Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Przystrajanie domów...

Świąteczne iluminacje

12-19-2018

Jaki masz w głowie obraz świątecznego miasteczka? Domki i ogrody udekorowane lampkami? Dla jednych jest to konieczny element w tworzeniu bożonarodzeniowego klimatu, dla innych niepotrzebne zużycie energii.

O amerykańskiej tradycji przystrajania domów tysiącami lampek mówi się na całym świecie. W USA bez tego elementu żadne święta Bożego Narodzenia nie mają prawa się odbyć. Jest to nie tylko tradycja, ale i świąteczny cel amerykańskich rodzin. W zeszłym roku w Fairfield w stanie Connecticut państwo Halliwell udekorowali swoją posiadłość 350,000 kolorowych lampek. Choć oni sami pękali z dumy, ich sąsiedzi narzekali na oślepiający blask. Sprawa zakończyła się petycją do władz miasta.

Nie był to jednak światowy rekord. Ten ustanowił w 2015 roku Australijczyk David Richards, instalując na swojej posiadłości 1,194,380 diod LED.

Tysiące światełek pojawiają się na obramowaniach drzwi, okien, kominów i na balustradach, a święcące łańcuchy wiszą także wzdłuż linii dachowej i rynien. Na ozdobienia zasługują też ogrody, drzewa, płoty i bramy. W drzewkach pojawiają się małe światełka i podświetlane bombki.

Jeśli jesteśmy już w ogrodzie, to pojawiają się w nim nie tylko lampki, ale i podświetlane figury postaci i zwierząt kojarzonych ze świętami. Mowa o Świętym Mikołaju i jego saniach ciągniętych przez renifery, bałwankach, aniołkach, a czasem i pingwinach. W niektórych ogrodach pojawiają się nawet szopki bożonarodzeniowe. Inni stawiają na bardziej nowoczesne akcenty i postanawiają ozdobić dom postaciami z kreskówek.

Mówiąc o świątecznych dekoracjach w amerykańskich domach, nie sposób nie wspomnieć o „Candy cane”, czyli podłużnym cukierku w biało-czerwone paski. Równie popularną ozdobą jest wieniec, który pojawia się na wejściowych drzwiach. Nie zapominajmy również o podświetlanych napisach „Merry Christmas”.

Dekoracje amerykańskich domków nie są jednokolorowe, po co ograniczać się do jednej barwy, mając możliwość wprowadzenia w życie nieco czerwieni, bieli, zieleni, żółci i niebieskiego. Jeśli chodzi o kolory ozdób, nie ma tutaj żadnego ograniczenia, choć nie ulega wątpliwości, że czerwień, biel i zieleń najbardziej kojarzą się nam ze świętami.

Moda na ozdabianie domów świątecznymi światełkami już dawno wyszła poza Stany Zjednoczone, świąteczne iluminacje pojawiają się i w Polsce. Od początku lat 90. święcące girlandy, łańcuchy, sople lodu, a nawet bałwanki i Święte Mikołaje zdobią nie tylko domy jednorodzinne, ale i stanowią ważny element świątecznego wystroju miast. Na rynkach pojawiają się szopki, a drzewka zostają podświetlone.

Wraz z tą tradycją, przywędrowała i kolejna – wyścig w świetlnym zbrojeniu między sąsiadami. Kogo dom będzie się mocnej świecił, a jego blask będzie bardziej widoczny? I na sam koniec najbardziej ponury aspekt tych wyścigów – kto może pozwolić sobie na więcej, bo go na to stać?

Pomijając wszystkie okołoświatełkowe kontrowersje, świąteczne ozdabianie domów jest częścią bożonarodzeniowej tradycji, dzięki której ten okres w roku jest taki wyjątkowy. Ozdoby budują ten niepowtarzalny nastrój, który panuje tylko w grudniu i powoduje uśmiech na naszej twarzy i przyjemne odczuwanie ciepła w sercu.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com