Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
PW – to symbol w...

Historia w pigułce: symbole walczącej Warszawy

08-01-2019

Chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem związanym z polskim ruchem oporu, kojarzonym również z Powstaniem Warszawskim, jest słynna „Kotwica”. PW – Polska Walcząca to symbol w kształcie kotwicy, której człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona literę W – walkę lub „kotwicę” – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy.

W czerwcu 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Zgodnie z art. 1 tej ustawy znak, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem stało się prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

Innym symbolem Powstania jest litera „W” będąca kryptonimem godziny wybuchu powstania 1 sierpnia o godz. 17. Literka „W”, czyli walka, ale także Warszawa i wolność. Ten symbol jest mniej znany niż powstańcza kotwica, ale jest nie mniej ważny. Co roku 1 sierpnia w godzinę „W” w Warszawie, a także w coraz liczniejszych polskich miastach, na minutę zatrzymuje się ruch uliczny i następuje symboliczna minuta ciszy w hołdzie dla powstańców.

W ramach tzw. małego sabotażu, czyli szeregu akcji konspiracyjnych mających na celu wyrażenie społecznego oporu przeciwko okupantowi, na warszawskich murach pojawiały się też inne hasła i rysunki. Jednym z często spotykanych były litery „pPp” czyli „pracuj Polaku powoli” lub graffiti przedstawiające żółwia. Znaki te miały zachęcać Polaków, zmuszonych do pracy na rzecz niemieckiego okupanta, do nieprzejawiania zapału w tej pracy. Były też symbolem sabotażu gospodarki i przemysłu przejętych przez okupanta.

Akcje te adresowane były zarówno do polskiego społeczeństwa, jak i do nieprzyjaciela. W pierwszym przypadku chodziło przede wszystkim o podtrzymanie morale – danie świadectwa temu, że istnieje polski ruch oporu, utwierdzaniu wiary w ostateczne zwycięstwo. Wrogowi mały sabotaż uzmysłowić miał istnienie nieustającego społecznego oporu i osłabić wiarę w zwycięstwo.   

wem

wróć

Fotorelacje

125-lecie Parafii Najświętszego Serca w New Britain

W weekend 23 i 24 listopada polska Parafia Najświętszego Serca w New Britain celebrowała jubileusz 125-lecia istnienia. Uroczystości odbyły się prawie co do dnia – 125 lat po założeniu polskiej parafii w New Birtain, której historia sięga dokładnie 14 listopada 1894 roku. Fot. Roman Celi, Aaron Joseph

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com