Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Amerykański...

James Mattis o bazie USA w Polsce: „Temat powinien być przedmiotem dyskusji w ramach NATO”

11-18-2018

Amerykański sekretarz obrony James Mattis spotkał się 13 listopada w Waszyngtonie z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. James Mattis oświadczył, że potencjalne utworzenie amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce powinno być przedmiotem dyskusji w ramach NATO.

Szef Pentagonu nie złożył jednoznacznej deklaracji, czy popiera stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Powiedział jednak, że polska oferta jest analizowana pod kątem wzmocnienia jedności i bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz naszych dwustronnych relacji.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że w odpowiedzi na polską ofertę Amerykanie przedstawili własne, konkretne propozycje, które teraz zostaną ocenione przez stronę polską. Szef resortu obrony wyraził przekonanie, że podczas rozmów w Pentagonie kwestie dotyczące bazy posunęły się naprzód.

Szef MON powiedział, że dyskusja z Mattisem dotyczyła szczegółów prac w ramach grupy roboczej, której pierwsze posiedzenie odbyło się we wrześniu. Szef MON dodał, że zaprosił amerykańskiego sekretarza obrony do Polski, a zaproszenie zostało przyjęte. Termin ma zostać ustalony w przyszłości. – Propozycja nasza, konkretna, położona na stole, spotkała się z dobrym przyjęciem ze strony naszych partnerów ze Stanów Zjednoczonych – podkreślił Mariusz Błaszczak. Zastrzegł, że jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach.

Dwudniowa wizyta szefa MON Mariusza Błaszczaka w Waszyngtonie zbiegła się z organizowaną przez ambasadę uroczystością z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Minister był honorowym gościem tej uroczystości. W środę, 14 listopada, Mariusz Błaszczak prowadził rozmowy na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce z przedstawicielami Kongresu.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com