Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Sukces Polaków na zawodach lotniczych SAE Aero Design East 2019 w Teksasie

04-02-2019

Wrocławscy studenci...
Konstrukcja...
6-osobowa drużyna z...

Pomysłowość, innowacyjność i skuteczność – takimi cechami wykazali się na początku marca polscy studenci, którzy wzięli udział w prestiżowych zawodach lotniczych SAE Aero Design East 2019 w Fort Worth w Teksasie. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli złoty medal w kategorii mikro, a ich koledzy z Politechniki Wrocławskiej 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Ich konkurentami byli studenci z Ameryki Południowej, Azji, Europy, Afryki i Ameryki Północnej.

SAE Aero Design to największe zawody dla studentów lotnictwa na świecie. Jej współorganizatorem jest firma Lockheed Martin. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. W tym roku SAE Aero Design East 2019 w Fort Worth polegały na zaprojektowaniu, zoptymalizowaniu i zbudowaniu samolotów udźwigowych. Wzięła w nich udział rekordowa liczba 85 drużyn z całego świata. Zmagania przebiegały w trzech kategoriach: micro, regular i advance.

Drużyna Politechniki Rzeszowskiej wystartowała w dwóch pierwszych kategoriach. Jako EuroAvia Rzeszów wywalczyła złoty medal za prezentację techniczną modelu w kategorii micro. Jedną z konkurencji w tej kategorii była prezentacja techniczna i to właśnie w niej EuroAvia zdobyła pierwsze złoto w historii.

Nasz samolot zyskał uznanie wśród specjalistów z firmy Lockheed Martin. Jury doceniło pomysłowość i innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w naszym modelu – mówi Aleksandra Pasich, studentka lotnictwa i kosmonautyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Walka o najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej w kategorii „micro” była niezwykle zacięta. Ostatecznie model EuroAvii Rzeszów „wylatał” 5. miejsce. Co ciekawe, drużyna z Rzeszowa była najmniejszą wśród startujących w zawodach. Składała się z jedynie sześciu osób (Bartosz Kaźmierski, Bartosz Filipkowski, Michał Jakubowski, Łukasz Oryszczak, Aleksandra Pasich oraz Damian Świrk), a dla czterech z nich był to debiut w zawodach tej rangi. Ich projekt od strony technicznej i merytorycznej wspierał dr inż. Andrzej Majka.

Z kolei wrocławscy studenci z zespołu JetStream zdobyli w Teksasie pięć medali. Politechnika Wrocławska regularnie wystawia swoich konstruktorów w tych zawodach. W tym roku JetStream rywalizował w dwóch kategoriach: advanced oraz mikro. W tej pierwszej zadaniem była misja symulująca kolonizację Marsa. Zadania związane były m.in. ze zrzucaniem ładunku do celu oraz podniesieniem jak największego ciężaru przy jak najmniejszej wadze samolotu.

W klasie micro oba loty zaliczyliśmy z maksymalnym obciążeniem. W klasie advanced w dwóch lotach wykonaliśmy zrzut wszystkich habitatów oraz wód idealnie do celu! Szybowce przysporzyły nam problemów, ponieważ w pierwszym locie zderzyły się ze sobą. W przerwie między lotami nasi elektronicy przeprogramowali misję sprawiając, że w ostatniej rundzie szybowiec wylądował w obszarze wyznaczonym przez organizatora – relacjonowali swoje zmagania w Teksasie Wrocławianie.

Ostatecznie wrocławscy studenci zdobyli w kategorii advanced 2. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 2. miejsce za loty. Z kolei w klasie micro wywalczyli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, 3. miejsce za raport techniczny oraz 3. miejsce za udane loty i stosunek masy samolotu do masy ładunku.

Sukcesy w zawodach SAE Aero Design w Teksasie to dopiero półmetek zmagań naszych studentów w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu wezmą udział w edycji zachodniej tych zawodów, która odbędzie się w miejscowości Van Nuys w Kalifornii.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com