Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Spotkanie po wielu...
Delegacja Hufca...
Senator Anna Maria...
Prezydent Duda z...
Wyprawa harcerska...

Przedstawiciele harcerstwa ze wschodniego wybrzeża USA wzięli udział w obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino we Włoszech

06-06-2019

18 maja 2019 r. na cmentarzu polskich żołnierzy odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W obchodach tych licznie wzięły udział harcerskie organizacje z Polski oraz spoza granic kraju – ZHP „Świat”, z przewodniczącym hm. Robertem Rospędzihowskim na czele.

Ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych harcerstwo reprezentowała grupa młodzieży z gronem instruktorskim, poparta przez SWAP Okręg 2. Z Polski przybyło ponad 1,000 harcerek i harcerzy. Wraz z delegacją z USA pełnili wartę przy grobach żołnierzy oraz stali w szpalerze, aby powitać prezydentów Polski i Włoch, oficjalnych delegatów i weteranów.

Obecny prezydent Włoch jest pierwszym prezydentem tego kraju, który wziął udział w uroczystościach upamiętniających bohaterski wyczyn polskich żołnierzy generała Andersa. Córka generała Andersa, Anna Maria, złożyła wieniec na grobie ojca i przemówiła do zebranych w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim. Natomiast Chór Wojska Polskiego wzruszająco odśpiewał znaną piosenkę „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Imponującym momentem była prezentacja broni oraz trzykrotna salwa wykonana przez Reprezentacyjną Kompanię Wojska Polskiego. Pięknie przedstawiały się poczty sztandarowe, a wśród nich dwa ze Stanów Zjednoczonych: Chorągwi Harcerzy i Hufca Harcerek Podhale. W otoczeniu harcerskich księży kapelanów przemówił biskup polowy Józef Guzdek, szczególnie chwaląc harcerstwo i młodzież za pamięć o bohaterach spod Monte Cassino. Czuwaj!

Maria Bielska, hm.


Fragment adresowanego do harcerzy przemówienia śp. generała Andersa:

Harcerzom w rocznicę Monte Cassino

18 maja 1944 r. żołnierz polski zatknął na murach klasztoru Monte Cassino sztandar polski, obwieszczając światu zdobycie tej twierdzy, która miała być, według dumnych oświadczeń niemieckich, nie do zdobycia... Monte Cassino stało się symbolem nie tylko bohaterstwa, ale również rzetelnej i uczciwej pracy żołnierskiej. Z pamięci tej bitwy czerpiemy wszyscy otuchę i wiarę, że Polska zabłyśnie wolnością i zrzuci kajdany dzisiejszej okupacji komunistycznej. Pamięć tej bitwy ma szczególne znaczenie dla młodego pokolenia Polaków... Pamięć i tradycja Monte Cassino szczególnie wielką wymowę posiadać musi dla Harcerzy Polskich, którzy z tej zwycięskiej bitwy czerpać powinni nigdy nie gasnący przykład nie tylko bohaterskiego poświęcenia krwi i życia dla Polski, ale pamiętać również powinni, że w owych pamiętnych dniach pod Monte Cassino żołnierz 2. Korpusu dał wspaniały dowód wytrwałości w sumiennej pracy jemu wyznaczonej, którą spełnili w największym trudzie i znoju. Zwycięstwo pod Monte Cassino jest dzisiaj własnością całej młodzieży polskiej i powinno zostać trwale w sercach i umysłach harcerzy.

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com