Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Wypatrywanie...

Wigilijne tradycje

12-22-2018

Aby Wigilia miała prawdziwą wartość, nie powinna skupiać się na samej konsumpcji, bo wbrew obiegowym przekonaniom nie 12 potraw gra tu główną rolę. Jest kilka ważnych elementów, o których musimy pamiętać.

Uproszczone pojmowanie wigilii jako samej uczty bardzo zubożyłoby ten wieczór, a przy braku umiaru naraziłoby na dolegliwości z przejedzenia i grzech obżarstwa – piąty z siedmiu głównych. Dlatego w domu, gdzie niewiele osób zasiada do stołu, zrozumiałe jest, że będzie mniej potraw. Nie uchybi to tradycji. Ważniejsze jest, aby u rodzin miłujących polską tradycję były:

Wypatrywanie gwiazdki

Tradycja głosi, że wieczerzę wigilijną rozpoczynamy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. To nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej, która miała zwiastować narodziny Jezusa. W wypatrywaniu tego znaku najskuteczniejsze są dzieci, bo starsi zwykle do ostatniej chwili się krzątają. Czasem chmurne niebo pozbawia frajdy, ale spróbować można.

Biały obrus

Z dawna mawiano, że na znak czystości Maryi obrus powinien być biały. Taki też kojarzony jest z wyjątkowymi okolicznościami. Biel podkreśla doniosłość chwili, wręcz jej nabożność. Jeśli jednak mamy obrus kremowy, a nawet kolorowy, nie umniejszy to wigilii, bo akurat obrus jest mniej ważny niż opłatek lub czytanie Ewangelii.

Garść sianka

W miastach trudno o tę symboliczną garstkę siana, ale jeśli uda się zawczasu ją zdobyć, będzie to miły element wigilii mocno zakorzeniony w polskiej tradycji. Sianko na stole lub kilka ździebeł pod obrusem symbolizuje żłóbek. Ma przypominać, że Jezus narodził się w stajni, jest to więc symbol prostoty i skromności, które mamy przejawiać.

Puste nakrycie

Talerz dla niespodziewanego gościa to kolejny nic niekosztujący nas, a znaczący, element wieczoru. To dodatkowe nakrycie zostawiane z myślą o wędrowcu czy innym bliźnim niemającym gdzie spędzić wigilii etnografowie łączą też z pozachrześcijańskim zwyczajem. W momencie zimowego przesilenia spodziewano się odwiedzin zmarłych. Obecnie jednak to bardziej znak gościnności i otwartości na bliźnich.

Czytanie Ewangelii

Czytanie Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa (Łk 2,1–14) nie zajmie więcej jak kilka minut, a wniesie religijne treści i pięknie wprowadzi w uroczystą wieczerzę. Dodatkowo wszyscy zgromadzeni wokół stołu odmawiają wybraną modlitwę, którą poprowadzić powinien ojciec, dziadek czy osoba najstarsza z obecnych.

Płonąca świeca

Na środku wigilijnego stołu stawia się zapaloną świecę – symbol Jezusa, światła oznaczającego miłość i dobro. W Polsce Caritas kontynuuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Sprzedawane są świąteczne świece, a pieniądze z nich przeznacza się na pomoc dla dzieci z ubogich rodzin, na dożywianie czy inne potrzeby.

Opłatek

Najważniejszy wigilijny symbol – znak pojednania i przebaczenia, przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Po wspólnej modlitwie i czytaniu Pisma Świętego łamiemy się nim na znak pojednania i miłości. Dzieleniu się opłatkiem towarzyszą życzenia składane sobie wzajemnie, mają one być szczere, indywidualne, bogatsze od banalnej formułki: „wszystkiego dobrego”.

Potrawy

Tak jak na wstępie było wspomniane, nie ilość jest najważniejsza. Nie chodzi o trud, popis, marnotrawstwo, ale hołd starym rodzinnym i narodowym zwyczajom, sprawiającym dobrze pojętą przyjemność. W czasie wieczerzy wigilijnej spożywa się postne potrawy: ryby, zupy (barszcz, grzybową, migdałową lub inną regionalną), dania z kapustą, grzybami, grochem, kaszą lub makiem. Mile widziane są też ciasta z miodem symbolizującym szczęście, np. piernik. Podczas wigilii nie powinno się pić alkoholu.

Kolędy

Nie może ich zabraknąć podczas tego wieczoru. Zwyczajowo po zakończeniu kolacji rodzina powinna przystąpić do wspólnego śpiewania kolęd, a dla urozmaicenia również pastorałek, jeśli ktoś zna takowe. Nie zaszkodzi przygotować teksty kolęd, jeśli nie mamy pewności co do tego, czy znamy je dobrze.

Pasterka

Komu warunki pozwalają, powinien na koniec wigilijnego dnia udać się na nocne nabożeństwo. Pasterka, inaczej msza pasterska, upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Dużym zainteresowaniem cieszy się transmisja pasterki z Bazyliki św. Piotra w Watykanie, gdzie tradycyjna msza święta jest odprawiana o północy na pamiątkę wydarzeń opisanych w Ewangelii.

hk

wróć
~RUTER
2018-12-22 22:00:17
Zgłoś do moderacji
https://www.youtube.com/watch?v=X9VzXofYLQk

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com