Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Kpt. Tadeusz...

W Chicago zmarł kpt. Tadeusz Terlikowski, członek legendarnego Dywizjonu 303

08-14-2018

Początek sierpnia przyniósł dwie bolesne straty dla środowiska polskich weteranów oraz dla naszej pamięci narodowej – w odstępie zaledwie trzech dni odeszło dwóch bohaterów wojennych, dwóch świadków tragicznej historii XX wieku.

10 sierpnia w Warszawie pożegnano gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, żołnierza Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga oraz Armii Krajowej, a także uczestnika Powstania Warszawskiego, który zmarł 3 sierpnia. Natomiast 6 sierpnia w Chicago zmarł kpt. Tadeusz Terlikowski, członek legendarnego Dywizjonu 303.

Tadeusz Terlikowski urodził się 17 listopada 1917 r. w Bacewiczach koło Bobrujska. W latach 1937-1939 służył w 13. Eskadrze I Pułku Lotniczego na Okęciu w Warszawie, zaś we wrześniu 1939 r. walczył w obronie Polski. Po fiasku kampanii wrześniowej przedostał się do Szkocji, gdzie po ukończeniu rocznej szkoły mechaników w Blackpool trafił do Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W Dywizjonie 303 wziął udział w Bitwie o Wielką Brytanię i następnie w inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r.

Po II wojnie światowej Tadeusz Terlikowski osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Działał w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej (SWAP). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami wojskowymi, a w 2017 r. został uhonorowany przez Instytut Pamięci Narodowej tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.

„Na wieczną wartę odszedł jeden z ostatnich żołnierzy Dywizjonu 303, którzy w imię wolności Ojczyzny walczyli u boku aliantów – i wolność tę wywalczyli. Naszą powinnością jest ocalić od zapomnienia ich historię i bohaterstwo” – napisano na facebookowym profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Weterani odchodzą na wieczną wartę – nam pozostaje w spuściźnie przywilej i zarazem obowiązek pamięci o ich bohaterstwie i wartościach, za które walczyli.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Dzień Polski w Salem

10 listopada Polonia spotkała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, by wziąć udział w zorganizowanym tam po raz pierwszy Dniu Polski. Fot. J. Strawiński

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com