Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Wizyta posła Zbigniewa Gryglasa w USA

03-08-2019

Dyskusja posła...
Spotkanie posła...
Spotkanie posła...

Poseł Zbigniew Gryglas, wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina i członek klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, na przełomie lutego i marca odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie spotkał się z amerykańskimi kongresmanami oraz Polonią. W Jersey City, NJ obok Pomnika Katyńskiego odbył spotkanie i przeprowadził dyskusję z jego obrońcami, dzięki którym monument nie tylko nie został usunięty z Exchange Place, ale także prawnie zapewniono mu tę lokalizację na zawsze.

Spotkanie z przedstawicielami Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych prowadzonego przez Janusza Sporka wywarło bardzo duże wrażenie na polskim polityku. Dowodem tego jest jego wpis na facebookowym profilu „Zbigniew Gryglas poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej”, a także fakt, że fotografię zrobioną podczas dyskusji z obrońcami pomnika zamieścił jako tzw. zdjęcie profilowe. Przy okazji napisał: „Wzruszające spotkanie z Rodakami w Jersey City, z obrońcami Pomnika Katyńskiego. Polska i Polacy w Ojczyźnie są Wam ogromnie wdzięczni za walkę o pamięć, o prawdę historyczną, o Najjaśniejszą Rzeczypospolitą”.

Spotkanie posła Zbigniewa Gryglasa z przedstawicielami Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych miało miejsce w czwartek 28 lutego. Obrońcy monumentu upamiętniającego ofiary zbrodni dokonanej na Polakach na terenie Związku Radzieckiego przez NKWD w 1940 roku przekazali wiceprezesowi Porozumienia i zarazem członkowi Komisji Łączności z Polakami za Granicą listę z postulatami dotyczącymi kilku kwestii, m.in.: współpracy polskiego rządu z polonijnymi organizacjami, sprawy szkodliwej dla Polski ustawy S. 447 „Just” związanej z niesprawiedliwymi żądaniami środowisk żydowskich wypłacenia przez Polskę odszkodowań za drugą wojnę światową, a także polskich zasobów naturalnych i planów ich wydobycia.

Dużą część dyskusji poświęcono omówieniu sposobów zapobieżenia skutkom zatwierdzonej przez Kongres USA i podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy S. 447 „Just” oraz wcześniejszym umowom i dokumentom dotyczącym reparacji wojennych. Poinformowano także polskiego posła o planowanych w tej sprawie na 31 marca protestach organizowanych przez Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych w Nowym Jorku i wielu innych amerykańskich miastach. Zdano także relację członkowi klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości na temat przebiegu walki o Pomnik Katyński i postaw reprezentowanych przy tej okazji przez poszczególne polonijne organizacje.

Poseł Zbigniew Gryglas był bardzo zbudowany odbytą rozmową z obrońcami pomnika i obiecał zdać z niej relację po powrocie do kraju. Zapewnił, że niektóre kwestie przekaże również w formie interpelacji poselskich w Sejmie.

Wcześniej, podczas wizyty w Waszyngtonie, wiceprezes Porozumienia spotkał się na Kapitolu z przedstawicielami amerykańskiego Kongresu. Jego rozmówcami byli: Danny Heck, Joe Wilson i Steve Cohen. Z amerykańskimi politykami poruszył m.in. kwestie dotyczące Trójmorza i wzmocnienia obrony naszego kraju, co w obliczu wojny na Ukrainie jest szczególnie ważne dla Polski. Wziął także udział w ceremonii dedykowania miejsca pod memoriał upamiętniający operację „Pustynna burza” z 1990 roku, z udziałem polskiego wojska. Celem tej akcji było wyzwolenie zajętego przez Irak Kuwejtu.

Podczas wizyty w metropolii nowojorskiej Zbigniew Gryglas odwiedził także siedzibę Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, gdzie zwiedził muzeum oraz spotkał się z komendantem Antonim Chrościelewskim, uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino. Spotkał się także z Polonią w Polskim Domu „Cracovia Manor” w Wallington, NJ.

Później udał się do Chicago, gdzie również spotkał się z Polonią, a w sobotę, 2 marca, wziął udział w pogrzebie porucznika Leonarda Mackiewicza, uczestnika m.in. operacji „Merket Garden”, w której jako żołnierz desantu powietrznego Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego walczył o wyzwolenie Arnhem w Holandii.

BSM

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com