Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
- Polacy w kraju...

2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków poza granicami

05-05-2019

Z okazji przypadającego na 2 maja Dnia Polonii i Polaków poza granicami na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wygłosił orędzie. Oto jego treść.

Obchodzimy dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto całej, polskiej rodziny. Polacy w kraju oraz za granicą są wspólnotą. Łączy nas pamięć o pokoleniach naszych przodków, którzy na polskiej ziemi tworzyli polską historię. Tę wielką historię kraju i te miliony prywatnych historii polskich rodzin.

Każdy z nas ma wspomnienia, łączące go z krajem dzieciństwa, młodości, z jego kawałkiem Ojczyzny. Dziś łączy nas duma z Kraju oraz serdecznych więzi rodzinnych i przyjacielskich z Rodakami. Łączą nas aspiracje, byśmy jako kraj i jako Polacy odnieśli sukces wśród innych narodów oraz byśmy zostawili własny ślad i wnieśli własne wartości w życie społeczności miejsc zamieszkania.

Polska o Was zawsze pamięta, jesteście szczególną częścią naszej narodowej wspólnoty. Dziś, w Waszym Dniu, chcemy to jeszcze raz dobitnie podkreślić. Poczucie tej wspólnoty buduje konkret codziennego działania. Bo – parafrazując tekst Mariana Hemara – „Polska to nie tylko okolica na mapach, to ludzie, to piosenka, to ta mowa, to ten zapach”. Zapach chleba.

Dlatego pamiętamy o pani Beacie Bruggeman-Sękowskiej z Holandii, która zadbała o to, by jej córki uczyły się w holenderskiej szkole prawdy o historii Polski. Napisała o tym na organizowany corocznie przez Senat konkurs dla dziennikarzy polskich i polonijnych.

Pamiętamy o pani Apolonii Pietuchowej i parafianach z Powiewiórki na Wileńszczyźnie, którzy oparli się skutecznie próbom usunięcia pamiątek po marszałku Piłsudskim z tamtejszego kościoła św. Kazimierza, w którym Piłsudski był ochrzczony.

Pamiętamy o ojcu Alojzym Kosobudzkim paulinie z Podola, który od wielu lat ofiarnie odbudowuje podominikański kościół w Kamieńcu Podolskim i wiernie służy duchową posługą tamtejszym katolikom.

Nie sposób wymienić tu wszystkich działań Polaków i polskich wspólnot rozsianych po całym świecie, z których Polska jest dumna. A Senat Rzeczypospolitej Polskiej ma szczególną misję rozwoju więzi między krajem a Polonią i Polakami za granicą. Będziemy Was zawsze wspierać i zawsze dbać o polskie dziedzictwo poza granicami kraju.

4 czerwca obchodzimy trzydziestą rocznicę wolnych, po latach komunizmu, wyborów do odrodzonego Senatu. Przez te trzy dziesięciolecia osiągnęliśmy wiele. Zbudowaliśmy żywą demokrację. Odnieśliśmy gospodarczy sukces. Staliśmy się nieodłączną częścią Wolnego Świata. Budujemy Polskę wrażliwą na potrzeby i aspiracje zwykłych ludzi. Polskę, w której każdy Polak zawsze znajdzie swój dom. Możemy wspólnie być z Niej dumni i wspólnie świętować Jej sukces – my w kraju wraz z Wami – Polonią i Polakami za granicą.

Drodzy Rodacy,

W dniu Waszego Święta życzę, byście realizowali swoje marzenia, budowali swoją pozycję zawodową i społeczną, gdziekolwiek przyszło Wam żyć.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com