Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Sukces Polaków na zawodach lotniczych SAE Aero Design East 2019 w Teksasie

04-02-2019

Wrocławscy studenci...
Konstrukcja...
6-osobowa drużyna z...

Pomysłowość, innowacyjność i skuteczność – takimi cechami wykazali się na początku marca polscy studenci, którzy wzięli udział w prestiżowych zawodach lotniczych SAE Aero Design East 2019 w Fort Worth w Teksasie. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli złoty medal w kategorii mikro, a ich koledzy z Politechniki Wrocławskiej 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Ich konkurentami byli studenci z Ameryki Południowej, Azji, Europy, Afryki i Ameryki Północnej.

SAE Aero Design to największe zawody dla studentów lotnictwa na świecie. Jej współorganizatorem jest firma Lockheed Martin. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. W tym roku SAE Aero Design East 2019 w Fort Worth polegały na zaprojektowaniu, zoptymalizowaniu i zbudowaniu samolotów udźwigowych. Wzięła w nich udział rekordowa liczba 85 drużyn z całego świata. Zmagania przebiegały w trzech kategoriach: micro, regular i advance.

Drużyna Politechniki Rzeszowskiej wystartowała w dwóch pierwszych kategoriach. Jako EuroAvia Rzeszów wywalczyła złoty medal za prezentację techniczną modelu w kategorii micro. Jedną z konkurencji w tej kategorii była prezentacja techniczna i to właśnie w niej EuroAvia zdobyła pierwsze złoto w historii.

Nasz samolot zyskał uznanie wśród specjalistów z firmy Lockheed Martin. Jury doceniło pomysłowość i innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w naszym modelu – mówi Aleksandra Pasich, studentka lotnictwa i kosmonautyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Walka o najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej w kategorii „micro” była niezwykle zacięta. Ostatecznie model EuroAvii Rzeszów „wylatał” 5. miejsce. Co ciekawe, drużyna z Rzeszowa była najmniejszą wśród startujących w zawodach. Składała się z jedynie sześciu osób (Bartosz Kaźmierski, Bartosz Filipkowski, Michał Jakubowski, Łukasz Oryszczak, Aleksandra Pasich oraz Damian Świrk), a dla czterech z nich był to debiut w zawodach tej rangi. Ich projekt od strony technicznej i merytorycznej wspierał dr inż. Andrzej Majka.

Z kolei wrocławscy studenci z zespołu JetStream zdobyli w Teksasie pięć medali. Politechnika Wrocławska regularnie wystawia swoich konstruktorów w tych zawodach. W tym roku JetStream rywalizował w dwóch kategoriach: advanced oraz mikro. W tej pierwszej zadaniem była misja symulująca kolonizację Marsa. Zadania związane były m.in. ze zrzucaniem ładunku do celu oraz podniesieniem jak największego ciężaru przy jak najmniejszej wadze samolotu.

W klasie micro oba loty zaliczyliśmy z maksymalnym obciążeniem. W klasie advanced w dwóch lotach wykonaliśmy zrzut wszystkich habitatów oraz wód idealnie do celu! Szybowce przysporzyły nam problemów, ponieważ w pierwszym locie zderzyły się ze sobą. W przerwie między lotami nasi elektronicy przeprogramowali misję sprawiając, że w ostatniej rundzie szybowiec wylądował w obszarze wyznaczonym przez organizatora – relacjonowali swoje zmagania w Teksasie Wrocławianie.

Ostatecznie wrocławscy studenci zdobyli w kategorii advanced 2. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 2. miejsce za loty. Z kolei w klasie micro wywalczyli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, 3. miejsce za raport techniczny oraz 3. miejsce za udane loty i stosunek masy samolotu do masy ładunku.

Sukcesy w zawodach SAE Aero Design w Teksasie to dopiero półmetek zmagań naszych studentów w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu wezmą udział w edycji zachodniej tych zawodów, która odbędzie się w miejscowości Van Nuys w Kalifornii.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com