Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Święta wielkanocne...

Jak dobrze przeżyć Wielkanoc?

04-19-2019

Folklor przejawiający się w barwnych pisankach, udział w mszy rezurekcyjnej, ucztowanie i rodzinne zjazdy, wypoczynek od pracy… Z czym najbardziej kojarzymy Wielkanoc i jak ją przeżywamy? To zależy od domowych tradycji i własnego światopoglądu. Na pewno należy dążyć do tego, by święta ubogacały nas duchowo, dawały odrodzenie wiary, więzów rodzinnych i sił fizycznych, pozostawiały piękne wspomnienia.

Istota świąt

Dla osób wierzących najważniejszym powinno być przekroczenie powierzchowności w przeżywaniu tajemnicy Niedzieli Palmowej, wydarzeń Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Wielkanoc jest świętem najwyższej rangi. Pokazuje, że śmierć i nienawiść nie mają ostatniego słowa. To święta dające wielką nadzieję, mniej skomercjalizowane, a tym samym spokojniejsze i refleksyjne, jeśli oczywiście o to zadbamy.

Mniej rzeczy

Większość z nas czeka na święta z nadzieją, że będzie to wspaniały okres w roku. To nieco naiwne, dziecięce pragnienie, gdy się nie dokłada starań, by było faktycznie lepiej, tylko oczekuje się i powtarza schematy. Ulegając powszechnych błędom, sprawiamy, że święta wiążą się z pośpiechem, wysiłkiem, wydatkami i stresem. Przeceniamy materialną stronę tych dni. Nie potrzebujemy tak dużo rzeczy, jak oferuje i wmawia nam reklama, moda, otoczenie.

Wzajemny szacunek

Spotkania rodzinne mające być źródłem przyjemności, prowadzą często do stresu, gdy pojawiają się niewygodne tematy i pytania, zwykle odnawiane co roku. Jeśli pamiętamy, co podczas poprzednich świąt psuło spotkanie, dlaczego nie wyciągamy wniosków z doświadczeń? Rozczarowania powstają też, gdy wszystko chcemy mieć dopięte na ostatni guzik. Ta presja nie pomaga, a wręcz szkodzi i odbiera radość.

Lekka uczta

Ani wielkanocne łakomstwo, ani żywieniowy reżim, nie będą dawać zadowolenia. O ile w Wigilię na uroczystą wieczerzą wielu czeka o głodzie i wieczorem traci hamulce, w czasie Wielkanocy bywa odwrotnie – umiar ginie przy świątecznym śniadaniu i reszta dnia jest ciężka. Dobrze jest stosować zasadę „częściej, ale mniej”. Skosztujmy każdej potrawy, ale w niewielkich ilościach. Bądźmy asertywni, jeśli ktoś po raz kolejny namawia do poczęstunku.

Poza ekranem

Smartfon, komputer, telewizor i fotel nie mogą być głównymi receptami na wypoczynek i rozrywkę. Zaczyna się wiosna i pora z niej korzystać, dotleniać organizm poprzez rodzinne spacery, które spalają kalorie, ułatwiają trawienie, umilają czas. Warto wypoczywać aktywnie, aby czuć się zdrowiej podczas świąt i po nich. Dzieci docenią to, że włączymy się w zabawy z nimi. Bardziej zapamiętają radosne pościgi z wodą w lany poniedziałek niż siedzenie za najbogatszym stołem. W przypadku środowisk polonijnych warto zaplanować wspólne spotkania, kultywować tradycje i upamiętniać je, by kolejne pokolenie mało dobre wzorce i nie zapominało o korzeniach.

HK

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com