Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Marcin Gawęda –...

Pierwszy polski geopolityczny think tank w Waszyngtonie

10-25-2018

– Strategicznym celem działalności The Warsaw Institute Foundation, pierwszego polskiego geopolitycznego think tanku w Waszyngtonie, jest wspieranie polskich interesów w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia Marcin Gawęda, prezes tegoż think tanku, będącego zarazem amerykańską fundacją.

The Warsaw Institute Foundation założony został w czerwcu 2018 r. w stanie Virginia. To bliźniacza organizacja działającej w Polsce Fundacji Warsaw Institute. Jej eksperci spotykają się z amerykańskimi instytucjami, przedstawiając im polski punkt widzenia na geopolitykę, ład międzynarodowy, politykę historyczną, bezpieczeństwo energetyczne i militarne oraz stosunek Polski do Rosji Władimira Putina. – Działania The Warsaw Institute Foundation ukierunkowane są także na budowę konsensusu wokół relacji politycznych, kulturowych i gospodarczych Polski z USA – dodaje prezes Gawęda.

Bernard Bartnicki, jeden z inicjatorów założenia The Warsaw Institute Foundation, podkreśla, że jako młody Polak i Amerykanin widzi potrzebę stworzenia i rozwijania silnej organizacji, która wzbogaci relacje między USA a Polską. – Żywię przekonanie, że nasz oddział w Waszyngtonie odegra ważną rolę w upowszechnianiu wiedzy o geopolitycznych uwarunkowaniach krajów Europy środkowo-wschodniej – podkreśla.

Z kolei Bart Bagniewski z The Warsaw Institute Foundation zwraca uwagę na potrzebę pogłębiania relacji polsko-amerykańskich. – Kluczowa pozostaje partnerska komunikacja z administracją amerykańską, która prowadzi politykę zgodną z interesami Stanów Zjednoczonych i to bez względu na aktualne rządy lub uwarunkowania polityczne panujące w Polsce – mówi.

The Warsaw Institute Foundation współpracuje z Fundacją Warsaw Institute z Warszawy. Przykładem kooperacji między polskim a amerykańskim think tankiem jest promocja w Stanach wydawanego w Polsce anglojęzycznego kwartalnika „The Warsaw Institute Review”, który trafia też do ponad 1300 najważniejszych ośrodków badawczych, analitycznych i eksperckich na całym świecie.

Eksperci, tworzący później The Warsaw Institute Foundation, uczestniczyli m.in. w – organizowanej w marcu 2018 r. przez The Heritage Foundation i polską Fundację Warsaw Institute – międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie, poświęconej polskiej geopolitycznej inicjatywie Trójmorza. Udział w niej brał także Szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski. Przedstawiciele The Warsaw Institute Foundation towarzyszyli również wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w USA we wrześniu 2018 r. oraz uczestniczyli w konferencji organizowanej przez Fundację Jamestown, dotyczącej m.in. polskiego projektu budowy gazociągu Baltic Pipe, na której gościł Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP Piotr Naimski.

Informacje o działaniach think tanku The Warsaw Institute Foundation dostępne są na stronie internetowej: www.warsaw.institute.

Informacja prasowa

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com