Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Określenie „polskie...

Wyrażenie „polski obóz śmierci” w amerykańskiej CBS News

01-28-2019

27 stycznia 2019 r. przypadała 74. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na terenie byłego obozu odbyły się uroczystości z tym związane, w których wzięli udział byli więźniowie i przedstawiciele świata polityki. Informacje o tej rocznicy pojawiły się w mediach, nie tylko polskich. To bardzo ważna data i dobrze, że świat pamięta o tej rocznicy. Problem tkwi jednak w tym, „jak” pamięta.

„Dziesiątki byłych więźniów Auschwitz wróciło do polskiego obozu śmierci na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu” – taki napis otwiera materiał wideo umieszczony na oficjalnym koncie CBS News na Twitterze.

Czy to sformułowanie zostało użyte celowo, czy miało kogoś urazić lub rozmyślnie pokazać zniekształcony obraz historii? Nie sądzę, zapewne jest to efekt niedoinformowania, niedostatecznej wiedzy i przygotowania materiału do publikacji bez zachowania należytej staranności. Ale czy to może być usprawiedliwieniem? „Nie wiedzieliśmy, nie zwróciliśmy uwagi, tak wyszło”? Zwłaszcza, że to jest tak wrażliwa kwestia, zwłaszcza, że to nie pierwsza taka „pomyłka” w amerykańskich mediach.

Określenie „polskie obozy śmierci" w przeszłości wielokrotnie pojawiało się w mediach z różnych stron świata, również amerykańskich. Przeciwko takiemu określeniu wielokrotnie protestował polski rząd.

Być może i tym razem interweniuje w tej sprawie polski konsul lub nawet ambasador. Być może za chwilę padną słowa przepraszam. Ale ile razy jeszcze usłyszymy „przepraszam” w tej sprawie? Ile razy jeszcze trzeba będzie się upominać o prawdę historyczną, która wydawać by się mogła, że ponad 70 lat po zakończeniu II wojny światowej jest oczywista i powszechnie znana? Słowo „przepraszam” będzie puste i nic nieznaczące, jeśli w ślad za tym wyrażanie „polskie obozy śmierci” raz na zawsze nie zniknie z używanej w przestrzeni publicznej terminologii.

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com