Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Uczestnicy...

Trwają zapisy na IV Międzystanową Pielgrzymkę Rowerową „Wierni w Wierze na Rowerze” do Amerykańskiej Częstochowy

06-20-2019

– Ta wyprawa odciąga nas od naszej codziennej gonitwy w Ameryce – mówi Bogusław Gawęda, główny organizator Międzystanowej Pielgrzymki Rowerowej „Wierni w Wierze na Rowerze” do Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown. Jej czwarta edycja odbędzie się w dniach 15-21 lipca 2019 roku. Uczestnicy wyruszą z Bostonu i w ciągu 7 dni pokonają 560 kilometrów.

Jak co roku, każdy uczestnik pielgrzymki może sam wybrać miejsce startu w zależności od własnych możliwości. W czasie wyprawy organizatorzy zapewniają śniadania, obiady, kolacje, a także zimne i gorące napoje. Nocowanie zaplanowane jest w budynkach kościelnych, gdzie będzie dostęp do pryszniców i ubikacji. Każdy uczestnik musi mieć śpiwór i karimatę, a także jechać w kasku rowerowym i posiadać zapasową dętkę do swojego roweru.
Ceny za udział w pielgrzymce „Wierni w Wierze na Rowerze” uzależnione są od miejsca startu: Boston, MA – $350 (7 dni), Webster, MA – $300 (6 dni), Hartford CT – $250 (5 dni), New Haven, CT – $200 (4 dni), Stamford, CT – $150 (3 dni), Brooklyn, NY – $150 (3 dni), Wallington, NJ – $100 (2 dni), Three Bridges, NJ – $50 (1 dzień). Osoby duchowne i wolontariusze biorą udział bezpłatnie. Co ważne, każdy uczestnik musi mieć ukończone 18 lat.

Rowerzystom przez całą pielgrzymkę towarzyszyć będzie samochód techniczny, który w razie potrzeby będzie służył pomocą. Organizatorzy poszukują chętnych, którzy zechcieliby pomóc i zadeklarowali się jechać prywatnymi autami z dopiętymi hakami bądź bagażnikami na rowery. Mile widziane są samochody typu pick-up i van. Powrót z Amerykańskiej Częstochowy do miejsca zamieszkania każdy musi zapewnić sobie we własnym zakresie.

Organizatorzy liczą, że w tym roku udział w pielgrzymce weźmie około 70 osób. – W tamtym roku miało być dużo więcej, ale prognozy pogody zapowiadały cały tydzień deszczu, dlatego wiele osób, które się zarejestrowały, nie przyszło na pielgrzymkę – mówi Bogusław Gawęda i podkreśla, że chętni mogą się zgłaszać do ostatniej chwili. – Jest wymóg ze strony firmy ubezpieczeniowej, że w samej chwili wyjazdu nie mogę już nikogo zarejestrować, a osoby bez ubezpieczenia nie mogą z nami jechać – podkreśla.

W Nowym Jorku zapisało się już ponad 20 osób. – Ale większość uczestników zapisuje się dopiero na parę dni przed pielgrzymką – zaznacza w rozmowie z „Białym Orłem” Grzegorz Wróbel, lider grupy nowojorskiej, która wyruszy w piątek 19 lipca o godz. 9:30 spod kościoła pod wezwaniem Rose of Lima na Brooklynie w Parkville. – To jest wielkie przeżycie duchowe, w nowej formie, fajnej zwłaszcza dla młodych ludzi. Wszyscy, którzy brali udział w poprzednich edycjach pielgrzymki, byli pod wrażeniem, bo człowiek otwiera się na nowe horyzonty. To taka modlitwa połączona ze sportem – dodaje.                 

Do udziału zachęca również Maksymilian Gradziuk, lider grupy w Massachusetts. – Każdy, kto uczestniczy w tej pielgrzymce, jedzie z jakąś intencją i spełnia ją wraz z każdą milą trasy – podkreśla. – Wiele osób z Pensylwanii i z Nowego Jorku wystartuje właśnie u nas, w Bostonie, żeby przejechać całą trasę pielgrzymki. Z samego Bostonu mamy na razie kilka osób – dodaje.

Gradziuk podkreśla, że całą ponad 500-kilometrowa trasę pielgrzymki z Bostonu do Doylestown może pokonać każdy, ale musi mieć sprawny rower. – To nie może być rower, którym jeździmy do sklepu. Najlepiej, żeby był hybrydowy. Na pewno też potrzebna jest kondycja, bo dziennie pokonujemy 50-60 mil, czasami w upale lub w deszczu. Ale nie trzeba być kolarzem, żeby pokonać całą trasę tej pielgrzymki – dodaje.

Jej dystans podzielony jest na etapy – tak, by jednego dnia przejechać pewien dystans, a na drugi nieco odpocząć. – Razem z nami jadą samochody techniczne, z których w razie zmęczenia będzie można skorzystać. Jedna z sióstr zakonnych jest pielęgniarką i też pomaga różnymi suplementami – mówi Maksymilian Gradziuk.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-22-2019
Wieczór Uwielbienia w kościele MB Częstochowskiej w Worcester
07-22-2019
„Polski Wieczór pod Gwiazdami” w Eisenhower Park
07-23-2019
Doroczny, kilkudniowy festiwal w Manville
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com