Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Uczestnicy...

Trwają zapisy na IV Międzystanową Pielgrzymkę Rowerową „Wierni w Wierze na Rowerze” do Amerykańskiej Częstochowy

06-20-2019

– Ta wyprawa odciąga nas od naszej codziennej gonitwy w Ameryce – mówi Bogusław Gawęda, główny organizator Międzystanowej Pielgrzymki Rowerowej „Wierni w Wierze na Rowerze” do Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown. Jej czwarta edycja odbędzie się w dniach 15-21 lipca 2019 roku. Uczestnicy wyruszą z Bostonu i w ciągu 7 dni pokonają 560 kilometrów.

Jak co roku, każdy uczestnik pielgrzymki może sam wybrać miejsce startu w zależności od własnych możliwości. W czasie wyprawy organizatorzy zapewniają śniadania, obiady, kolacje, a także zimne i gorące napoje. Nocowanie zaplanowane jest w budynkach kościelnych, gdzie będzie dostęp do pryszniców i ubikacji. Każdy uczestnik musi mieć śpiwór i karimatę, a także jechać w kasku rowerowym i posiadać zapasową dętkę do swojego roweru.
Ceny za udział w pielgrzymce „Wierni w Wierze na Rowerze” uzależnione są od miejsca startu: Boston, MA – $350 (7 dni), Webster, MA – $300 (6 dni), Hartford CT – $250 (5 dni), New Haven, CT – $200 (4 dni), Stamford, CT – $150 (3 dni), Brooklyn, NY – $150 (3 dni), Wallington, NJ – $100 (2 dni), Three Bridges, NJ – $50 (1 dzień). Osoby duchowne i wolontariusze biorą udział bezpłatnie. Co ważne, każdy uczestnik musi mieć ukończone 18 lat.

Rowerzystom przez całą pielgrzymkę towarzyszyć będzie samochód techniczny, który w razie potrzeby będzie służył pomocą. Organizatorzy poszukują chętnych, którzy zechcieliby pomóc i zadeklarowali się jechać prywatnymi autami z dopiętymi hakami bądź bagażnikami na rowery. Mile widziane są samochody typu pick-up i van. Powrót z Amerykańskiej Częstochowy do miejsca zamieszkania każdy musi zapewnić sobie we własnym zakresie.

Organizatorzy liczą, że w tym roku udział w pielgrzymce weźmie około 70 osób. – W tamtym roku miało być dużo więcej, ale prognozy pogody zapowiadały cały tydzień deszczu, dlatego wiele osób, które się zarejestrowały, nie przyszło na pielgrzymkę – mówi Bogusław Gawęda i podkreśla, że chętni mogą się zgłaszać do ostatniej chwili. – Jest wymóg ze strony firmy ubezpieczeniowej, że w samej chwili wyjazdu nie mogę już nikogo zarejestrować, a osoby bez ubezpieczenia nie mogą z nami jechać – podkreśla.

W Nowym Jorku zapisało się już ponad 20 osób. – Ale większość uczestników zapisuje się dopiero na parę dni przed pielgrzymką – zaznacza w rozmowie z „Białym Orłem” Grzegorz Wróbel, lider grupy nowojorskiej, która wyruszy w piątek 19 lipca o godz. 9:30 spod kościoła pod wezwaniem Rose of Lima na Brooklynie w Parkville. – To jest wielkie przeżycie duchowe, w nowej formie, fajnej zwłaszcza dla młodych ludzi. Wszyscy, którzy brali udział w poprzednich edycjach pielgrzymki, byli pod wrażeniem, bo człowiek otwiera się na nowe horyzonty. To taka modlitwa połączona ze sportem – dodaje.                 

Do udziału zachęca również Maksymilian Gradziuk, lider grupy w Massachusetts. – Każdy, kto uczestniczy w tej pielgrzymce, jedzie z jakąś intencją i spełnia ją wraz z każdą milą trasy – podkreśla. – Wiele osób z Pensylwanii i z Nowego Jorku wystartuje właśnie u nas, w Bostonie, żeby przejechać całą trasę pielgrzymki. Z samego Bostonu mamy na razie kilka osób – dodaje.

Gradziuk podkreśla, że całą ponad 500-kilometrowa trasę pielgrzymki z Bostonu do Doylestown może pokonać każdy, ale musi mieć sprawny rower. – To nie może być rower, którym jeździmy do sklepu. Najlepiej, żeby był hybrydowy. Na pewno też potrzebna jest kondycja, bo dziennie pokonujemy 50-60 mil, czasami w upale lub w deszczu. Ale nie trzeba być kolarzem, żeby pokonać całą trasę tej pielgrzymki – dodaje.

Jej dystans podzielony jest na etapy – tak, by jednego dnia przejechać pewien dystans, a na drugi nieco odpocząć. – Razem z nami jadą samochody techniczne, z których w razie zmęczenia będzie można skorzystać. Jedna z sióstr zakonnych jest pielęgniarką i też pomaga różnymi suplementami – mówi Maksymilian Gradziuk.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-16-2019
Bankiet jubileuszowy z okazji 100-lecia parafii św. Stanisława w Bristol
11-16-2019
30-lecie zespołu Akcent Melrose Ballroom
11-16-2019
XIII Parafiada w Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg
11-17-2019
Koncert disco polo w Klubie Sobieski w Greenacres
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com