Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Amerykański...

James Mattis o bazie USA w Polsce: „Temat powinien być przedmiotem dyskusji w ramach NATO”

11-18-2018

Amerykański sekretarz obrony James Mattis spotkał się 13 listopada w Waszyngtonie z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. James Mattis oświadczył, że potencjalne utworzenie amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce powinno być przedmiotem dyskusji w ramach NATO.

Szef Pentagonu nie złożył jednoznacznej deklaracji, czy popiera stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Powiedział jednak, że polska oferta jest analizowana pod kątem wzmocnienia jedności i bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz naszych dwustronnych relacji.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że w odpowiedzi na polską ofertę Amerykanie przedstawili własne, konkretne propozycje, które teraz zostaną ocenione przez stronę polską. Szef resortu obrony wyraził przekonanie, że podczas rozmów w Pentagonie kwestie dotyczące bazy posunęły się naprzód.

Szef MON powiedział, że dyskusja z Mattisem dotyczyła szczegółów prac w ramach grupy roboczej, której pierwsze posiedzenie odbyło się we wrześniu. Szef MON dodał, że zaprosił amerykańskiego sekretarza obrony do Polski, a zaproszenie zostało przyjęte. Termin ma zostać ustalony w przyszłości. – Propozycja nasza, konkretna, położona na stole, spotkała się z dobrym przyjęciem ze strony naszych partnerów ze Stanów Zjednoczonych – podkreślił Mariusz Błaszczak. Zastrzegł, że jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach.

Dwudniowa wizyta szefa MON Mariusza Błaszczaka w Waszyngtonie zbiegła się z organizowaną przez ambasadę uroczystością z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Minister był honorowym gościem tej uroczystości. W środę, 14 listopada, Mariusz Błaszczak prowadził rozmowy na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce z przedstawicielami Kongresu.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com