Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Uroczystego...

Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki wspomina św. Jana Pawła II

04-07-2019

W połowie marca z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który w latach 1996-2005 był osobistym sekretarzem polskiego papieża. Podczas swojego pobytu w USA dokonał intronizacji relikwii św. Jana Pawła II m.in. w parafii św. Jana Kantego w Filadelfii oraz w parafii w Los Angeles i w dwóch parafiach w Nowym Jorku. Jako gość Polskiego Radia w Filadelfii podzielił się swoimi wrażeniami ze spotkań z Polonią w tych miastach oraz kilkoma wspomnieniami z czasów współpracy z Janem Pawłem II.

Księże arcybiskupie, jakie są księdza odczucia po spotkaniach z Polonią w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Filadelfii?

Jestem bardzo wdzięczny księdzu proboszczowi Józefowi i księdzu wikariuszowi Konstantemu za zaproszenie i za możliwość wprowadzenia relikwii do parafii św. Jana Kantego w Filadelfii. Cieszę się bardzo, ponieważ kult św. Jana Pawła II jest stale żywy w wielu parafiach, nie tylko Polsce, ale i na całym świecie, również na kontynencie amerykańskim. Ludzie bardzo potrzebują mocnego autorytetu, przewodnika. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach wszystkim nam go brakuje, dlatego można powiedzieć, że św. Jan Paweł II jest tak bardzo ceniony, bardzo za nim tęsknimy. Te relikwie jeszcze w większy sposób zaznaczają jego obecność, poprzez świętych obcowanie. Nie tylko przez jego orędownictwo można zanosić swoje intencje do Boga, ale również powracać do jego słów, do jego nauczania, które będzie dodawało nam radości codziennego życia, entuzjazmu wiary, ale przede wszystkim takiej mocy i siły wewnętrznej. On będzie nas prowadził dalej po właściwych ścieżkach.

W swojej posłudze kapłańskiej ks. abp był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II i jego następcy – Benedykta XVI. Jak się współpracuje z tak wielkimi osobistościami?

Podczas pobytu w Stanach zauważyłem, że nie tylko nasi rodacy przyjmują osobę św. Jana Pawła II z wielką radością, czcią. Na mszy św. w kościele św. Jana Kantego, podczas której wprowadzane były relikwie, zauważyłem bardzo dużo Amerykanów, dla których Jan Paweł II także jest wielkim autorytetem. Jako jego drugi osobisty sekretarz mogłem doświadczyć tego, że był i nadal jest kimś wielkim. Miał szczególny charyzmat docierania do człowieka poprzez swoją postawę, nauczanie, nawet spojrzenie. Zawsze był zatroskany o drugiego człowieka, z każdym potrafił porozmawiać, nigdy nie sprawiał wrażenia, że się śpieszy. Pragnął, by ludzie otwarli swoje serca dla Chrystusa, by mogli cieszyć się pokojem, sprawiedliwością, a także by mieli godne warunki do życia i pracy.

A jak wyglądała współpraca z Benedyktem XVI?

Ojciec Święty Benedykt XVI kontynuował drogą wytyczoną przez swego poprzednika, Piotra naszych czasów, jakim był Jan Paweł II. W jego przemówieniach, postawie widać było liczne nawiązania do nauczania poprzednika. Pokazywał wielkość tego pontyfikatu, a jednocześnie swoją postawą skromności, pokory, wrażliwości i dobroci przyciągał nadal wiernych do Boga. Był także dla nas takim wzorowym przewodnikiem, było to widać zwłaszcza po reakcjach Polaków, którzy po tak wielkim swoim rodaku na Stolicy Piotrowej przyjęli Benedykta XVI z wielką radością i oddali mu się z dużym zaufaniem, będąc wdzięcznymi za to, że jest bardzo bliski naszemu narodowi.

Oprócz Filadelfii odwiedził ksiądz arcybiskup także inne parafie...

Spędzam w Stanach Zjednoczonych zaledwie 10 dni. Byłem w Los Angeles, gdzie odprawiałem rekolekcje, a także wprowadzałem relikwie św. Jana Pawła II, na mojej trasie jest także Nowy Jork, również w celu intronizacji relikwii w dwóch kolejnych parafiach. Odwiedziłem także Amerykańską Częstochowę. Widzę, że kult św. Jana Pawła II jest wciąż żywy, że wielka jest tęsknota za nim. Wierzę, że poprzez swoje relikwie, poprzez świętych obcowanie, będzie tutaj błogosławił swoim rodakom, ale i wszystkim innym, którzy przychodzić będą do tych świątyń, aby zaczerpnąć od niego siły i Bożej łaski.

Ta wizyta jest bardzo intensywna i widzę tu pewne podobieństwo do stylu pielgrzymowania właśnie św. Jana Pawła II…

Nigdy bym się nie ośmielił porównywać z naszym Ojcem Świętym, który był niezmożonym pielgrzymem i przewodnikiem naszej wiary. Staram się, aby tak jak Ojciec Święty pielgrzymował za swojego życia przez wszystkie kontynenty, również teraz mógł dalej poprzez swoje relikwie docierać do rzeszy wiernych, którzy ciągle na niego czekają, ciągle o nim myślą i pragną, aby chociaż właśnie przez świętych obcowanie móc nadal przyjść do niego, dotknąć go i wzmocnić się przez jego orędownictwo.

Obecnie pełni ksiądz funkcję metropolity lwowskiego. Jak wygląda życie katolików, a zwłaszcza życie polskiej mniejszości rzymskokatolickiej na Ukrainie?

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie stale się rozwija. Mamy siedem diecezji, trzy seminaria duchowne, instytuty. Kościół w dalszym ciągu przeżywa wiosnę, mimo tych wszystkich trudności, trwającej wojny, ciężkiej sytuacji politycznej i ekonomicznej. Ale widzimy, jak bardzo ludzie potrzebują kontaktu z Bogiem, umocnienia duchowego, a także tej troski ludzkiej, którą właśnie nasz kościół niesie poprzez działalność charytatywną, świetlice i domy dziecka, przytułki dla bezdomnych. Niesiemy tę Dobrą Nowinę nie tylko słowami Ewangelii, ale też tymi drobnymi, ludzkimi gestami, aby tym ludziom wlewać w serca jakąś nadzieję i pokrzepić ich duchowo.

Jako parafianin parafii św. Jana Kantego w Filadelfii dziękuję za relikwie św. Jana Pawła II, które ks. abp przekazał na ręce gospodarzy naszej parafii, ale również dziękuję za wsparcie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w skład którego wchodzą Rodziny Radia Maryja, Kluby Gazety Polskiej, Reduta Dobrego Imienia i wiele innych organizacji. Staropolskie „Bóg zapłać” za wszystko, co ksiądz robi dla Polski i dla kościoła.

Ja również pragnę podziękować wszystkim, z którymi miałem okazję się tu spotkać. Dziękuję Polonii za gościnność, życzliwość, wspieranie naszego kościoła, za ten dar serca. Ale jestem też bardzo wdzięczny za to, że trwają w wierze naszych praojców i w tym wielkim patriotyzmie, że ciągle w ich sercach jest to hasło: „Bóg – Honor – Ojczyzna” i że te piękne tradycje polskie oraz pamięć o tych, którym zawdzięczamy nasze życie i naszą wolność, przekazują kolejnym pokoleniom.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Tadeusz Antoniak

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com