Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Spis powszechny...

Spis powszechny już za rok

07-29-2019

W kwietniu 2020 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzony zostanie kolejny spis powszechny. Administracja prezydenta Donalda Trumpa planowała w nim umieścić kontrowersyjne dla wielu środowisk pytanie o obywatelstwo, ale zablokował je pod koniec czerwca br. Sąd Najwyższy. Niemniej jednak przyszłoroczny spis będzie bardzo ważny dla wszystkich mieszkańców Ameryki.

W spisie w 2020 roku (Census 2020) będzie można wziąć udział przez internet. Wykorzystane zostaną nowe możliwości techniczne. Pojawią się m.in. asystenci cyfrowi, co pozwoli dotrzeć do tzw. millenialsów i innych trudnych do policzenia środowisk. To duża różnica w porównaniu do spisu z 2010 roku. Biuro Spisu Ludności planuje też szeroką kampanię informacyjną i promocyjną na temat censusu 2020.               

W kwestionariuszach Biura Spisu Ludności 2020 znajdą się pytania o płeć, rasę, wiek i wiele innych danych osobowych. Będą one wysyłane przez internet, ale niezależnie od tego pracownicy spisowi będą odwiedzać domy. W myśl obowiązujących w USA przepisów, udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców. Jeśli ktoś nie wypełni formularza bądź nie odpowie na wszystkie pytania, najprawdopodobniej odwiedzi go pracownik spisowy, który poprosi o uzupełnienie. Za brak odpowiedzi na postawione pytania grozi kara w wysokości 100 dolarów, zaś za skłamanie w kwestionariuszu 500 dolarów.

Warto wziąć udział

Dokładne określenie liczby mieszkańców w poszczególnych rejonach będzie wykorzystywane w wielu celach, między innymi do ustalenia liczby mandatów w Izbie Reprezentantów oraz wielkości okręgów wyborczych, czy też ustalania wielkości funduszy na konkretne polityki np. społeczną, edukacyjną czy ochrony zdrowia.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, władze federalne USA co roku przeznaczają 900 mld dolarów np. na szkoły publiczne, świadczenia Medicaid dla osób chorych i ubogich, organy egzekwowania prawa, budowę mostów i naprawy autostrad. – Działa tu prosta zasada – im więcej ludzi, tym więcej przyznanych pieniędzy – mówi Darek Barcikowski, Konsul Honorowy RP w Hartford w stanie Connecticut. – Jeśli na przykład w New Britain, gdzie jedną trzecią mieszkańców stanowią Polacy, połowa osób nie odpowie, to bardzo zaniży to populację miasta. I wtedy miasto otrzyma dużo mniejsze zapomogi z budżetu federalnego – tłumaczy Barcikowski i zachęca Polonię do udziału w spisie. – Biuro Spisu Ludności zatrudnia polskojęzycznych pracowników, ponieważ zdaje sobie sprawę, że najtrudniej jest policzyć imigrantów oraz osoby, należące do danej grupy etnicznej, wśród których frekwencja partycypacji w takich badaniach jest stosunkowo niska – dodaje.

Obywatelstwo tajemnicą

Prezydent Donald Trump chciał dołączyć do formularza pytanie o obywatelstwo. Tłumaczył to tym, że takie informacje są niezbędne dla kształtowania polityki opieki medycznej, edukacji, praw obywatelskich itp.

Pytanie o obywatelstwo administracja w Waszyngtonie motywowała również potrzebą ochrony praw wyborczych mniejszości. Jego przeciwnicy podkreślali natomiast, że zniechęci ono wielu imigrantów – zarówno tych legalnych, jak i nielegalnych oraz ich rodziny – do udziału w spisie.

Wielu ludzi z różnych względów nie chce ujawniać swego statusu w Ameryce, niekoniecznie tylko dlatego, że przebywają tu nielegalnie. Uważają, że nie jest to istotne. Dlatego też nie wszyscy Polacy biorą udział w spisie – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej działaczka polonijna i prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego w Nowym Jorku Bożena Kamiński. 

Ostatecznie prezydent Trump zrezygnował z pytania o obywatelstwo. To skutek nie tylko obaw o frekwencję i dokładne wyniki spisu, ale również efekt wcześniejszego orzeczenia Sądu Najwyższego, który stwierdził, iż rząd nie uzasadnił w wystarczający sposób konieczności jego zadania.

Uzasadnione obawy

Donald Trump zapowiedział jednak wydanie rozporządzenia, które pozwoli ustalić liczbę obywateli i nielegalnych imigrantów na podstawie innych danych. Ministerstwo Handlu ma to zrobić przy pomocy informacji z ministerstwa bezpieczeństwa krajowego, Social Security i innych agencji rządowych. – Wykorzystamy obszerne federalne bazy danych, aby uzyskać pełną, kompletną i dokładną wiedzę o ludziach, niebędących obywatelami USA – powiedział prezydent USA.

Zdaniem Darka Barcikowskiego obecna napięta sytuacja związana z polityką imigracyjną administracji prezydenta Trumpa może odbić się na spisie. – Pomimo że te dane są poufne i departament, który przeprowadza ten spis, nie może się nimi dzielić i zapewnia, że nigdzie ich nie ujawni, to wcale nie jest pewne, że w perspektywie czasu nie zostaną one udostępnione władzom migracyjnym – mówi wydawca „Białego Orła”.

Na chwilę obecną są poufne, ale może się zmienić prawo albo prezydent Trump z czasem podpisze jakąś ustawę, która upoważni go do tych danych. Podobnie jak w przypadku słynnego programu „Dreamers” dla nielegalnych imigrantów, którzy przyjechali do Ameryki jako dzieci. Oni się ujawnili, żeby skorzystać z określonych przywilejów, a w tej chwili ten program stanął pod znakiem zapytania. Status ochronny się zakończył, a te osoby są ujawnione. Dlatego ta obawa ludzi, którzy nie mają obywatelstwa amerykańskiego, jest uzasadniona. Moim zdaniem brak pytania o obywatelstwo naturalnie zwiększy frekwencję, bo wiele osób po prostu nie będzie miało tych obaw – dodaje Konsul Honorowy RP w Hartford. 

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Opłatek Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w New Jersey

4 grudnia w Cracovia Manor w Wallington, NJ odbyło się przyjęcie opłatkowe dla członków PSFCU ze stanów New Jersey i Pensylwania. Tu także ponad dwieście osób składało sobie życzenia i łamało się tradycyjnym opłatkiem, który poświęcił proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, ks. Feliks Marciniak. Spotkanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy przebywają na tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fot. PSFCU

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-21-2019
Bożonarodzeniowe karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-24-2019
Wigilia w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-31-2019
Zabawa sylwestrowa w Klubie Sobieski w Greenacres
12-31-2019
Sylwester w Orlando
12-31-2019
Sylwester w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com