Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Biało-czerwone NBA

01-09-2019

– Powiedziałem...
Uhonorowanie...
Polska Noc w NBA...

6 stycznia 2019 roku w Los Angeles odbyła się 8. edycja Polskiej Nocy w NBA. Miejscowi Clippers – nowa drużyna Marcina Gortata – pokonała byłą drużynę Polaka – Orlando Magic – 106:96. Na trybunach zasiadły setki Polaków, w tym weterani, gwiazdy estrady i sportu z Polski, a na parkiecie zatańczyły cheerleaderki z Gdyni. Świetnie spisał się również sam Marcin Gortat, który rozegrał jeden z najlepszych meczów w tym sezonie – zdobył osiem punktów, miał 10 zbiórek i 6 asyst.

Starałem się pomóc zespołowi tak mocno, jak tylko było to możliwe. Trener dał mi dzisiaj więcej pograć. W pewnym momencie powiedziałem kolegom na ławce, że nie możemy przegrać meczu rozgrywanego w „polskim dniu”, gdy na trybunach zasiadło tak wielu moich rodaków. To było dla mnie niezwykle ważne spotkanie, rozgrywane kilka dni po roku, w którym świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział po meczu jedyny Polak w NBA.

Właśnie dlatego Polish Heritage Night w Staples Center poświęcona była 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na Polską Noc w NBA przyszło 1,500 Polaków, którzy przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi, szaliki i koszulki. Specjalnie dla Marcina Gortata i Polonii w Los Angeles przybyli m.in. wokalistka Edyta Górniak, aktorka Agnieszka Włodarczyk, lekkoatleta Konrad Bukowiecki, bokser Andrzej Fonfara.

Marcin Gortat jest wspaniałym ambasadorem Polski i polskiej kultury poza granicami kraju. Jego sukces w NBA i jednocześnie silne przywiązanie do polskich korzeni powoduje, że dobrze mówi i troszczy się o promowanie Polski w Stanach Zjednoczonych. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie zorganizować jeszcze kilka tak spektakularnych wydarzeń – powiedział dyrektor Biura „Niepodległa” Jan Kowalski.

Tradycyjnie uhonorowano polskich weteranów wojennych, a rozgrywane w przerwach meczu Clippers – Magic konkursy dla publiczności miały polskie akcenty. Z telebimów przemówił do wszystkich zgromadzonych w Staples Center prezydent Polski Andrzej Duda.                  

Wielkie podziękowania dla Marcina Gortata, który z godnym podziwu zaangażowaniem promuje wśród milionów młodych ludzi na świecie Polskę oraz swój ukochany sport – koszykówkę. Polskę i Stany Zjednoczone zawsze łączyły szczególne więzy przyjaźni, współpracy i solidarności. Dzisiaj relacje polsko-amerykańskie są lepsze niż kiedykolwiek i nadal będziemy je rozwijać. Od 20 lat jesteśmy sojusznikami w ramach NATO. Wiele razy udowodniliśmy, że możemy na sobie polegać. Pozdrawiam zebranych wśród Was żołnierzy-weteranów. Dziękuję za Wasze poświęcenie dla ojczyzny – mówił prezydent.

W dalszej części przemówienia Andrzej Duda podziękował amerykańskiej Polonii za ubiegłoroczne spotkania. – Każde spotkanie z Wami jest dla mnie bardzo ważne. Szczególnie ubiegłoroczne, wielkie narodowe zgromadzenie w Chicago w stulecie odzyskania naszej niepodległości, było niezwykłym doświadczeniem. Bardzo zależy mi na tym, aby spotkać się z Wami także na West Coast. Może już w tym roku? Trzymajcie kciuki! Jeszcze raz gratuluję Marcinowi Gortatowi tej pięknej inicjatywy. Wszystkich Was serdecznie pozdrawiam! – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com