Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Elżbieta Wasiuczyńska i Marek Łątkowski odwiedzili polonijne szkoły na wschodnim wybrzeżu USA

11-09-2018

Elżbieta...
Warsztaty...
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....

Tegoroczna jesień literacka na wschodnim wybrzeżu przebiegała wyjątkowo pracowicie w szkołach polonijnych dzięki Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Artyzm otaczającego piękna kolorowych liści wkradł się do szkół, gdzie gościli Elżbieta Wasiuczyńska – ilustratorka i malarz oraz nauczyciel akademicki Marek Łątkowski. Szkolne sale gimnastyczne i świetlice pokryły dywany papieru, a na nich powstawały wzory cudownych kompozycji, rysowanych mazakami i kredkami przez młodych artystów. Każde spotkanie było inne, niepowtarzalne.

Warsztaty dla dzieci…

W szkole im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ warsztaty były prowadzone w różnych grupach wiekowych. Najmłodsi odwzorowywali swoje marzenia na papierze, a potem tworzyli świat swoich marzeń wraz z ilustratorką. Spotkania z Markiem Łątkowskim młodzież również wspomina ciepło i serdecznie, bo udało się pokonać opór i otworzyć swój umysł na szczere wyznania artystyczne.

Sobota to kolejne, niezwykłe doświadczenie w szkołach im. Henryka Sienkiewicza, św. Cyryla i Metodego, a także o. Kordeckiego w Nowym Jorku. Każde spotkanie było inne i wyjątkowe. Nauczycieli pozytywnie zaskoczyła radość z wyrażania swoich emocji poprzez piękne obrazy i wrażliwość, którą posiadają dzieci polonijne i bez względu na warunki czy formę są w stanie to spontanicznie przekazać. Elżbieta Wasiuczyńska pokazywała obrazki swoich bohaterów z „Pana Kuleczki” – kaczka katastrofa towarzyszyła jej cały czas. Opowiadała w jaki sposób pojawiają się piękne, kolorowe ilustracje. Natomiast z malarskim doświadczeniem Marek Łątkowski motywował, że każdy obrazek jest dobry, ciekawy i nie można się poddawać, bo sztuka jest indywidualnym wyrazem uczuć każdego z nas.

… i spotkania z nauczycielami

Warsztaty dla dzieci to tylko część spotkań weekendowych, w których wzięli udział goście z Polski, bo w Perth Amboy, NJ zorganizowano warsztaty dla nauczycieli, podczas których to dorośli mieli okazję pobudzić swoją wyobraźnię. Równolegle nauczyciele poszerzali swoją wiedzę z prowadzącym warsztaty, a dzieci w drugim końcu sali rysowały.

Kulminacyjnym punktem „nowojorskiego” weekendu była wieczornica poświęcona św. Janowi Pawłowi II, która odbyła się 16 października w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ. Obecni opowiadali o swoich spotkaniach z wielkim Polakiem. Gość z Krakowa przytoczył mniej znane anegdoty z życia papieża, a pani Ela zaproponowała stworzenie drzewa, na którym listki dekorowane przez dzieci były częścią gałęzi z cechami naszego papieża: głęboka wiara, dobroć, pobożność, mądrość, wytrwałość, siła ducha, otwartość, pracowitość, poczucie humoru, pogoda ducha, odwaga, skromność.

Prosto z serca

Ostatni weekend swojego pobytu w USA goście spędzili w stanach Connecticut i Massachusetts. Odwiedzili szkoły w Bridgeport i Derby, CT, a punktem kulminacyjnym pobytu na północnym wschodzie był udział w dniu dwujęzyczności zorganizowanym przez szkołę św. Jana Pawła II w Bostonie, MA. Artyści włączyli się w atmosferę polonijnego popołudnia i swoim udziałem uświetnili to wydarzenie.

Artyści spotkali się też w Nowym Jorku z polonijnymi laureatami konkursu im. Wandy Chotomskiej. Oboje osobiście znali tę nieżyjącą już autorkę książek dla dzieci, więc tym większa była ich radość, że mogli uczestniczyć w tym spotkaniu. Wzruszeni wrażliwością autorów wierszy i opowiadań zabrali ze sobą do Polski nie tylko wspomnienia, ale i ogromny entuzjazm i radość płynącą z głębi serc polonijnych dzieci.

K. Pawka, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com