Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ceramika...

Polska ceramika w CIA

09-22-2018

Historia rzemiosła ceramicznego w Bolesławcu sięga czasów średniowiecza, jednak rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zaczęto stosować nową metodę zdobienia. Brązowe szkliwo z białymi nakładkami, bo o nim mowa, przyniosło ceramice z Bolesławca rozgłos nie tylko na całą Europę, ale i na cały świat. Dowodem jest zamówienie, które Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” wykonała specjalne dla CIA – Centralnej Agencji Wywiadowczej w USA.

Choć zamówienie zostało złożone kilka miesięcy temu i już zostało dostarczone do USA, dopiero teraz informacja została odtajniona i możliwe stało się jej opublikowanie. CIA jest wymagającym klientem, który zażyczył sobie zastawę stołową – talerze, półmiski i podstawki.

Jego realizacją zajęła się Maria Starzyk, która od lat związana jest ze Spółdzielnią w Bolesławcu. Próby i tworzenie kolejnych wersji projektu zajęły jej kilka miesięcy.

Oczywiście specjalne zamówienie od specjalnego klienta było równoznaczne z niemałymi wymaganiami. Pracownicy CIA trzymali się swoich ustaleń co do kolorystyki projektu. Najtrudniejszym wyzwaniem w realizacji zamówienia było namalowanie orła widniejącego na pieczęci Centralnej Agencji Wywiadowczej USA. Oczywiście naczynia i dekoracje zostały wykonane ręcznie techniką stempelkową. Wszystkie detale zostały naniesione na ceramikę ręcznie z pomocą stempelków. Jest to metoda pochodząca jeszcze ze średniowiecza. Proces był nie tylko czasochłonny, ale i maksymalnie precyzyjny.

Opracowany przez Marię Starzyk wzór oczywiście został zastrzeżony i nie można go kupić. Zgodnie z nieprzewidującym wyjątków regulaminem CIA, firma już nigdy nie będzie mogła odtworzyć zamówionego wzoru.

Choć ceramika z Bolesławca trafia aż do 25 krajów, w tym w 50% do USA, zamówienie CIA należy do absolutnie unikalnych. Było jedyne w swoim rodzaju, zresztą jest nadal, bowiem spowija go swoista tajemnica jak np. skąd CIA dowiedziało się o Bolesławcu, kto będzie korzystał z zamówionej zastawy stołowej ani ile sztuk wykonano.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com