Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Fot. MEN

Nauczanie języka polskiego za granicą

08-09-2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało informator „Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim za granicą”. Jego ideą jest przybliżenie szkołom i organizacjom polonijnym zakresu i form wsparcia realizowanych przez Państwo Polskie na rzecz nauczania języka polskiego i w języku polskim. Materiał zawiera informacje o działaniach realizowanych przez instytucje takie jak: MEN, ORPEG, Senat RP, MSZ, NAWA, IPN, MSWiA.

Twórcy informatora przekonują, że edukacja w polskich szkołach za granicą wpływa nie tylko na doskonalenie znajomości języka polskiego i podnoszenie poziomu wiedzy o Polsce, ale kształtuje także charakter oraz tożsamość narodową młodych Polaków dorastających na obczyźnie. „Polonijne placówki oświatowe to prawdziwe mateczniki polskości, które integrują naszych rodaków mieszkających w różnych państwach i na różnych kontynentach. Poprzez wielość oraz różnorodność inicjatyw edukacyjno-kulturalnych przyczyniają się do promowania polskiej tradycji, historii i dziedzictwa narodowego” – czytamy we wstępie opracowania.

Poradnik „Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim”, przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, przybliża również zakres działań podejmowanych w obszarze edukacji na rzecz Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Zawarte w nim informacje i praktyczne wskazówki mogą być rzeczywistym wsparciem.

W informatorze można znaleźć także informacje na temat dwuletniego projektu konkursowego MEN „Rodzina polonijna”, którego celem jest wspieranie integracji polskich uczniów mieszkających w Polsce i za granicą poprzez wspólne działania edukacyjne.

wem

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com