Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
- Polska jest...

Prezydent Andrzej Duda otworzył w Nowym Jorku Biuro Handlowe

09-27-2018

– Stany Zjednoczone są jednym z najlepszych i najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, także w sprawach gospodarczych – mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia 24 września br. w Nowym Jorku Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. To czwarta z sześciu zaplanowanych w tym kraju placówek PAIH, które mają ułatwiać i wzmacniać współpracę gospodarczą Polski i USA.

To właśnie w Stanach Zjednoczonych PAIH będzie miała największą sieć Zagranicznych Biur Handlowych. Jak dotąd otwarto je w Waszyngtonie, San Francisco, Los Angeles i w Nowym Jorku. Do końca tego roku powstaną dwie kolejne. Zadaniem placówek jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, jak również przyciąganie inwestorów do Polski.
Amerykański inwestor będzie mógł tutaj przyjść, by zasięgnąć informacji o realiach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a Polak, który przyjedzie do Stanów Zjednoczonych, otrzyma być może pierwsze informacje o amerykańskim rynku – mówił prezydent Polski. Andrzej Duda przypomniał, że przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych tworzą w Polsce 200 tys. miejsc pracy.

Obroty gospodarcze pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi z roku na rok wzrastają. Polska jest jednym z absolutnie najbardziej prężnych, najlepiej rozwijających się i przodujących europejskich rynków. (…) Dlatego namawiam wszystkich inwestorów ze Stanów Zjednoczonych do zainteresowania się Polską, w szczególności w takich branżach, jak IT i wszelkie nowoczesne technologie. Jestem przekonany, że spotkają Państwo w Polsce młodych ludzi, doskonale wykształconych, ambitnych, przygotowanych, a przede wszystkim inteligentnych i gotowych do pracy – dodał

Prezydent Duda nawiązał też do ostatniej rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem, w której nie zabrakło tematu współpracy gospodarczej. – Chcemy przenieść nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, w ramach strategicznego partnerstwa, na wyższy poziom – podkreślił.

W I półroczu 2018 roku obroty handlowe pomiędzy USA a Polską osiągnęły wartość ponad 8 miliardów dolarów. Z kolei wartość polskich inwestycji w Ameryce szacowana jest na blisko 1 miliard dolarów.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com