Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Amerykańscy senatorzy piszą w sprawie JUST Act

08-12-2019

Pod listem...
Były wiceszef MSZ...
Tak wyglądała...

Problem ten nie został rozwiązany i nie zniknie sam z siebie – tak o żądanym przez środowiska żydowskie zwrocie przedwojennego majątku w Polsce piszą w liście do sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo amerykańscy senatorzy. Uważają, że Polska powinna przyjąć „kompleksowe prawo dotyczące zwrotu lub rekompensaty za własność prywatną”, które ich zdaniem umożliwi zwrot restytucji mienia należącego do ofiar Holokaustu. Polskie władze stanowczo podkreślają, że kwestie te zostały już dawno uregulowane.

Pod listem, napisanym z inicjatywy Demokratki Tammy Baldwin oraz Republikanina Marco Rubio, podpisało się 88 ze 100 senatorów, w tym potencjalni kandydaci Partii Demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych: Elizabeth Warren, Kamala Harris, Kristen Gillibrand, Bernie Sanders oraz Cory Booker.
„Siedemdziesiąt cztery lata po zakończeniu drugiej wojny światowej, pozostali ocaleni z Holokaustu starzeją się i nie mogą dłużej czekać na sprawiedliwość. Dlatego w marcu 2018 roku 59 senatorów USA wystosowało pismo do premiera Polski, wzywając do przyjęcia ustawodawstwa, które spełniałoby standardy Deklaracji Terezińskiej, poprzez stworzenie procesu dochodzenia roszczeń prowadzonego w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny” – czytamy w liście.
Wezwanie do działań

Senatorzy przypomnieli publiczne oświadczenie sekretarza Pompeo, które wygłosił w lutym br. w Warszawie. Wezwał wtedy Polskę do podjęcia „odpowiednich kroków w celu restytucji mienia prywatnego należącego do ofiar Holokaustu, ich rodzin i innych, którym został on skonfiskowany w czasach komunizmu”. – Odpowiedź premiera Morawieckiego na pańskie uwagi, w której premier powiedział, że Polska rozwiązała już ten problem, bardzo nas zasmuciła. Jak pan wie, problem ten nie został rozwiązany i nie zniknie sam z siebie – twierdzą senatorowie. Sygnatariusze listu przypomnieli, że w maju 2018 roku Kongres USA jednogłośnie uchwalił ustawę JUST, która ma na celu objęcie państw odpowiedzialnością za wypełnianie obietnic złożonych ocalałym z Holokaustu. – Teraz nadszedł czas, gdy ostatni ocaleni z Holokaustu wciąż żyją, by poprzeć nasze słowa sensownym działaniem. Zachęcamy do podejmowania śmiałych inicjatyw, które pomogą Polsce w rozwiązaniu tego problemu tak szybko, jak to możliwe – zaapelowali do sekretarza stanu.

Co istotne, w liście podkreślono również, że Polska była ofiarą II wojny światowej. Przywołano dane Muzeum Holokaustu w USA, według których około 3 miliony Żydów – 90 proc. przedwojennej populacji Żydów w Polsce – zostało zamordowanych przez nazistów. Ponadto naziści zabili 1.9 miliona Polaków. „To reżim nazistowski oraz jego sojusznicy i współpracownicy nie Polska systematycznie konfiskowali żydowską własność podczas II wojny światowej” – czytamy w liście senatorów.

Jednak ich zdaniem, Polska jest „jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego prawa dotyczącego zwrotu lub rekompensaty za własność prywatną, mimo że w 2009 r. zatwierdziła Deklarację Terezińską w sprawie mienia z epoki holokaustu „w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny”.
List kończy się wezwaniem sekretarza Pompeo do „śmiałego i pilnego działania” w tej sprawie, czyli de facto nacisków w Warszawie, „by pomóc Polsce rozwiązać sprawę kompleksowo i w kontekście wzmocnienia stosunków dwustronnych między naszymi krajami”.

Nic nowego
Informacja o liście 88 senatorów nie wzbudziła w Polsce większych emocji, ponieważ zdanie obecnych polskich władz w tej sprawie jest znane od wielu miesięcy – to Polska jest ofiarą II wojny światowej i to nam należy się odszkodowanie ze strony Niemiec. 

Nie stało się nic nowego, co wymagałoby podejmowania jakichkolwiek działań. Ten list jest listem wewnętrznym do sekretarza Pompeo. Oczywiście musimy to odnotować, natomiast nie wymaga to żadnych działań, poza lobbystycznymi – prowadzonymi przez naszą placówkę, dyplomację – pokazującymi jak wyglądał przebieg II wojny światowej, jak wyglądała konfiskata mienia, przez kogo zostało to zrobione i jak wygląda stan prawny w Polsce i na świecie – skomentował list dla portalu wpolityce.pl były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Europoseł dodał, że w Polsce istnieje możliwość dochodzenia restytucji mienia na zasadach indywidualnych, poprzez prywatne sprawy sądowe, natomiast mienie bezspadkowe – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – przechodzi na rzecz skarbu państwa.

 Z kolei były wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, który odpowiadał m.in. za sprawy współpracy z Polonią, przypomniał, że Polska podpisała z USA w latach 60. XX wieku umowę, która zamyka kwestię roszczeń i mienia bezspadkowego. – Jeśli jakiś obywatel ma tego typu roszczenia, zwraca się do swojego kraju, do USA. Dla nas sprawa jest zamknięta. Rząd PRL wypłacił duże pieniądze – powiedział Jan Dziedziczak na antenie Polskiego Radia 24. 

Na list senatorów zareagowała również amerykańska Polonia. Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula wystosował własny list do sekretarza stanu Michaela Pompeo. Dotyczy on restytucji mienia ofiar Holocaustu na mocy tzw. Deklaracji Terezińskiej. Czytamy w nim, że KPA  popiera stanowisko rządu polskiego, iż Deklaracja Terezińska nie jest zobowiązująca i Polska nie musi wypłacać rekompensat z tytułu przestępstw popełnionych wobec prywatnego mienia – które dawniej było własnością Żydów – na polskim terytorium podbitym podczas II wojny światowej. Prezes Spula zasugerował środowiskom żydowskim, by swoje roszczenia skierowali do Berlina i Moskwy, ale nie do Warszawy.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
12-31-2019
Sylwester w Orlando
12-31-2019
Sylwester w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com