Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ks. Ryszard Koper

W obliczu Boga

06-18-2019

Jezus wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dawał uczniom, by podawali ludowi. Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały (Łk 9,16-17).

Inkowie wybudowali w Cuzco, w Peru, świątynię słońca. Miała ona tylko trzy ściany: północną, południową i zachodnią. Wewnętrzna, zachodnia, ściana wyłożona była złotem, które wypolerowane lśniło jak lustro. Wierni gromadzili się w świątyni przed wschodem słońca, twarzami byli zwróceni ku zachodowi. Promienie wschodzącego słońca odbijały się od lustrzanej ściany. Świątynia wypełniała się nadzwyczajnym blaskiem. Światło swą intensywnością i złotem oszałamiało wiernych, których twarze, opromienione tym blaskiem, nabierały nadzwyczajnego wyrazu. Radość i ekstaza na twarzach wiernych zdawały się przenikać ich serca. Spojrzenie w twarz boga słońca przemieniało ludzi. Indianie zauroczeni bożym dziełem – słońcem – nie dostrzegli jego Stwórcy.

W Uroczystość Bożego Ciała spoglądamy w oblicze prawdziwego Boga. W tym dniu można zobaczyć złote monstrancje na ulicach polskich wiosek i miast. Odbite światło monstrancji zmienia wygląd ulic i przemienia ludzi. Prawdziwym światłem monstrancji jest okruszyna chleba. Chleb, który rośnie na naszych polach, chleb, który Jezus rozmnożył na pustkowiu, stał się nie tylko znakiem obecności Boga wśród nas, ale samą obecnością. Jezus przed swoją męką wziął w swoje ręce chleb, połamał go i dał swoim uczniom mówiąc: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje.” Na mocy cudownego zrządzenia Bóg jest obecny w małej okruszynie chleba, którą człowiek, spożywając, staje się domownikiem samego Boga. Ten blask bijący od złotej monstrancji jest jak gdyby tłem dla innego światła, które płynie od Boga utajonego pod postacią chleba, światła, które przenika najgłębsze ciemności i staje się światłością wiekuistą.

Ks. Ryszard Koper

wróć

Fotorelacje

Pasowanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

2 listopada w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się ceremonia pasowania na ucznia. Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją szkolną przygodę – dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Tegoroczni pierwszoklasiści w bostońskiej szkole zostali powitani niezwykle ciepło. Przejęci pierwszoklasiści ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków. Fot. M. Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
11-22-2019
30-lecie zespołu Akcent
11-23-2019
125-lecie parafii Sacred Heart w New Britain
11-23-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
11-23-2019
Zabawa Andrzejkowa
11-24-2019
Spektakl „Promieniowanie” w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com