Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Letni obóz harcerzy w Stamford, VT

08-22-2019

Fot. Archiwum Hufca...
Fot. Archiwum Hufca...
Fot. Archiwum Hufca...

Coroczny obóz harcerzy Hufca „Warmia” odbył się w tym roku pod hasłem „Narody Zjednoczone 2019” w dniach od 21 lipca do 3 sierpnia w Stamford, Vermont i zgromadził harcerzy z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii, Maryland, Connecticut i Massachusetts.

Harcerski teren „Bieszczady” jest pięknie zalesiony i z dala od cywilizacji. Harcerze zdobywali sprawności i wiedzę z tematyki Narodów Zjednoczonych, jeździli na kąpiel nad pobliskie jezioro oraz byli na spływie pontonowym na rwącej, górskiej rzece w okolicy. Zdobywali także sprawność „Gońca” w sąsiednim miasteczku North Adams, ale przede wszystkim zaprawiali się w technice obozowej, budując imponujące struktury z drzewa i zdobiąc teren obozu. Oczywiście nie obyło się bez wycieczki na najwyższą górę w tym rejonie, Mount Greylock, którą zdobyli w drugim tygodniu obozu, idąc szlakiem Appalachian Trail.

Atmosfera na obozie była wybitnie harcerska, a szczególnie dobrze wyszła współpraca pomiędzy komendą i młodzieżą. Warto wspomnieć, że tegoroczna komenda to grupa trzech pokoleń instruktorów pracujących razem od wielu lat, a nawet od kolonii zuchowych.

W tym roku na obóz zapisało się sporo młodziutkich harcerzy, ale doświadczeni opiekunowie szybko zaznajomili ich z tajnikami obozowego życia. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem hufcowego Mateusza Bieńka oraz zaprawionych wieloletnimi akcjami harcerskimi instruktorów, wśród których byli: Wiktor Pac – komendant, W. Antoniak, M. Nowacki, S. Bielski, D. Pulawski, T. Biesaga, asp.Syski, wędrownicy: M. Pacholarz, M. Szaro, P. Szaro i P. Fernandez. Obóz odwiedzili też druh W. Rachoń, K. Krajewski, A. Pacholarz i G. Horelik.

Żadne inne wakacje nie potrafią nauczyć tyle, ile harcerskie obozy, które też przede wszystkim pozwalają na nawiązywanie przyjaźni, które zostaną już na zawsze.

Czuwaj!

Tomasz Biesaga, phm.

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com