Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ks. Ryszard Koper

W mocy Ducha Świętego

06-10-2019

To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem (J 14, 25-26).

Na koncert wielkiego polskiego pianisty, kompozytora i męża stanu Ignacego Paderewskiego przyszła matka z pięcioletnim synkiem. Nagle matka małego chłopca spostrzegła swoją przyjaciółkę, z którą rozpoczęła ożywioną rozmowę. Gdy przyszła godzina koncertu przygasły światła, ucichły rozmowy na widowni, a reflektory skierowały się na scenę i wtedy słuchacze zobaczyli pięcioletniego chłopca, który siedział przy fortepianie i niewinnie wystukiwał „Twinkle, Twinkle, Little Star”. Matka oniemiała z przerażenia, widząc swego synka przy fortepianie, jednak za późno było cokolwiek zrobić, bo Paderewski wyszedł już na scenę. Podszedł do fortepianu i cicho powiedział do chłopca: „Nie zatrzymuj się, graj dalej”. Następnie pochylił się nad fortepianem, wyciągnął lewą rękę i dodał basy do wykonywanego utworu. Kilka sekund później drugą ręką, jakby obejmując chłopca, i zaczął wykonywać obligato. Wielki mistrz fortepianu i mały chłopiec zahipnotyzowali widownię. Po wykonaniu utworu burzliwe brawa nie miały końca.

Podobne wydarzenie, w nieco odmiennym wymiarze, miało miejsce prawie dwa tysiące lat temu. Sceną był Wieczernik, gdzie bezradni i zastraszeni uczniowie Jezusa czekali na obiecanego Ducha Świętego. W dniu Pięćdziesiątnicy nagle dał się słyszeć szum wiatru, a nad apostołami ukazały się języki ognia. To były znaki Ducha Świętego, który wypełnił apostołów swoimi darami. Po tym wydarzeniu apostołowie odważnie wyszli na zewnątrz Wieczernika i w mądrości oraz mocy Ducha Świętego głosili skutecznie Chrystusa zmartwychwstałego. Tak rodził się Kościół.

Duch Święty ciągle działa w Kościele Chrystusowym. Wystarczy przez modlitwę, głęboką wiarę, miłość otworzyć się na Jego działanie, a wtedy będziemy zdolni zagrać cudowną symfonię ludzkiego życia, która prowadzi nas cudownymi drogami życia ziemskiego do miejsca, które przygotował nam Ojciec Niebieski.

Ks. Ryszard Koper


Ks. Ryszard Koper pochodzi z Oseredku na Roztoczu. Duszpasterz, społecznik, pisarz, zapalony fotograf. W 1991 r. skierowany do pracy duszpasterskiej w polonijnej parafii św. Krzyża w Maspeth, NY. W 2016 r. rozpoczął posługę duszpasterską w parafii Nativity of the Blessed Virgin Mary and St. Stanislaus Bishop and Martyr w Ozone Park NY(Narodzenia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika), gdzie pracuje do dziś. Wieloletni współpracownik tygodnika katolickiego „Niedziela”, autor wielu książek i rozważań biblijnych. Współzałożyciel Nowojorskiego Klubu Podróżnika. Prowadzi witrynę internetową: www.ryszardkoper.com.pl, kontakt: .

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com