Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
PW – to symbol w...

Historia w pigułce: symbole walczącej Warszawy

08-01-2019

Chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem związanym z polskim ruchem oporu, kojarzonym również z Powstaniem Warszawskim, jest słynna „Kotwica”. PW – Polska Walcząca to symbol w kształcie kotwicy, której człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona literę W – walkę lub „kotwicę” – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy.

W czerwcu 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Zgodnie z art. 1 tej ustawy znak, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem stało się prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

Innym symbolem Powstania jest litera „W” będąca kryptonimem godziny wybuchu powstania 1 sierpnia o godz. 17. Literka „W”, czyli walka, ale także Warszawa i wolność. Ten symbol jest mniej znany niż powstańcza kotwica, ale jest nie mniej ważny. Co roku 1 sierpnia w godzinę „W” w Warszawie, a także w coraz liczniejszych polskich miastach, na minutę zatrzymuje się ruch uliczny i następuje symboliczna minuta ciszy w hołdzie dla powstańców.

W ramach tzw. małego sabotażu, czyli szeregu akcji konspiracyjnych mających na celu wyrażenie społecznego oporu przeciwko okupantowi, na warszawskich murach pojawiały się też inne hasła i rysunki. Jednym z często spotykanych były litery „pPp” czyli „pracuj Polaku powoli” lub graffiti przedstawiające żółwia. Znaki te miały zachęcać Polaków, zmuszonych do pracy na rzecz niemieckiego okupanta, do nieprzejawiania zapału w tej pracy. Były też symbolem sabotażu gospodarki i przemysłu przejętych przez okupanta.

Akcje te adresowane były zarówno do polskiego społeczeństwa, jak i do nieprzyjaciela. W pierwszym przypadku chodziło przede wszystkim o podtrzymanie morale – danie świadectwa temu, że istnieje polski ruch oporu, utwierdzaniu wiary w ostateczne zwycięstwo. Wrogowi mały sabotaż uzmysłowić miał istnienie nieustającego społecznego oporu i osłabić wiarę w zwycięstwo.   

wem

wróć

Fotorelacje

Dożynki oraz peregrynacja Tryptyku Jana Pawła II w Bazylice św. Józefa w Webster

Peregrynacja rozpoczęła się już 18 sierpnia br. w Bazylice św. Józefa w Webster, podczas mszy św. o godz. 11:00. Tego samego dnia odbyły się również parafialne dożynki. Podczas uroczystej mszy św. poświęcono dożynkowy wieniec, a po nabożeństwie odbył się tradycyjny piknik. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
08-23-2019
Doroczny festiwal parafialny w parafii św. A. Boboli w Dudley
08-24-2019
Letnia dyskoteka w Klubie Sobieski w Greenacres
08-24-2019
11. doroczny Festiwal Pierogów w Lawrenceville
08-24-2019
Projekcja filmu pt. „Wilkołak” w Film Noir Cinema
08-24-2019
Piknik w Parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com