Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Tadeusz Radziłowski Dr Tadeusz...

Zmarł Tadeusz Radziłowski – współzałożyciel i prezes PIAST Institute

07-29-2018

W piątek 20 lipca zmarł prezes i współzałożyciel instytutu PIAST dr Tadeusz Radziłowski. Miał 80 lat.

Dr Radziłowski był cenionym historykiem, w którego centrum zainteresowań leżała zwłaszcza historia Polski i Europy wschodniej. Wykładał m.in. na University of Michigan, Madonna University, Heidelberg College czy Southwest Minnesota State University. Był również prezesem St. Mary College. Tysiące amerykańskich studentów właśnie dzięki jego wykładom poznało Polskę, historię naszego kraju i Europy centralnej.

W 2003 roku dr Radziłowski wraz z Virginią Skrzyniarz założyli Instytut PIAST w Michigan. Instytut szybko stał się największym polonijnym think tankiem w Stanach Zjednoczonych. Kierowany przez dr. Radziłowskiego PIAST stał się ważnym i szanowanym centrum badawczo-naukowym, ale również jedynym w Michigan centrum informacyjnym amerykańskiego spisu ludności (U.S. Census Information Center). Instytut pod jego przewodnictwem opublikował mnóstwo raportów badawczych, publikacji naukowych, sond, był także organizatorem licznych konferencji i wystaw.

Na przestrzeni lat dr Radziłowski otrzymał wiele nagród i odznaczeń za swą działalność akademicką i patriotyczną. Był oddany wobec obu krajów – zarówno Polski, jak i USA. Służył jako doradca i konsultant dla U.S. Commission on Civil Rights oraz U.S. Bureau of the Census, był członkiem the Ford Foundation Commission on Ethnicity on American Life, był także weteranem armii amerykańskiej (służył w Wietnamie). W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dr Tadeusz Radziłowski pozostawił pogrążonych w żałobie żonę Kathleen, trzech synów: Johna, Paula i Stefana, wnuki Radka i Dianę, siostry Fran i Cynthię oraz braci Norberta i Freda.

Msza św. pogrzebowa odprawiona została w środę 25 lipca w St. Gerald Catholic Church w Farmington, MI. Dr Radziłowski został pochowany na cmentarzu Holy Sepuclhre Cemetery w Southfield, MI.

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com