Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ks. dr Stanisław...

Nagroda im. Ireny i Franciszka Skowyrów dla ks. dr. Stanisława Flisa

03-11-2019

17 lutego 2019 roku w kaplicy Seminarium Polonijnego im. św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake, Michigan odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny i Franciszka Skowyrów. Laureatem został ks. dr Stanisław Flis, dyrektor Centralnego Archiwum Polonii Amerykańskiej w uznaniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań nad Polonią i duszpasterstwem polonijnym oraz za ochronę dziedzictwa archiwalnego społeczności polskiej w Stanach Zjednoczonych.

Po uroczystej mszy świętej, celebrowanej przez laureata, w obecności Kanclerza Zakładów Naukowych Orchard Lake ks. Mirosława Króla, prof. Jacek Gołębiowski wygłosił krótką laudację ku czci ks. dr. Flisa, podkreślając jego zasługi w zachowywaniu dziedzictwa Polonii amerykańskiej. Laureatowi został wręczony dyplom.

kul.pl, opr. JLS


Nagroda im. Ireny i Franciszka Skowyrów (zwana „Lubelskim Noblem”) jest przyznawania za prace naukowe związane ze środowiskiem KUL oraz badania polonijne (historia, filozofia, kultura i teologia) przez Instytut Badań Polonijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Ks. Stanisław Flis urodził się 31 lipca 1945 roku w Dzwoli (woj. lubelskie). W latach 1963-1969 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, które ukończył otrzymując tytuł magistra teologii na podstawie pracy „Dzieje parafii Zaklików” oraz święcenia kapłańskie (17 czerwca 1969 roku). W roku 1973 otrzymał tytuł licencjata teologii, a w 1984 roku stopień doktora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1986 roku przebywa w Orchard Lake, Michigan w Stanach Zjednoczonych jako duszpasterz Polonii, gdzie pełni wiele funkcji, m.in. jest dyrektorem Polsko-Amerykańskiego Centrum Liturgicznego (od 1999 roku), dyrektorem Centralnego Archiwum Polonii Amerykańskiej (od 2010 roku), jest także członkiem Priests’ Conference for Polish Affairs of Detroit (od 1987) oraz Polish American Priests Association (od 1990). Ponadto prowadzi wykłady w Seminarium Polonijnym z zakresu teologii pastoralnej. Jest autorem licznych publikacji naukowych o tematyce polonijnej i duszpasterskiej.

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com