Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Uroczysta gala Polonii w Waszyngtonie z okazji 100-lecia niepodległości Polski

10-27-2018

O sojuszu Polski z...
Do organizacji...
W uroczystościach...

10 października 2018 roku w Waszyngtonie, w historycznym hotelu prezydentów Mayflower w spotkali się reprezentanci władz amerykańskich i przedstawiciele władz polskich oraz organizacji i środowisk polonijnych, aby razem uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Głównym organizatorem i sponsorem niepodległościowej gali była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających, Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Fundacją Kościuszkowską oraz Copernicus Foundation z Chicago.

Biały Dom reprezentowała doradczyni prezydenta Trumpa ds. komunikacji, Mercedes Schlapp, która przekazała życzenia od prezydenta USA i podkreśliła, że prezydent szanuje Polskę oraz ceni przywiązanie Polaków do niepodległości. Władze polskie reprezentowali sekretarz stanu Adam Kwiatkowski, który odczytał list, jaki do organizatorów i uczestników przyjęcia z okazji stulecia niepodległości Polski wystosował prezydent Andrzej Duda oraz ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek i Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Obecni byli też konsulowie honorowi RP na Florydzie – lady Blanka A. Rosenstiel oraz w Connecticut – Darek Barcikowski.

Jednym z punktów gali było wręczenie Polonijnej Nagrody Stulecia, którą uhonorowani zostali były dowódca wojsk amerykańskich w Afganistanie i Iraku oraz były szef CIA emerytowany gen. David Petraeus oraz pierwszy menedżer kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa – Corey Lewandowski, który z dumą przyznaje się do polskich korzeni (jego dziadek ze strony ojca był Polakiem).

Gen. Petraeus w swoim przemówieniu podkreślił wkład Polski i Polaków w działania zbrojne, w tym te koordynowane przez USA. Natomiast Corey Lewandowski, który był głównym mówcą, nawiązał do bardzo dobrych obecnie relacji polsko-amerykańskich. Stwierdził, że nieprzypadkowo Polska była pierwszym państwem na mapie zagranicznych wizyt prezydenta Donalda Trumpa, który uważa nasz kraj za największego sojusznika USA w tym regionie Europy.

Jednym z gości obecnych na gali był Bret Baier, wieloletni dziennikarz Fox News, który opowiedział pokrótce o swojej wyjątkowej relacji z Polską i Polakami. Głos zabrał również szef zarządu Narodowego Stowarzyszenia Unii Kredytowych w USA (NCUA) J. Mark McWatters, który podkreślił znaczenie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, chwaląc nie tylko wyniki finansowe organizacji, ale również jej zaangażowanie w promocję Polski i Polonii w Ameryce.

Imprezę prowadziła znana dziennikarka telewizyjna Rita Cosby, której ojciec – Ryszard Kossobudzki – był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Galę swoim występem uświetnili pianiści: Jerzy Stryjniak oraz Nicolas Kaponyas, piosenkarskie trio z Chicago „Szafranski Sisters”, a także tancerze z nowojorskiej grupy Polish-American Folk Dance Company, którzy zaprezentowali przed zgromadzonymi polskie tańce ludowe.

wem


Więćej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,992.html

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com