Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Członkowie SPATA...

SPATA kolejny raz zabierze członków w niezapomnianą podróż!

08-28-2018

SPATA, czyli Society of Polish American Travel Agents (Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Biur Podróży), powstała w 1959 roku w Nowym Jorku. Celem organizacji jest pomoc swoim członkom w rozszerzaniu działalności oraz promocja Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Każdego roku SPATA organizuje wyjazd, który ma na celu pokazanie polonijnym agentom nowych perspektyw i nawiązanie kontaktów. Gdzie SPATA poleci tym razem? O tegorocznej konwencji oraz planach na przyszłość rozmawiamy z Honoratą Pierwołą, przewodniczącą SPATA.

Czym dokładnie są konwencje SPATA?

Honorata Pierwoła: To wyjazdy biznesowe mające na celu nawiązanie współpracy z biurami i agencjami turystycznymi na całym świecie. Łączą w sobie aspekt turystyczny i networking. Odbywają się co roku. To dla nas bardzo ważne wydarzenia, ponieważ właśnie podczas konwencji podejmowane są najważniejsze decyzje i zatwierdzane kluczowe zadania dla wszystkich biur podróży należących do SPATA oraz program działania na kolejny rok.

SPATA obchodzi 60-lecie istnienia. Co w ciągu tych lat się zmieniło, jeśli chodzi o działalność organizacji?

Na pewno ją rozszerzyliśmy. Kiedyś główną osią naszych działań były wyjazdy z i do Polski. Agencje przede wszystkim pośredniczyły w wyjazdach Polaków z USA do ojczyzny, zajmowały się wysyłaniem paczek, przekazów itd. Jednak aby polonijne biura podróży miały rację bytu na amerykańskim rynku, muszą rozszerzać swoją ofertę, wychodzić naprzeciw potrzebom współczesnych klientów. Temu służą też nasze konwencje. Podczas wyjazdów nawiązujemy kontakty z ministerstwami, touroperatorami i przedstawicielami z branży turystycznej z różnych państw, a potem możemy wykorzystać te kontakty w biznesie. Przedstawiciele z danego kraju pokazują nam, co warto u nich zobaczyć, zwracają naszą uwagę na ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, a potem my, bazując na tym doświadczeniu, możemy polecać te miejsca naszym klientom, a także uzyskać dla nich lepsze warunki wyjazdu.

Czy podczas konwencji załatwiane są jakieś sprawy organizacyjne?

Tak, konwencja jest nie tylko wyjazdem turystycznym, ale również służy celom organizacyjnym, jest płaszczyzną do tego, by członkowie mogli się spotkać i omówić ważne sprawy. Przedstawiane są sprawozdania finansowe, SPATA prezentuje swoją działalność i to, co udało się osiągnąć. Co dwa lata są wybory i odbywają się one właśnie podczas konwencji. Członkowie zdecydowali, że kolejne wybory odbędą się na przyszłorocznej konwencji, która będzie miała miejsce w Polsce.

Tegoroczna konwencja jest już sześćdziesiątą z kolei, można powiedzieć, że SPATA zjechała już cały świat. Ale w tym roku na konwencję zostało wybrane nietypowe, niekojarzące się z turystyką miejsce: Kazachstan. Dlaczego?

Zanim wybierzemy destynację, wyjeżdżamy na targi turystyczne do Berlina i zapoznajemy się z ofertą poszczególnych państw. W tym roku to Kazachstan przyciągnął naszą uwagę. Ich przedstawiciele zwrócili się do nas, a przedstawiona oferta wydała nam się bardzo ciekawa. Stolica Kazachstanu, Astana, nazywana jest „miastem jutra”. W ciągu ostatnich 20 lat powstała i została zrealizowana koncepcja zbudowania supernowoczesnego miasta od zera, demonstrującego nowe oblicze Kazachstanu. Astana ma być wizytówką tego kraju, jego główną atrakcją, przyciągającą turystów i nie tylko, oraz symbolem zmiany, jaka zaszła w tym rejonie świata po upadku ZSRR. Efekt podobno jest zachwycający – przekonamy się o tym już we wrześniu. Ponadto w Kazachstanie jest dużo Polaków i ich potomków, chcemy się spotkać z tą Polonią i z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Zwłaszcza w tym roku, kiedy obchodzimy 100-lecie niepodległości Polski, te spotkania będą miały wyjątkowy wymiar. Podsumowując, myślę, że wybór Kazachstanu jest też o tyle ciekawy, że mało kto decyduje się na wyjazd we własnym zakresie, ale zorganizowana wycieczka może być bardzo interesującą ofertą dla naszych klientów, którzy często są już znudzeni tendencyjnymi kierunkami, w wielu miejscach już byli i chcą zobaczyć, poznać coś nowego.

Jak wygląda program tegorocznej konwencji SPATA?

Najpierw jest ceremonia otwarcia, w której udział weźmie jak zawsze wielu wysokich rangą przedstawicieli. Potem przewidziane jest zwiedzanie Astany i przelot do Aktau nad Morzem Kaspijskim – największym jeziorem świata. W programie są różne wycieczki, spotkania z mieszkańcami, próbowanie lokalnych potraw – ogólnie chodzi o bezpośrednie zetknięcie się z kulturą danego kraju. Lecimy też do Moskwy, gdzie oczywiście jest mnóstwo miejsc wartych zobaczenia.

W przyszłym roku konwencja odbędzie się w Polsce?

Konwencje zwykle odbywają się w różnych miejscach na całym świecie, ale tradycją jest, że okrągłe rocznice zjazdów zarezerwowane są dla Polski. W tym roku zostało to przesunięte ze względu na różne obchody związane z 100. rocznicą niepodległości Polski. Dlatego 60. Konwencja odbędzie się w Kazachstanie, ale za rok spotykamy się w Polsce – to już postanowione! W tym roku do Kazachstanu wyjeżdża grupa 40 osób, za rok chcemy zorganizować wyjazd w o wiele większym gronie, więc zachęcam, by już o tym pomyśleć.

Polskę nadal warto promować?

O tak! Z każdym rokiem oferta turystyczno-biznesowa naszego kraju się rozwija, i nadal jest wiele miejsc i rzeczy wartych promowania, a o których wciąż mało się mówi, jak chociażby kliniki medyczne, sanatoria i tym podobne ośrodki, gdzie rehabilitacja i inne usługi są na bardzo wysokim poziomie, a ceny nieporównywalnie niższe niż w USA. W zakresie promocji Polski jest jeszcze wiele do zrobienia, ale SPATA będzie starała się sprostać temu wyzwaniu!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Darek Barcikowski


Więcej informacji o organizacji można znaleźć na stronie: www.spata.org.

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-19-2019
Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II – kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden
04-19-2019
Droga Krzyżowa ulicami Bridgeport
04-20-2019
Polowanie na jajka w polskiej parafii św. Stanisława w Bristol
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com