Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Rejs Niepodległości...

„Dar Młodzieży” dotarł do wybrzeża Stanów Zjednoczonych

12-20-2018

Dookoła świata pod żaglami – tak brzmi hasło przewodnie niezwykłego przedsięwzięcia, jakim jest Rejs Niepodległości. W wyprawie bierze udział około 1,000 młodych osób z całej Polski, a trasa ich podróży zawiera 22 porty osiemnastu państw świata na trzech kontynentach.

Dookoła świata

„Dar Młodzieży” wyruszył w rejs z Gdyni 20 maja 2018 roku. W grudniu dotarł do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Tuż przed świętami zawitał do San Francisco, następnie zacumuje w Los Angeles (25-29 grudnia), zaś w lutym (planowany termin: 9-11 lutego 2019 r.) przybije do brzegu w Miami na Florydzie. W międzyczasie popłynie do Panamy, gdzie w styczniu odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Załoga polskiego statku weźmie w nich udział.

„Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i Światowe Dni Młodzieży w Panamie to wyjątkowe okazje do promocji Polski, jej historii, współczesności i perspektyw rozwoju w niestandardowy i atrakcyjny sposób” – można przeczytać na stronie internetowej wydarzenia. To właśnie te dwa wydarzenia te stały się impulsem do zorganizowania wyprawy dookoła świata wyjątkowym polskim żaglowcem „Dar Młodzieży”.

Promocja Polski

W skład załogi „Daru Młodzieży” wchodzą laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Wejścia „Daru Młodzieży” do kolejnych portów to wielkie wydarzenia, nie tylko dla miejscowej Polonii, ale również dla lokalnych społeczności, które mają unikatową okazję spotkania z Polską. Młodzież, która bierze udział w Rejsie Niepodległości, i sam „Dar Młodzieży” to wspaniali ambasadorzy Rzeczypospolitej Polskiej. Warto ich powitać na nabrzeżu, jeśli akurat ktoś będzie w tych dniach w Los Angeles lub Miami. W dniach, kiedy „Dar Młodzieży” będzie cumował w portach, statek będzie dostępny dla zwiedzających.

Do macierzystego gdyńskiego portu „Dar Młodzieży” ma powrócić 28 marca 2018 r.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com