Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Warto pomyśleć...

Jak dobrze życzyć?

12-22-2018

Świąteczne życzenia składane bliskim powinny być pełne dobroci i szczerości. Unikajmy w nich nie tylko banalnych sformułowań, ale i aluzji, które mogą wywołać zakłopotanie czy smutek.

Zwykle życzymy zdrowia, szczęścia i sukcesów, bo to wszystkim potrzebne i najprostsze do powiedzenia. Takie życzenia są uniwersalne, dla bliskich zbyt powierzchowne, za oficjalne, poniekąd nawet banalne.

Więcej indywidualności

Znając kogoś, wiemy, czego najbardziej potrzebuje, o czym marzy. Każdej osobie z rodziny nie życzmy więc tego samego, tylko starajmy się o treści bardziej indywidualne, pełne ciepła. Warto przemyśleć swoje słowa, zastanowić się czego dana osoba pragnie i tego właśnie jej życzyć. Wówczas jest to miłe, potwierdzające troskę i dobroć.

Czasem dyplomacja

Zdarza się, że przy okazji świąt przy jednym stole są osoby mało znające się, bo przyjeżdżają dalsi krewni czy nowi członkowie rodziny. Czego im życzyć? To samo pytanie pojawia się, gdy jest spotkanie opłatkowe w firmie, szkole lub w lokalnej organizacji. Wtedy trzeba postawić na dyplomację, czyli życzenia bezpieczne, uniwersalne, ale przekazane z dużą uprzejmością.

Bez nonszalancji

Nawet składając życzenia osobom młodym ze swojego pokolenia, które zna się od podszewki, nie należy pozwalać sobie na jakikolwiek rodzaj nonszalancji. Luźne, nieprzemyślane i rzucane od niechcenia zwroty w stylu „no i jeszcze fajnej fury” albo „żebyś miał powodzenie u panienek” nie są odpowiednie na świąteczne życzenia.

Żadnych pouczeń

Wskazywanie na życiowe błędy czy porażki nie ma w sobie nic z życzliwości. To raczej złośliwość. Uwagi wplecione w życzenia typu „Żebyś zmienił się wreszcie na lepsze” czy „abyś nie był udręką dla rodziny” nie są dobre na tę okoliczność. Rozwiązywanie problemów, naprowadzanie kogoś na właściwą drogę – róbmy w innym momencie.

Więcej wyczucia

Osobiste sugestie w stylu „żebyś w końcu wyszła za mąż” czy „byście mieli już dzieci” mogą być smutne dla kogoś, kto z różnych względów nie ma jeszcze tzw. drugiej połowy czy potomstwa. Przypominanie tego w życzeniach może stresować, a czasem nawet zaboleć. Trzeba unikać tego zwłaszcza w stosunku do osób, które są wrażliwe i niespełnione prywatnie.

Gesty dopełnią słowa

Pamiętajmy, aby w czasie składania życzeń patrzeć prosto w oczy, nie unikając czyjegoś spojrzenia. Odrobina uśmiechu też mile widziana. Uścisk dłoni, objęcie czy pocałunek w policzek – zależnie od stopnia poufałości i zwyczajów w danym kręgu – wszystko to ma znaczenie.

Pisemna staranność

Gdy nie mamy możliwości widzieć się z kimś ani nawet rozmawiać przez telefon w danym dniu, pisemne życzenia są również dobre. Niezależnie od tego, czy będą na kartce czy zapisane elektronicznie (mailowo, sms-owo) konieczna jest poprawność językowa, uważajmy na ortografię, interpunkcję i styl treści życzeń. To świadczy o nas i o szacunku dla adresata.

Przykłady życzeń

  • Rodzinnego ciepła, otuchy i radości, abyśmy za rok spotkali się znów wszyscy razem.
  • Wszystkiego, co w życiu najważniejsze: miłości, zdrowia, oddanych przyjaciół oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
  • Życzę Ci nadziei, własnego skrawka nieba, zadumy przy pięknie przyrody, radości przy muzyce, więcej czasu na odpoczynek, zwolnienia tempa, dystansu do trudności i samych dobrych niespodzianek od losu i ludzi.
  • Przyjmij życzenia wielu łask Bożych, szczęścia i powodzenia,
  • aby wszystko się darzyło i z roku na rok lepiej było.
  • Marzeń, o które warto walczyć. Radości, którymi warto się dzielić. Przyjaciół, z którymi warto być i nadziei, bez której nie da się żyć.

hk

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com