Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności: „Stawiamy na promowanie dwujęzyczności wśród dzieci i młodzieży!”

11-09-2018

Janek Marczewski,...
W obchodach...
Fot. Archiwum...

Tegoroczny, IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA i na świecie postawił na promowanie dzieci i młodzieży dwujęzycznej, wprowadzając tytuł Młodego Ambasadora Dwujęzyczności, który przyznawany jest za aktywność w życiu szkoły i środowisku, w którym młodzi Polonusi mieszkają. Pomysł spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Kandydatów do tego tytułu zgłaszali nauczyciele i rodzice. Już samo ich mianowanie wywoływało emocje i pozwalało dokładniej przyjrzeć się zasługom młodych ludzi. Okazuje się, że mamy do czynienia nie tylko z bardzo dobrymi uczniami, ale także z artystami i sportowcami, którzy często podkreślają z dumą, że pochodzą z polskich rodzin. Mimo że są bardzo zajęci, to wystarcza im czasu, by brać udział w promowaniu dwujęzyczności.

Młodzi ambasadorzy

Młodzi ambasadorzy otrzymali ten tytuł za to, co już do tej pory zrobili, ale także, by motywować ich do nowych pomysłów. Każdy ambasador zgłaszał również swój nowy projekt na przyszłość, który zostanie zrealizowany w czasie roku szkolnego. Np. Marta, Tomek i Alexander Deja, 17-letnie trojaczki z New Jersey, porządkują rodzinne archiwum, by przygotować prezentację o swoim pradziadku, który walczył u boku Marszałka Piłsudskiego. Ta historia zostanie przedstawiona uczniom w sobotniej szkole w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Samantha Greś, 11-letnia ambasadorka pracuje nad dokumentacją góralskiego wesela, by pokazać swoim rówieśnikom jak wygląda wesele z zachowaniem folkloru i współczesności. Janek Marczewski, 14-letni ambasador z Kataru, opracował scenariusz i materiały oraz przeprowadził lekcję języka polskiego w ramach obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, przeznaczoną dla gości ze szkół międzynarodowych w Doha oraz organizacji, a także rodziców uczniów polskiej szkoły nie mówiących w języku polskim. W lekcji wzięli udział również uczniowie arabskiego liceum, przedstawiciele szkoły holenderskiej oraz rosyjskiego centrum kultury. Serce bije mocno, gdy słyszy się o takich wspaniałych młodych osobach.

Święto pełne inspiracji

Tegoroczną nowością był też teledysk do piosenki Polonijnego Dnia Dwujęzyczności „Trzy słowa”, w którym wzięły udział dzieci i młodzież z siedmiu krajów. Ta międzynarodowa współpraca zaowocowała nagraniem utworu w ciekawych i charakterystycznych dla danych krajów miejscach oraz świetną zabawą wszystkich jego uczestników.

Wzajemna inspiracja uczniów miała też miejsce w szkołach sobotnich, gdy przyjeżdżali uczniowie z innych szkół i recytowali wiersze, a także przedstawiali prezentacje multimedialne.

IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności był dobrze wykorzystaną okazją, by zaangażować młode umysły do działania na rzecz dwujęzyczności i dobrej zabawy w USA oraz wielu krajach świata, tam gdzie są Polacy. Każde obchody tego święta przynoszą nowe doświadczenia i pomysły. A o to właśnie chodzi, żeby dzieci i młodzież polskiego pochodzenia się jednoczyła, poznawała i cieszyła ze swoich polskich korzeni.

Danuta Świątek

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com