Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ceramika...

Polska ceramika w CIA

09-22-2018

Historia rzemiosła ceramicznego w Bolesławcu sięga czasów średniowiecza, jednak rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zaczęto stosować nową metodę zdobienia. Brązowe szkliwo z białymi nakładkami, bo o nim mowa, przyniosło ceramice z Bolesławca rozgłos nie tylko na całą Europę, ale i na cały świat. Dowodem jest zamówienie, które Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” wykonała specjalne dla CIA – Centralnej Agencji Wywiadowczej w USA.

Choć zamówienie zostało złożone kilka miesięcy temu i już zostało dostarczone do USA, dopiero teraz informacja została odtajniona i możliwe stało się jej opublikowanie. CIA jest wymagającym klientem, który zażyczył sobie zastawę stołową – talerze, półmiski i podstawki.

Jego realizacją zajęła się Maria Starzyk, która od lat związana jest ze Spółdzielnią w Bolesławcu. Próby i tworzenie kolejnych wersji projektu zajęły jej kilka miesięcy.

Oczywiście specjalne zamówienie od specjalnego klienta było równoznaczne z niemałymi wymaganiami. Pracownicy CIA trzymali się swoich ustaleń co do kolorystyki projektu. Najtrudniejszym wyzwaniem w realizacji zamówienia było namalowanie orła widniejącego na pieczęci Centralnej Agencji Wywiadowczej USA. Oczywiście naczynia i dekoracje zostały wykonane ręcznie techniką stempelkową. Wszystkie detale zostały naniesione na ceramikę ręcznie z pomocą stempelków. Jest to metoda pochodząca jeszcze ze średniowiecza. Proces był nie tylko czasochłonny, ale i maksymalnie precyzyjny.

Opracowany przez Marię Starzyk wzór oczywiście został zastrzeżony i nie można go kupić. Zgodnie z nieprzewidującym wyjątków regulaminem CIA, firma już nigdy nie będzie mogła odtworzyć zamówionego wzoru.

Choć ceramika z Bolesławca trafia aż do 25 krajów, w tym w 50% do USA, zamówienie CIA należy do absolutnie unikalnych. Było jedyne w swoim rodzaju, zresztą jest nadal, bowiem spowija go swoista tajemnica jak np. skąd CIA dowiedziało się o Bolesławcu, kto będzie korzystał z zamówionej zastawy stołowej ani ile sztuk wykonano.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com