Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Główne role Zuli i...

„Zimna wojna” bez Oscara

02-25-2019

Przełom lutego i marca w branży filmowej upływa jak zwykle pod znakiem tylko jednego wydarzenia. Mowa oczywiście o ceremonii wręczenia Oscarów. Gala od lat jest uznawana za jeden z najważniejszych momentów w kalendarzu twórców na całym świecie. Tegoroczna, już 91., ceremonia przyniosła wiele niespodzianek – nie tylko w kwestii wyboru nagrodzonych, ale i towarzyszącej jej atmosfery.

Kontrowersje i zmiany

Gala wręczenia Oscarów w 2019 roku odbyła się w Dolby Theatre. Był to w sumie 18. raz, gdy największe gwiazdy branży filmowej pojawiły się na czerwonym dywanie teatru otwartego w 2001 roku w Los Angeles. O ile miejsce wręczenia statuetek pozostało niezmienione, o tyle nie można powiedzieć tego o tegorocznej formule ceremonii. Jeszcze przed jej rozpoczęciem gala wywoływała sporo emocji. Przygotowania do niej naznaczone były pasmem kontrowersyjnych decyzji organizatorów. Wśród tych osławionych znalazły się m.in. plany znacznego skrócenia ceremonii, która z roku na rok gromadzi przed szklanymi ekranami coraz mniejszą widownię, a także pomysł wręczenia nagród w niektórych kategoriach w trakcie trwania przerw reklamowych w transmisji telewizyjnej. Pod naporem krytyki Akademia wycofała się z niektórych zmian, jednak nie ze wszystkich. Jedną z nich był brak prowadzącego. Początkowo w rolę tę miał wcielać się Kevin Hart. Gdy aktor w oparach skandalu z homofobią w tle zrezygnował z niej, zabrakło jego następcy/następczyni. Tegoroczna gala była zatem drugą w 91-letniej historii oscarowych ceremonii i pierwszą od 1989 roku bez prowadzącego.

Polski akcent oscarowej gali 2019

Tegoroczna gala rozdania Oscarów była wyjątkowa także z polskiej perspektywy. Szansę na otrzymanie statuetki w jednej z trzech kategorii miała „Zimna wojna” – film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Obraz przedstawia historię niepokornej miłości młodej tancerki Zuli oraz pianisty Wiktora. Jej tłem są burzliwe lata 40., 50. i 60. XX wieku, a sceną Polska, Jugosławia, Berlin i Paryż. „Zimna wojna” nominowana była w kategoriach: najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal).

O statuetkę obraz walczył z takimi filmowymi konkurentami jak „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” Spike’a Lee (najlepszy reżyser), „Roma” Alfonso Cuaróna (najlepszy film nieanglojęzyczny), „Narodziny gwiazdy” (najlepsze zdjęcia – nominacja dla Matthew Libatique’a). Był 11. najczęściej nominowanym do Oscarów filmem w tym roku.

Niestety, nie przełożyło się to na sukces „Zimnej wojny”. Film Pawlikowskiego nie otrzymał statuetki w żadnej z kategorii, w której został nominowany. Zdobył je za to największy filmowy konkurent polskiego obrazu i równocześnie faworyt hollywoodzkich krytyków – „Roma” Alfonso Cuaróna. Meksykańska produkcja rywalizująca z „Zimną wojną” pokonała ją we wszystkich trzech kategoriach.

Nominacje i statuetki dla Polaków

Warto także przypomnieć, że w 2015 roku do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny z sukcesem w postaci statuetki nominowana była „Ida”. Reżyserem obrazu również był Paweł Pawlikowski. Była to dziesiąta nominacja polskiego filmu w tej kategorii i do 2015 roku jedyna, której efektem było przyznanie statuetki Polakom.

Wśród obrazów, które miały okazję konkurować o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, znalazły się także: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego(1964), „Faraon” Jerzego Kawalerowicza (1967), „Potop” Jerzego Hoffmana (1975), „Noce i dnie” Jerzego Antczaka (1977), „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy (1980), „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (1982), „Katyń” Andrzeja Wajdy (2008), „W ciemności” Agnieszki Holland (2012).

Nie oznacza to oczywiście, że Polacy za każdym razem wyjeżdżali z pustymi rękoma z Hollywood. Oscarowe gale kończyły się sukcesami twórców w innych kategoriach, szczególnie tych związanych z techniczną stroną produkcji filmów. Lista polskich zdobywców Oscarów do „Idy” Pawlikowskiego liczy 12 statuetek. Wśród szczęśliwych wygranych znajdują się m.in. Leopold Stokowski (muzyka do filmu animowanego „Fantazja”, 1942), Janusz Kamiński (zdjęcia do „Listy Schindlera”, 1994), Janusz Kamiński (zdjęcia do filmu „Szeregowiec Ryan”, 1999), Andrzej Wajda (honorowy Oscar za całokształt twórczości, 2000), Roman Polański (reżyseria filmu „Pianista”, 2003), „Piotruś i wilk”( polsko-brytyjski film, najlepszy krótkometrażowy film animowany, 2008).

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com