Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Szef MSZ Jacek...

Spotkanie Duda-Trump we wrześniu?

08-10-2018

Najprawdopodobniej we wrześniu w Waszyngtonie dojdzie do kolejnego spotkania prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. O planowanym spotkaniu pod koniec lipca br. napisał na Twitterze doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

„Wczoraj spotkałem się z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem w ramach przygotowań do nadchodzącego spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Białym Domu” – napisał Bolton. Informację o planowanym spotkaniu przywódców potwierdziła też Ambasada RP w Waszyngtonie.

Ostatni raz obydwaj prezydenci rozmawiali na szczycie NATO w Brukseli. Andrzej Duda został przez Trumpa zaproszony do jego gabinetu, gdzie rozmowa trwała około 10 minut.

Z Johnem Boltonem szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz rozmawiał również o współpracy militarnej USA i Polski oraz o bezpieczeństwie geopolitycznym, w tym zagrożeniach związanych z budową drugiej nitki gazociągu NordStream.                

Podczas wizyty roboczej w USA szef polskiego MSZ spotkał się m.in. z kongresmenem Adamem Smithem, członkiem komisji ds. uzbrojenia, oraz senatorem Ronem Johnsonem, przewodniczącym podkomisji ds. Europy i współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego senackiej komisji spraw zagranicznych. Rozmawiano głównie o współpracy polsko-amerykańskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, bezpieczeństwie energetycznym oraz współpracy gospodarczej.

Chcemy, aby obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych była kontynuowana na terenie Polski, żeby była ona większa i stała. Jesteśmy gotowi współpracować z Amerykanami w tym zakresiepowiedział Jacek Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych RP wziął także udział w konferencji ministerialnej na temat promocji wolności religijnej, zorganizowanej z inicjatywy sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo (Ministerial to Advance Religious Freedom). W konferencji wzięli udział przedstawiciele rządów wysokiego szczebla, przywódcy religijni, reprezentanci społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacji międzynarodowych. Szef polskiej dyplomacji zaprezentował na niej polską perspektywę w odniesieniu do ochrony mniejszości religijnych i promocji ich praw oraz przedstawił polską aktywność polityczną i finansową w tym zakresie, zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i wielostronnym.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com