Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Amerykański...

James Mattis o bazie USA w Polsce: „Temat powinien być przedmiotem dyskusji w ramach NATO”

11-18-2018

Amerykański sekretarz obrony James Mattis spotkał się 13 listopada w Waszyngtonie z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. James Mattis oświadczył, że potencjalne utworzenie amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce powinno być przedmiotem dyskusji w ramach NATO.

Szef Pentagonu nie złożył jednoznacznej deklaracji, czy popiera stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Powiedział jednak, że polska oferta jest analizowana pod kątem wzmocnienia jedności i bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz naszych dwustronnych relacji.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że w odpowiedzi na polską ofertę Amerykanie przedstawili własne, konkretne propozycje, które teraz zostaną ocenione przez stronę polską. Szef resortu obrony wyraził przekonanie, że podczas rozmów w Pentagonie kwestie dotyczące bazy posunęły się naprzód.

Szef MON powiedział, że dyskusja z Mattisem dotyczyła szczegółów prac w ramach grupy roboczej, której pierwsze posiedzenie odbyło się we wrześniu. Szef MON dodał, że zaprosił amerykańskiego sekretarza obrony do Polski, a zaproszenie zostało przyjęte. Termin ma zostać ustalony w przyszłości. – Propozycja nasza, konkretna, położona na stole, spotkała się z dobrym przyjęciem ze strony naszych partnerów ze Stanów Zjednoczonych – podkreślił Mariusz Błaszczak. Zastrzegł, że jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach.

Dwudniowa wizyta szefa MON Mariusza Błaszczaka w Waszyngtonie zbiegła się z organizowaną przez ambasadę uroczystością z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Minister był honorowym gościem tej uroczystości. W środę, 14 listopada, Mariusz Błaszczak prowadził rozmowy na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce z przedstawicielami Kongresu.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com