Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Święto patronów...

Uroczystości odpustowe w Seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake, MI

03-12-2019

Świętowanie uroczystości odpustowych w Seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake rozpoczęło się już w czwartek, 14 lutego, kiedy to na porannej mszy świętej w dzień liturgicznego wspomnienia świętych patronów zgromadzili się księża i klerycy ze wspólnoty seminaryjnej. Ksiądz homileta, dr Adam Kubiś, w swoim kazaniu podkreślił znaczenie świętych braci: Cyryla i Metodego, dla chrystianizacji wschodniej Europy oraz, nawiązując do pierwszego czytania, porównał ich dzieło ewangelizacyjne z misyjną działalnością Świętego Pawła i Barnaby.

Wspólna modlitwa

Następnego dnia, w piątek 15 lutego o godzinie 8:00 wieczorem, grupa kleryków poprowadziła odśpiewanie w kaplicy seminaryjnej uroczystego Akatystu ku czci świętych Cyryla i Metodego. Na tę liturgię zaproszone były także osoby świeckie, które pozytywnie zaskoczyły swoją frekwencją – kaplica wypełniona była aż po brzegi. Po odśpiewaniu Akatystu swoje słowo do zebranych skierował kanclerz Centrum Polonijnego w Orchard Lake, ks. kan. Mirosław Król, dziękując klerykom za przygotowanie tego nabożeństwa i za liczny udział wiernych. Następnie odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i ks. wicerektor Przemysław Nowak poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego, w którą włączyli się wszyscy zebrani. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwała w kaplicy całą noc, aż do godziny 9:00 rano następnego dnia. Przez całą noc księża przełożeni, profesorowie, klerycy oraz osoby świeckie trwali przy Chrystusie, dziękując Mu za ofiarowanie wspólnocie seminaryjnej tak znamienitych patronów i prosząc Go o nowe, liczne, święte powołania do tego jakże ważnego dla Polonii i Kościoła seminarium.

Uroczysta Eucharystia

Swoistą kulminacją seminaryjnych uroczystości odpustowych była Eucharystia sprawowana w sobotę o godzinie 4:00 po południu w Archidiecezjalnym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II (głównej kaplicy kampusu) przez neoprezbitera i absolwenta Seminarium, księdza Marcina Wiktora, który w grudniu 2018 r. przyjął święcenia kapłańskie i przybył na ten dzień z diecezji Biloxi w Mississippi. Dla zebranych był to bardzo wymowny znak – owoc misji, jaką od 1885 r. spełnia to miejsce. Wśród gości honorowych, a jednocześnie kaznodzieją na tejże mszy św., był biskup Francis Yohana Kalabat, biskup ordynariusz katolickiej diecezji obrządku chaldejskiego w USA. W swojej odpustowej homilii przypomniał wszystkim zgromadzonym, jak ważny wpływ na codzienne życie i dzielenie się wiarą z innymi powinni mieć wielcy misjonarze – patroni seminarium. Wskazał on na fakt, że to, co robimy dziś, będzie miało konsekwencje także w dalekiej przyszłości, kiedy już nas nie będzie. Takie dobre owoce swojego życia pozostawili Cyryl i Metody. Ks. bp. Franciszek wymienił także przykłady pięknego oddziaływania na innych takich osób jak św. Jan Paweł II i wielu współczesnych męczenników za wiarę. Wspominał swój niedawny pobyt w Iraku, kiedy to narażając swoje życie uczestniczył w konsekracji nowego biskupa w Mosulu, który jest siedzibą terrorystycznej organizacji ISIS. – Nie mogłem tam nie być, kiedy nasi bracia i siostry w wierze narażają swoje życie codziennie, poprzez trwanie przy wierze w Chrystusa – powiedział biskup.

Przekazanie relikwii

Oprócz kapłanów z zaprzyjaźnionych parafii polonijnych, kapłanów – graduantów seminarium, profesorów i firmatorów w koncelebrze uczestniczył także ks. Joseph Marquis, który przyjechał do Orchard Lake z Bizantyjskiego Kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Livonii, MI, przywożąc ze sobą relikwie świętych Cyryla i Metodego (weneracja tychże odbyła się w Sanktuarium bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej). Na koniec Eucharystii ksiądz kanclerz kan. Mirosław Król wręczył biskupowi specjalny dar dla wspólnoty Kościoła Chaldejskiego od kardynała Stanisława Dziwisza – relikwie świętego Jana Pawła II. Warto pamiętać, że święty ten jest dla wiernych katolików rytu chaldejskiego tak samo ważny, jak i dla obrządku rzymskiego; to właśnie Jan Paweł II nadał Chaldejczykom wiele przywilejów i wyświęcał biskupów, jak również osobiście spotkał się i skierował piękne przesłanie do biskupów w pamiętnym „Ad Limina” w grudniu 2001 roku, na którym spotkało się chaldejskie duchowieństwo z Iraku, Turcji, Syrii, Iranu, Libanu, Egiptu oraz Stanów Zjednoczonych.

Duchowa formacja

Po zakończeniu celebracji Najświętszej Ofiary, w pięknie przystrojonej jadalni seminaryjnego kampusu, odbyła się cicha aukcja oraz bankiet dobroczynny na rzecz Seminarium Duchownego. Podobnie jak na Akatyście i mszy frekwencja dopisała znakomicie. Wszystkie bilety zostały wyprzedane na długo przed uroczystościami odpustowymi.

Wspólnota seminaryjna zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach odpustowych za rok. Prosi także o pamięć modlitewną za księży i kleryków oraz o liczne i święte powołania do seminarium, zarówno z Polski, spośród polonijnych rodzin w USA, ale także z Wietnamu, skąd na prośbę tego Kościoła, seminarium w Orchard Lake podjęło się wyzwania przygotowania kandydatów do kapłaństwa dla wiernych z tego ciągle komunistycznego kraju, gdzie władze kontrolują ilość przyjmowanych do seminarium kandydatów. W duchu troski o duszpasterskie potrzeby emigrantów, co wpisuje się pięknie w charyzmat i misję Założyciela, w duchu rozumienia uniwersalizmu Kościoła, Seminarium Polonijne w USA ma zaszczyt pomagać wiernym z Wietnamu. W tej chwili w procesie formacji jest 16 polskich kleryków, 7 z Wietnamu, a 5 przygotowuje się do przylotu po wakacjach w oddziale seminarium świętych Cyryla i Metodego w Krakowie.

Święci Cyrylu i Metody – módlcie się za nami!

Kleryk Kamil Ziółkowski


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1091.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com