Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ks. Ryszard Koper

W obliczu Boga

06-18-2019

Jezus wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dawał uczniom, by podawali ludowi. Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały (Łk 9,16-17).

Inkowie wybudowali w Cuzco, w Peru, świątynię słońca. Miała ona tylko trzy ściany: północną, południową i zachodnią. Wewnętrzna, zachodnia, ściana wyłożona była złotem, które wypolerowane lśniło jak lustro. Wierni gromadzili się w świątyni przed wschodem słońca, twarzami byli zwróceni ku zachodowi. Promienie wschodzącego słońca odbijały się od lustrzanej ściany. Świątynia wypełniała się nadzwyczajnym blaskiem. Światło swą intensywnością i złotem oszałamiało wiernych, których twarze, opromienione tym blaskiem, nabierały nadzwyczajnego wyrazu. Radość i ekstaza na twarzach wiernych zdawały się przenikać ich serca. Spojrzenie w twarz boga słońca przemieniało ludzi. Indianie zauroczeni bożym dziełem – słońcem – nie dostrzegli jego Stwórcy.

W Uroczystość Bożego Ciała spoglądamy w oblicze prawdziwego Boga. W tym dniu można zobaczyć złote monstrancje na ulicach polskich wiosek i miast. Odbite światło monstrancji zmienia wygląd ulic i przemienia ludzi. Prawdziwym światłem monstrancji jest okruszyna chleba. Chleb, który rośnie na naszych polach, chleb, który Jezus rozmnożył na pustkowiu, stał się nie tylko znakiem obecności Boga wśród nas, ale samą obecnością. Jezus przed swoją męką wziął w swoje ręce chleb, połamał go i dał swoim uczniom mówiąc: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje.” Na mocy cudownego zrządzenia Bóg jest obecny w małej okruszynie chleba, którą człowiek, spożywając, staje się domownikiem samego Boga. Ten blask bijący od złotej monstrancji jest jak gdyby tłem dla innego światła, które płynie od Boga utajonego pod postacią chleba, światła, które przenika najgłębsze ciemności i staje się światłością wiekuistą.

Ks. Ryszard Koper

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-22-2019
Wieczór Uwielbienia w kościele MB Częstochowskiej w Worcester
07-22-2019
„Polski Wieczór pod Gwiazdami” w Eisenhower Park
07-23-2019
Doroczny, kilkudniowy festiwal w Manville
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com