Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Uroczysta gala Polonii w Waszyngtonie z okazji 100-lecia niepodległości Polski

10-27-2018

O sojuszu Polski z...
Do organizacji...
W uroczystościach...

10 października 2018 roku w Waszyngtonie, w historycznym hotelu prezydentów Mayflower w spotkali się reprezentanci władz amerykańskich i przedstawiciele władz polskich oraz organizacji i środowisk polonijnych, aby razem uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Głównym organizatorem i sponsorem niepodległościowej gali była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających, Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Fundacją Kościuszkowską oraz Copernicus Foundation z Chicago.

Biały Dom reprezentowała doradczyni prezydenta Trumpa ds. komunikacji, Mercedes Schlapp, która przekazała życzenia od prezydenta USA i podkreśliła, że prezydent szanuje Polskę oraz ceni przywiązanie Polaków do niepodległości. Władze polskie reprezentowali sekretarz stanu Adam Kwiatkowski, który odczytał list, jaki do organizatorów i uczestników przyjęcia z okazji stulecia niepodległości Polski wystosował prezydent Andrzej Duda oraz ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek i Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Obecni byli też konsulowie honorowi RP na Florydzie – lady Blanka A. Rosenstiel oraz w Connecticut – Darek Barcikowski.

Jednym z punktów gali było wręczenie Polonijnej Nagrody Stulecia, którą uhonorowani zostali były dowódca wojsk amerykańskich w Afganistanie i Iraku oraz były szef CIA emerytowany gen. David Petraeus oraz pierwszy menedżer kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa – Corey Lewandowski, który z dumą przyznaje się do polskich korzeni (jego dziadek ze strony ojca był Polakiem).

Gen. Petraeus w swoim przemówieniu podkreślił wkład Polski i Polaków w działania zbrojne, w tym te koordynowane przez USA. Natomiast Corey Lewandowski, który był głównym mówcą, nawiązał do bardzo dobrych obecnie relacji polsko-amerykańskich. Stwierdził, że nieprzypadkowo Polska była pierwszym państwem na mapie zagranicznych wizyt prezydenta Donalda Trumpa, który uważa nasz kraj za największego sojusznika USA w tym regionie Europy.

Jednym z gości obecnych na gali był Bret Baier, wieloletni dziennikarz Fox News, który opowiedział pokrótce o swojej wyjątkowej relacji z Polską i Polakami. Głos zabrał również szef zarządu Narodowego Stowarzyszenia Unii Kredytowych w USA (NCUA) J. Mark McWatters, który podkreślił znaczenie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, chwaląc nie tylko wyniki finansowe organizacji, ale również jej zaangażowanie w promocję Polski i Polonii w Ameryce.

Imprezę prowadziła znana dziennikarka telewizyjna Rita Cosby, której ojciec – Ryszard Kossobudzki – był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Galę swoim występem uświetnili pianiści: Jerzy Stryjniak oraz Nicolas Kaponyas, piosenkarskie trio z Chicago „Szafranski Sisters”, a także tancerze z nowojorskiej grupy Polish-American Folk Dance Company, którzy zaprezentowali przed zgromadzonymi polskie tańce ludowe.

wem


Więćej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,992.html

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com