Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Polsko-amerykańska przyjaźń na grafikach

03-31-2019

Zwycięskie logo...
Miejsce 1. Fot....
Miejsce 2. Fot....
Miejsce 3. Fot....
Miejsce 4. Fot....
Miejsce 5. Fot....

Z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych Ambasada RP w Waszyngtonie ogłosiła dwa konkursy, których celem było zobrazowanie polsko-amerykańskiej przyjaźni. W konkursie na logo tegorocznych obchodów wygrała praca Rafała Olbińskiego i jego córki Natalię Olbińskiej, zaś konkurs „100 zdjęć na 100 lat” wygrał internauta @hidemann.

Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas I wojny światowej znani Polacy, między innymi Ignacy Jan Paderewski i Henryk Sienkiewicz, zabiegali o sprawę polską w Stanach Zjednoczonych. Zainspirowany w dużej mierze przez Paderewskiego prezydent Woodrow Wilson w słynnych 14 punktach przedstawił plan odrodzenia wolnej Polski. Stany Zjednoczone były pierwszym mocarstwem, które uznało odrodzoną Polskę już w 1919 roku. W maju tego samego roku Polska i USA otworzyły swoje przedstawicielstwa w Waszyngtonie i Warszawie, dając początek stuleciu bilateralnych relacji dyplomatycznych. Przez ostatnie 100 lat Polacy i Amerykanie inspirowali się wzajemnie w dążeniu do wolności i demokracji, a dziś te relacje są silniejsze niż kiedykolwiek.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com