Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Elżbieta Wasiuczyńska i Marek Łątkowski odwiedzili polonijne szkoły na wschodnim wybrzeżu USA

11-09-2018

Elżbieta...
Warsztaty...
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....
Fot. Archiwum K....

Tegoroczna jesień literacka na wschodnim wybrzeżu przebiegała wyjątkowo pracowicie w szkołach polonijnych dzięki Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Artyzm otaczającego piękna kolorowych liści wkradł się do szkół, gdzie gościli Elżbieta Wasiuczyńska – ilustratorka i malarz oraz nauczyciel akademicki Marek Łątkowski. Szkolne sale gimnastyczne i świetlice pokryły dywany papieru, a na nich powstawały wzory cudownych kompozycji, rysowanych mazakami i kredkami przez młodych artystów. Każde spotkanie było inne, niepowtarzalne.

Warsztaty dla dzieci…

W szkole im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ warsztaty były prowadzone w różnych grupach wiekowych. Najmłodsi odwzorowywali swoje marzenia na papierze, a potem tworzyli świat swoich marzeń wraz z ilustratorką. Spotkania z Markiem Łątkowskim młodzież również wspomina ciepło i serdecznie, bo udało się pokonać opór i otworzyć swój umysł na szczere wyznania artystyczne.

Sobota to kolejne, niezwykłe doświadczenie w szkołach im. Henryka Sienkiewicza, św. Cyryla i Metodego, a także o. Kordeckiego w Nowym Jorku. Każde spotkanie było inne i wyjątkowe. Nauczycieli pozytywnie zaskoczyła radość z wyrażania swoich emocji poprzez piękne obrazy i wrażliwość, którą posiadają dzieci polonijne i bez względu na warunki czy formę są w stanie to spontanicznie przekazać. Elżbieta Wasiuczyńska pokazywała obrazki swoich bohaterów z „Pana Kuleczki” – kaczka katastrofa towarzyszyła jej cały czas. Opowiadała w jaki sposób pojawiają się piękne, kolorowe ilustracje. Natomiast z malarskim doświadczeniem Marek Łątkowski motywował, że każdy obrazek jest dobry, ciekawy i nie można się poddawać, bo sztuka jest indywidualnym wyrazem uczuć każdego z nas.

… i spotkania z nauczycielami

Warsztaty dla dzieci to tylko część spotkań weekendowych, w których wzięli udział goście z Polski, bo w Perth Amboy, NJ zorganizowano warsztaty dla nauczycieli, podczas których to dorośli mieli okazję pobudzić swoją wyobraźnię. Równolegle nauczyciele poszerzali swoją wiedzę z prowadzącym warsztaty, a dzieci w drugim końcu sali rysowały.

Kulminacyjnym punktem „nowojorskiego” weekendu była wieczornica poświęcona św. Janowi Pawłowi II, która odbyła się 16 października w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ. Obecni opowiadali o swoich spotkaniach z wielkim Polakiem. Gość z Krakowa przytoczył mniej znane anegdoty z życia papieża, a pani Ela zaproponowała stworzenie drzewa, na którym listki dekorowane przez dzieci były częścią gałęzi z cechami naszego papieża: głęboka wiara, dobroć, pobożność, mądrość, wytrwałość, siła ducha, otwartość, pracowitość, poczucie humoru, pogoda ducha, odwaga, skromność.

Prosto z serca

Ostatni weekend swojego pobytu w USA goście spędzili w stanach Connecticut i Massachusetts. Odwiedzili szkoły w Bridgeport i Derby, CT, a punktem kulminacyjnym pobytu na północnym wschodzie był udział w dniu dwujęzyczności zorganizowanym przez szkołę św. Jana Pawła II w Bostonie, MA. Artyści włączyli się w atmosferę polonijnego popołudnia i swoim udziałem uświetnili to wydarzenie.

Artyści spotkali się też w Nowym Jorku z polonijnymi laureatami konkursu im. Wandy Chotomskiej. Oboje osobiście znali tę nieżyjącą już autorkę książek dla dzieci, więc tym większa była ich radość, że mogli uczestniczyć w tym spotkaniu. Wzruszeni wrażliwością autorów wierszy i opowiadań zabrali ze sobą do Polski nie tylko wspomnienia, ale i ogromny entuzjazm i radość płynącą z głębi serc polonijnych dzieci.

K. Pawka, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com