Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
W świąteczne dni...

Święta Bożego Narodzenia – czas wielkich wzruszeń

12-22-2018

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowymi w roku. To czas miłości, radości, przebaczania, pora spotkań rodzinnych i barwnych tradycji. W Polsce zwyczaje bożonarodzeniowe są wyjątkowo bogate. Polacy rozsiani na całym świecie kultywują tradycje, jednocząc się w tych dniach szczególnie. Ojczyste zwyczaje łagodzą rozłąkę, tęsknotę za krajem i bliskimi.

Powrót do dzieciństwa

Wigilia i Boże Narodzenie przywołują wspomnienia z najmłodszych lat – ciepło rodzinnego domu, zachwyt choinką i upominkami, smak wypieków mamy czy babci, nocną wędrówkę na pasterkę, familijne zjazdy i wspólne kolędowanie. Po latach wszystko się zmienia – miejsca pobytu, otaczający nas ludzie. Dlatego odtwarzanie tego, co wyniesione z domu i przywoływanie wspomnień, jest zbawiennym pomostem między przeszłością a teraźniejszością. Bez tego ciężko, zwłaszcza na obczyźnie.

Pielęgnowanie tradycji

Na etapie przygotowań do świąt trzeba ustalić sobie priorytety. Dobrze, jeśli na ich czele będą: czas dla bliskich, wartości duchowe i ojczyste tradycje. Wielkie zapasy żywnościowe, stroje, dekoracje, prezenty i cała materialna reszta schodząc w cień, da nam szanse na bardziej udane święta. Konsumowanie przewyższa bowiem przeżywanie – to poważny problem naszych czasów. Ulegamy komercji, zatracając wrażliwość na rzeczywiste potrzeby bliskich i piękno skromnych, a jakże urokliwych zwyczajów.

Podtrzymywanie kontaktów

Czas świętowania i zarazem odpoczynku powinien być jak najbardziej dzielony z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, w relacje z bliskimi wkracza zbyt mocno elektronika. Dzieci siadają przed komputerem lub telewizorem, grają i oglądają cokolwiek. Dorośli też ulegają manii śledzenia tego, co dzieje się na portalach społecznościowych. Liczy się liczba elektronicznych polubień, deklarowanych znajomości, podczas gdy te najwartościowsze na tym cierpią. Nie dajmy się zwariować, pielęgnujmy tradycyjne formy kontaktów bez upubliczniania wszystkiego. Dzieci podświadomie nas naśladują, pokazujmy im prawdziwe oblicze jedności rodzinnej i przyjacielskiej.

Dostrzeganie samotnych

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wielu jest ludzi samotnych i nie ma z kim spędzić świąt. Dla nich ten czas jest jednym z najtrudniejszych i najsmutniejszych dni w roku, bo szczególnie w Wigilię uświadamiają sobie, że są opuszczeni. Dlatego tak ważne jest, by dostrzec, kto potrzebuje przyjaznej dłoni i trzeba zaprosić go na wieczerzę. Niech symboliczne puste nakrycie nie będzie zawsze tylko zwyczajowym elementem, niech skorzysta z niego bliźni. Zastanówmy się, czy w czasie świąt nie odwiedzić też chorych, osieroconych, bezdomnych. Każdy gest i słowo może dodać im wiary w sens życia.

hk

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com