Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Przystanek Historia IPN w Nowym Jorku i w New Jersey

04-01-2019

Wykład na temat...
Mszę św. w intencji...
Pracownicy oddziału...

„Księża niezłomni 1918-1989” – to hasło, które przyświecało tegorocznej, wiosennej edycji Przystanku Historia IPN Nowy Jork organizowanego przez działające od 2017 roku Stowarzyszenia Pamięć. Spotkania odbyły się zarówno w Nowym Jorku, jak i New Jersey, i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polonii. Była to już VI edycja tego historycznego wydarzenia.

Od czwartku 21 marca do niedzieli 24 marca w metropolii nowojorskiej gościli pracownicy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: dr Łukasz Lubicz-Łapiński, Urszula Gierasimiuk oraz Magdalena Dzienis-Todorczuk. Celem ich wizyty były spotkania z Polonią, a także udział w warsztatach i lekcjach historii prowadzonych w polonijnych szkołach. Dwie prelekcje dotyczące bohaterskiej i patriotycznej postawy polskich kapłanów – księży i biskupów – miały miejsce w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark oraz w sali parafialnej kościoła p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Pierwsze odbyło się w czwartek, 21 marca, a drugie trzy dni później w niedzielę. Prelegentem był dr Łukasz Lubicz-Łapiński, który specjalnie na tę okazję przygotował wykład o wybranych kapłanach, którzy na przestrzeni ubiegłego wieku aktywnie wspierali polskie dążenia niepodległościowe. Celem tych wykładów było podkreślenie znaczenia duchowieństwa w walce o wolność naszej ojczyzny, a także przywrócenie pamięci o księżach, która z różnych powodów została zatarta lub przyćmiona przez innych wielkich patriotów i bohaterów.

Jak podkreślano podczas spotkań, do tej pory dużo mówiło się na temat żołnierzy, działaczy politycznych i społecznych, którzy walczyli o odzyskanie naszej niepodległości, ale zapominano o księżach, którzy stanowili liczną i bardzo ważną grupę w tych dążeniach. Ci tzw. cisi bohaterowie często z kościelnych ambon słowem podtrzymywali ducha narodu, a w dodatku niejednokrotnie na „ołtarzu ojczyzny” składali własne życie. W tym kontekście wspomnieć należy m.in. bł. o. Maksymiliana Kolbego, św. ks. Jerzego Popiełuszkę, a także ks. Stanisława Suchowolca i ks. Sylwestra Zycha, których zabójstwa (dwóch ostatnich) do tej pory nie zostały wyjaśnione. Prócz nich dr Łukasz Lubicz-Łapiński podczas swojego wykładu przedstawił sylwetki m.in. takich kapłanów jak: kard. August Hlond, abp Antoni Baraniak, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła (św. Jan Paweł II), abp Adam Sapieha, ks. Stefan Niedzielak, ks. Adam Abramowicz, ks. Ignacy Skorupka oraz ks. Kazimierz Lutosławski. Omówił ich losy i działalność oraz powiązania rodzinne, często również mocno osadzone w dążeniach niepodległościowych.

Po prelekcji historyk białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odpowiadał na pytania publiczności. Stwierdził, że omówieni przez niego kapłani to tylko kilku znaczących księży i biskupów, którzy nie dali się złamać ani okupantowi, ani też komunistycznemu reżimowi oraz wskazywali właściwą patriotyczną drogę postępowania. Zapewnił również, że obecnie w różnych oddziałach IPN powstają opracowania dotyczące księży niezłomnych, do których także zaliczył kapłanów ratujących Żydów podczas drugiej wojny światowej. Prócz spotkań z Polonią pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN odwiedzili także Polską Szkołę Dokształcającą Gniazda 946 Sokołów Polskich w Ameryce znajdującą się w Manville w stanie New Jersey, gdzie poprowadzili zajęcia historyczne dla dzieci oraz warsztaty metodyczne dla nauczycieli.

Dr. Łukaszowi Lubicz-Łapińskiemu towarzyszyły wówczas pracownice białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: Urszula Gierasimiuk i Magdalena Dzienis-Todorczuk. Temat przewodni zajęć, które odbyły się w sobotę, 23 marca, brzmiał  „Walka o granice II Rzeczypospolitej – scalanie ziem polskich z trzech zaborów”. Spotkanie to również wzbudziło duże zainteresowanie wśród polonijnych uczniów i pedagogów.

Z kolei niedzielną prelekcję na Manhattanie poprzedziła specjalna msza św. odprawiona w intencji ojczyzny w kościele p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika przez ks. prałata Tomasza Grysę, nuncjusza Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Przybyli na nią nie tylko parafianie najstarszego polskiego kościoła w Nowym Jorku, ale także przedstawiciele wielu polonijnych organizacji i instytucji oraz weterani wojenni.

BM

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com