Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ceramika...

Polska ceramika w CIA

09-22-2018

Historia rzemiosła ceramicznego w Bolesławcu sięga czasów średniowiecza, jednak rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zaczęto stosować nową metodę zdobienia. Brązowe szkliwo z białymi nakładkami, bo o nim mowa, przyniosło ceramice z Bolesławca rozgłos nie tylko na całą Europę, ale i na cały świat. Dowodem jest zamówienie, które Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” wykonała specjalne dla CIA – Centralnej Agencji Wywiadowczej w USA.

Choć zamówienie zostało złożone kilka miesięcy temu i już zostało dostarczone do USA, dopiero teraz informacja została odtajniona i możliwe stało się jej opublikowanie. CIA jest wymagającym klientem, który zażyczył sobie zastawę stołową – talerze, półmiski i podstawki.

Jego realizacją zajęła się Maria Starzyk, która od lat związana jest ze Spółdzielnią w Bolesławcu. Próby i tworzenie kolejnych wersji projektu zajęły jej kilka miesięcy.

Oczywiście specjalne zamówienie od specjalnego klienta było równoznaczne z niemałymi wymaganiami. Pracownicy CIA trzymali się swoich ustaleń co do kolorystyki projektu. Najtrudniejszym wyzwaniem w realizacji zamówienia było namalowanie orła widniejącego na pieczęci Centralnej Agencji Wywiadowczej USA. Oczywiście naczynia i dekoracje zostały wykonane ręcznie techniką stempelkową. Wszystkie detale zostały naniesione na ceramikę ręcznie z pomocą stempelków. Jest to metoda pochodząca jeszcze ze średniowiecza. Proces był nie tylko czasochłonny, ale i maksymalnie precyzyjny.

Opracowany przez Marię Starzyk wzór oczywiście został zastrzeżony i nie można go kupić. Zgodnie z nieprzewidującym wyjątków regulaminem CIA, firma już nigdy nie będzie mogła odtworzyć zamówionego wzoru.

Choć ceramika z Bolesławca trafia aż do 25 krajów, w tym w 50% do USA, zamówienie CIA należy do absolutnie unikalnych. Było jedyne w swoim rodzaju, zresztą jest nadal, bowiem spowija go swoista tajemnica jak np. skąd CIA dowiedziało się o Bolesławcu, kto będzie korzystał z zamówionej zastawy stołowej ani ile sztuk wykonano.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com