Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności: „Stawiamy na promowanie dwujęzyczności wśród dzieci i młodzieży!”

11-09-2018

Janek Marczewski,...
W obchodach...
Fot. Archiwum...

Tegoroczny, IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA i na świecie postawił na promowanie dzieci i młodzieży dwujęzycznej, wprowadzając tytuł Młodego Ambasadora Dwujęzyczności, który przyznawany jest za aktywność w życiu szkoły i środowisku, w którym młodzi Polonusi mieszkają. Pomysł spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Kandydatów do tego tytułu zgłaszali nauczyciele i rodzice. Już samo ich mianowanie wywoływało emocje i pozwalało dokładniej przyjrzeć się zasługom młodych ludzi. Okazuje się, że mamy do czynienia nie tylko z bardzo dobrymi uczniami, ale także z artystami i sportowcami, którzy często podkreślają z dumą, że pochodzą z polskich rodzin. Mimo że są bardzo zajęci, to wystarcza im czasu, by brać udział w promowaniu dwujęzyczności.

Młodzi ambasadorzy

Młodzi ambasadorzy otrzymali ten tytuł za to, co już do tej pory zrobili, ale także, by motywować ich do nowych pomysłów. Każdy ambasador zgłaszał również swój nowy projekt na przyszłość, który zostanie zrealizowany w czasie roku szkolnego. Np. Marta, Tomek i Alexander Deja, 17-letnie trojaczki z New Jersey, porządkują rodzinne archiwum, by przygotować prezentację o swoim pradziadku, który walczył u boku Marszałka Piłsudskiego. Ta historia zostanie przedstawiona uczniom w sobotniej szkole w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Samantha Greś, 11-letnia ambasadorka pracuje nad dokumentacją góralskiego wesela, by pokazać swoim rówieśnikom jak wygląda wesele z zachowaniem folkloru i współczesności. Janek Marczewski, 14-letni ambasador z Kataru, opracował scenariusz i materiały oraz przeprowadził lekcję języka polskiego w ramach obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, przeznaczoną dla gości ze szkół międzynarodowych w Doha oraz organizacji, a także rodziców uczniów polskiej szkoły nie mówiących w języku polskim. W lekcji wzięli udział również uczniowie arabskiego liceum, przedstawiciele szkoły holenderskiej oraz rosyjskiego centrum kultury. Serce bije mocno, gdy słyszy się o takich wspaniałych młodych osobach.

Święto pełne inspiracji

Tegoroczną nowością był też teledysk do piosenki Polonijnego Dnia Dwujęzyczności „Trzy słowa”, w którym wzięły udział dzieci i młodzież z siedmiu krajów. Ta międzynarodowa współpraca zaowocowała nagraniem utworu w ciekawych i charakterystycznych dla danych krajów miejscach oraz świetną zabawą wszystkich jego uczestników.

Wzajemna inspiracja uczniów miała też miejsce w szkołach sobotnich, gdy przyjeżdżali uczniowie z innych szkół i recytowali wiersze, a także przedstawiali prezentacje multimedialne.

IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności był dobrze wykorzystaną okazją, by zaangażować młode umysły do działania na rzecz dwujęzyczności i dobrej zabawy w USA oraz wielu krajach świata, tam gdzie są Polacy. Każde obchody tego święta przynoszą nowe doświadczenia i pomysły. A o to właśnie chodzi, żeby dzieci i młodzież polskiego pochodzenia się jednoczyła, poznawała i cieszyła ze swoich polskich korzeni.

Danuta Świątek

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com