Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Elżbieta Wasiuczyńska i Marek Łątkowski odwiedzili polonijne szkoły na wschodnim wybrzeżu USA

11-09-2018

Elżbieta...
Warsztaty...
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....

Tegoroczna jesień literacka na wschodnim wybrzeżu przebiegała wyjątkowo pracowicie w szkołach polonijnych dzięki Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Artyzm otaczającego piękna kolorowych liści wkradł się do szkół, gdzie gościli Elżbieta Wasiuczyńska – ilustratorka i malarz oraz nauczyciel akademicki Marek Łątkowski. Szkolne sale gimnastyczne i świetlice pokryły dywany papieru, a na nich powstawały wzory cudownych kompozycji, rysowanych mazakami i kredkami przez młodych artystów. Każde spotkanie było inne, niepowtarzalne.

Warsztaty dla dzieci…

W szkole im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ warsztaty były prowadzone w różnych grupach wiekowych. Najmłodsi odwzorowywali swoje marzenia na papierze, a potem tworzyli świat swoich marzeń wraz z ilustratorką. Spotkania z Markiem Łątkowskim młodzież również wspomina ciepło i serdecznie, bo udało się pokonać opór i otworzyć swój umysł na szczere wyznania artystyczne.

Sobota to kolejne, niezwykłe doświadczenie w szkołach im. Henryka Sienkiewicza, św. Cyryla i Metodego, a także o. Kordeckiego w Nowym Jorku. Każde spotkanie było inne i wyjątkowe. Nauczycieli pozytywnie zaskoczyła radość z wyrażania swoich emocji poprzez piękne obrazy i wrażliwość, którą posiadają dzieci polonijne i bez względu na warunki czy formę są w stanie to spontanicznie przekazać. Elżbieta Wasiuczyńska pokazywała obrazki swoich bohaterów z „Pana Kuleczki” – kaczka katastrofa towarzyszyła jej cały czas. Opowiadała w jaki sposób pojawiają się piękne, kolorowe ilustracje. Natomiast z malarskim doświadczeniem Marek Łątkowski motywował, że każdy obrazek jest dobry, ciekawy i nie można się poddawać, bo sztuka jest indywidualnym wyrazem uczuć każdego z nas.

… i spotkania z nauczycielami

Warsztaty dla dzieci to tylko część spotkań weekendowych, w których wzięli udział goście z Polski, bo w Perth Amboy, NJ zorganizowano warsztaty dla nauczycieli, podczas których to dorośli mieli okazję pobudzić swoją wyobraźnię. Równolegle nauczyciele poszerzali swoją wiedzę z prowadzącym warsztaty, a dzieci w drugim końcu sali rysowały.

Kulminacyjnym punktem „nowojorskiego” weekendu była wieczornica poświęcona św. Janowi Pawłowi II, która odbyła się 16 października w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ. Obecni opowiadali o swoich spotkaniach z wielkim Polakiem. Gość z Krakowa przytoczył mniej znane anegdoty z życia papieża, a pani Ela zaproponowała stworzenie drzewa, na którym listki dekorowane przez dzieci były częścią gałęzi z cechami naszego papieża: głęboka wiara, dobroć, pobożność, mądrość, wytrwałość, siła ducha, otwartość, pracowitość, poczucie humoru, pogoda ducha, odwaga, skromność.

Prosto z serca

Ostatni weekend swojego pobytu w USA goście spędzili w stanach Connecticut i Massachusetts. Odwiedzili szkoły w Bridgeport i Derby, CT, a punktem kulminacyjnym pobytu na północnym wschodzie był udział w dniu dwujęzyczności zorganizowanym przez szkołę św. Jana Pawła II w Bostonie, MA. Artyści włączyli się w atmosferę polonijnego popołudnia i swoim udziałem uświetnili to wydarzenie.

Artyści spotkali się też w Nowym Jorku z polonijnymi laureatami konkursu im. Wandy Chotomskiej. Oboje osobiście znali tę nieżyjącą już autorkę książek dla dzieci, więc tym większa była ich radość, że mogli uczestniczyć w tym spotkaniu. Wzruszeni wrażliwością autorów wierszy i opowiadań zabrali ze sobą do Polski nie tylko wspomnienia, ale i ogromny entuzjazm i radość płynącą z głębi serc polonijnych dzieci.

K. Pawka, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com