Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Określenie „polskie...

Wyrażenie „polski obóz śmierci” w amerykańskiej CBS News

01-28-2019

27 stycznia 2019 r. przypadała 74. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na terenie byłego obozu odbyły się uroczystości z tym związane, w których wzięli udział byli więźniowie i przedstawiciele świata polityki. Informacje o tej rocznicy pojawiły się w mediach, nie tylko polskich. To bardzo ważna data i dobrze, że świat pamięta o tej rocznicy. Problem tkwi jednak w tym, „jak” pamięta.

„Dziesiątki byłych więźniów Auschwitz wróciło do polskiego obozu śmierci na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu” – taki napis otwiera materiał wideo umieszczony na oficjalnym koncie CBS News na Twitterze.

Czy to sformułowanie zostało użyte celowo, czy miało kogoś urazić lub rozmyślnie pokazać zniekształcony obraz historii? Nie sądzę, zapewne jest to efekt niedoinformowania, niedostatecznej wiedzy i przygotowania materiału do publikacji bez zachowania należytej staranności. Ale czy to może być usprawiedliwieniem? „Nie wiedzieliśmy, nie zwróciliśmy uwagi, tak wyszło”? Zwłaszcza, że to jest tak wrażliwa kwestia, zwłaszcza, że to nie pierwsza taka „pomyłka” w amerykańskich mediach.

Określenie „polskie obozy śmierci" w przeszłości wielokrotnie pojawiało się w mediach z różnych stron świata, również amerykańskich. Przeciwko takiemu określeniu wielokrotnie protestował polski rząd.

Być może i tym razem interweniuje w tej sprawie polski konsul lub nawet ambasador. Być może za chwilę padną słowa przepraszam. Ale ile razy jeszcze usłyszymy „przepraszam” w tej sprawie? Ile razy jeszcze trzeba będzie się upominać o prawdę historyczną, która wydawać by się mogła, że ponad 70 lat po zakończeniu II wojny światowej jest oczywista i powszechnie znana? Słowo „przepraszam” będzie puste i nic nieznaczące, jeśli w ślad za tym wyrażanie „polskie obozy śmierci” raz na zawsze nie zniknie z używanej w przestrzeni publicznej terminologii.

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Wielki Piknik Przyjaźni dla 5-letniego Dawidka

W sobotę, 29 czerwca, w Quartette Club przy 225 Wooster Street w New Britain odbyła się impreza charytatywna pod hasłem „Wielki Piknik Przyjaźni”. O muzykę na żywo zadbały zespoły WindStar i Gypsy Dream. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, m.in. malowanie twarzy, dmuchany zamek i lody. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na polskie jedzenie, odbyła się też loteria fantowa. Polonia okazała szczodrość – udało się zebrać 14,500 dolarów. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com