Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Szef MSZ Jacek...

Spotkanie Duda-Trump we wrześniu?

08-10-2018

Najprawdopodobniej we wrześniu w Waszyngtonie dojdzie do kolejnego spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. O planowanym spotkaniu pod koniec lipca br. napisał na Twitterze doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

„Wczoraj spotkałem się z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem w ramach przygotowań do nadchodzącego spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Białym Domu” – napisał Bolton. Informację o planowanym spotkaniu przywódców potwierdziła też Ambasada RP w Waszyngtonie.

Ostatni raz obydwaj prezydenci rozmawiali na szczycie NATO w Brukseli. Andrzej Duda został przez Trumpa zaproszony do jego gabinetu, gdzie rozmowa trwała około 10 minut.

Z Johnem Boltonem szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz rozmawiał również o współpracy militarnej USA i Polski oraz o bezpieczeństwie geopolitycznym, w tym zagrożeniach związanych z budową drugiej nitki gazociągu NordStream.                

Podczas wizyty roboczej w USA szef polskiego MSZ spotkał się m.in. z kongresmenem Adamem Smithem, członkiem komisji ds. uzbrojenia, oraz senatorem Ronem Johnsonem, przewodniczącym podkomisji ds. Europy i współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego senackiej komisji spraw zagranicznych. Rozmawiano głównie o współpracy polsko-amerykańskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, bezpieczeństwie energetycznym oraz współpracy gospodarczej.

Chcemy, aby obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych była kontynuowana na terenie Polski, żeby była ona większa i stała. Jesteśmy gotowi współpracować z Amerykanami w tym zakresiepowiedział Jacek Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych RP wziął także udział w konferencji ministerialnej na temat promocji wolności religijnej, zorganizowanej z inicjatywy sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo (Ministerial to Advance Religious Freedom). W konferencji wzięli udział przedstawiciele rządów wysokiego szczebla, przywódcy religijni, reprezentanci społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacji międzynarodowych. Szef polskiej dyplomacji zaprezentował na niej polską perspektywę w odniesieniu do ochrony mniejszości religijnych i promocji ich praw oraz przedstawił polską aktywność polityczną i finansową w tym zakresie, zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i wielostronnym.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com