Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Stal Mielec, która...

Stal Mielec zagra sparingi w USA

05-18-2019

Pod koniec maja br. wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych odwiedzi I-ligowa drużyna piłkarska Stal Mielec. Mielczanie zagrają 3 mecze sparingowe – 25 maja w Montclair ze Stalą Mielec NY/NYC Poland, 27 maja w New Britain z FC Polonia Falcon oraz 29 maja w New Rochelle z Westchesters Flames. Do Ameryki piłkarze z Podkarpacia przylatują na zaproszenie swojej polonijnej filii w Nowym Jorku, która w tym roku obchodzi 15-lecie powstania.

PGE FKS Stal Mielec to dwukrotny mistrz Polski w latach 1973 i 1976. W jej szeregach występowało wielu wspaniałych piłkarzy – reprezentantów Polski, m.in. Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Andrzej Szarmach, Jan Domarski, Zygmunt Kukla czy Włodzimierz Ciołek.

Stal Mielec, która obchodzi w tym roku 80-lecie powstania, rozegra 3 mecze – po jednym w stanie New Jersey, Connecticut i Nowy Jork.

Pierwszy sparing Mielczanie rozegrają w sobotę 25 maja z drużyną Stali Mielec NY/NYC Poland. Pojedynek odbędzie się o godz. 14 na MSU Soccer Park w Montclair w stanie New Jersey.

Drugi mecz Stal rozegra w poniedziałek 27 maja o godz. 15 w New Britain w stanie Connecticut. Na Polance Sokołów jej przeciwnikiem będzie FC Polonia Falcon. Mecz będzie głównym punktem imprezy „Wielka Majówka”, która na Polance rozpocznie się o godz. 13.

Ostatni, trzeci sparing, Mielczanie mają zaplanowany na środę 29 maja w New Rochelle w stanie Nowy Jork. Na stadionie Fosina Field zagrają z drużyną Westchester Flames. Początek meczu o godz. 19:30.

Bilety na mecze Stali Mielec w USA są w cenie 20 dolarów. Darmowy wstęp mają dzieci do lat 12. Przy okazji sparingów odbędą się również spotkania z zawodnikami z Polski.

Pierwsza wizyta Stali Mielec w USA miała miejsce w roku 1995, czyli tuż przed ostatnim sezonem biało-niebieskich w ekstraklasie. Drużyna została zaproszona przez Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich, na czele z Wojciechem Ziębowiczem. Stalowcy rozegrali jeden mecz pokazowy – na Veteran’s Memorial Stadium w Bayonne Stalowcy pokonali North Jersey Imperials 3–0. To spotkanie zgromadziło prawie pięć tysięcy kibiców – najwięcej w historii North Jersey Imperials.

Drugie tournee odbyło się w czerwcu 2016 roku. Stalowcy przyjechali do Nowego Jorku na zaproszenie Grzegorza Bajka. Podczas tego tournee rozegrali 3 mecze. W pierwszym meczu biało-niebiescy pokonali drużynę Icon FC 6–1. W drugim meczu – w jedynych takich derbach na świecie – Stalowcy pokonali swoją imienniczkę z Nowego Jorku na stadionie Met Oval aż 8–0. Gwoli ścisłości dodajmy jednak, ze do przerwy było 0–0, a w drugiej połowie nowojorska Stal Mielec dała pograć „zasłużonym” zawodnikom z drużyn rezerw i Over-40, co skrzętnie wykorzystała macierzysta Stal z Mateuszem Cholewiakiem na czele, który strzelił 5 goli. W ostatnim meczu Stalowcy niespodziewanie ulegli drużynie Connecticut United 0–1.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com