Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
- Polacy w kraju...

2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków poza granicami

05-05-2019

Z okazji przypadającego na 2 maja Dnia Polonii i Polaków poza granicami na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wygłosił orędzie. Oto jego treść.

Obchodzimy dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto całej, polskiej rodziny. Polacy w kraju oraz za granicą są wspólnotą. Łączy nas pamięć o pokoleniach naszych przodków, którzy na polskiej ziemi tworzyli polską historię. Tę wielką historię kraju i te miliony prywatnych historii polskich rodzin.

Każdy z nas ma wspomnienia, łączące go z krajem dzieciństwa, młodości, z jego kawałkiem Ojczyzny. Dziś łączy nas duma z Kraju oraz serdecznych więzi rodzinnych i przyjacielskich z Rodakami. Łączą nas aspiracje, byśmy jako kraj i jako Polacy odnieśli sukces wśród innych narodów oraz byśmy zostawili własny ślad i wnieśli własne wartości w życie społeczności miejsc zamieszkania.

Polska o Was zawsze pamięta, jesteście szczególną częścią naszej narodowej wspólnoty. Dziś, w Waszym Dniu, chcemy to jeszcze raz dobitnie podkreślić. Poczucie tej wspólnoty buduje konkret codziennego działania. Bo – parafrazując tekst Mariana Hemara – „Polska to nie tylko okolica na mapach, to ludzie, to piosenka, to ta mowa, to ten zapach”. Zapach chleba.

Dlatego pamiętamy o pani Beacie Bruggeman-Sękowskiej z Holandii, która zadbała o to, by jej córki uczyły się w holenderskiej szkole prawdy o historii Polski. Napisała o tym na organizowany corocznie przez Senat konkurs dla dziennikarzy polskich i polonijnych.

Pamiętamy o pani Apolonii Pietuchowej i parafianach z Powiewiórki na Wileńszczyźnie, którzy oparli się skutecznie próbom usunięcia pamiątek po marszałku Piłsudskim z tamtejszego kościoła św. Kazimierza, w którym Piłsudski był ochrzczony.

Pamiętamy o ojcu Alojzym Kosobudzkim paulinie z Podola, który od wielu lat ofiarnie odbudowuje podominikański kościół w Kamieńcu Podolskim i wiernie służy duchową posługą tamtejszym katolikom.

Nie sposób wymienić tu wszystkich działań Polaków i polskich wspólnot rozsianych po całym świecie, z których Polska jest dumna. A Senat Rzeczypospolitej Polskiej ma szczególną misję rozwoju więzi między krajem a Polonią i Polakami za granicą. Będziemy Was zawsze wspierać i zawsze dbać o polskie dziedzictwo poza granicami kraju.

4 czerwca obchodzimy trzydziestą rocznicę wolnych, po latach komunizmu, wyborów do odrodzonego Senatu. Przez te trzy dziesięciolecia osiągnęliśmy wiele. Zbudowaliśmy żywą demokrację. Odnieśliśmy gospodarczy sukces. Staliśmy się nieodłączną częścią Wolnego Świata. Budujemy Polskę wrażliwą na potrzeby i aspiracje zwykłych ludzi. Polskę, w której każdy Polak zawsze znajdzie swój dom. Możemy wspólnie być z Niej dumni i wspólnie świętować Jej sukces – my w kraju wraz z Wami – Polonią i Polakami za granicą.

Drodzy Rodacy,

W dniu Waszego Święta życzę, byście realizowali swoje marzenia, budowali swoją pozycję zawodową i społeczną, gdziekolwiek przyszło Wam żyć.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
07-20-2019
Zbiórka charytatywna na rzecz osób poszkodowanych w wypadku na drodze I-95
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com