Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Tadeusz Radziłowski Dr Tadeusz...

Zmarł Tadeusz Radziłowski – współzałożyciel i prezes PIAST Institute

07-29-2018

W piątek 20 lipca zmarł prezes i współzałożyciel instytutu PIAST dr Tadeusz Radziłowski. Miał 80 lat.

Dr Radziłowski był cenionym historykiem, w którego centrum zainteresowań leżała zwłaszcza historia Polski i Europy wschodniej. Wykładał m.in. na University of Michigan, Madonna University, Heidelberg College czy Southwest Minnesota State University. Był również prezesem St. Mary College. Tysiące amerykańskich studentów właśnie dzięki jego wykładom poznało Polskę, historię naszego kraju i Europy centralnej.

W 2003 roku dr Radziłowski wraz z Virginią Skrzyniarz założyli Instytut PIAST w Michigan. Instytut szybko stał się największym polonijnym think tankiem w Stanach Zjednoczonych. Kierowany przez dr. Radziłowskiego PIAST stał się ważnym i szanowanym centrum badawczo-naukowym, ale również jedynym w Michigan centrum informacyjnym amerykańskiego spisu ludności (U.S. Census Information Center). Instytut pod jego przewodnictwem opublikował mnóstwo raportów badawczych, publikacji naukowych, sond, był także organizatorem licznych konferencji i wystaw.

Na przestrzeni lat dr Radziłowski otrzymał wiele nagród i odznaczeń za swą działalność akademicką i patriotyczną. Był oddany wobec obu krajów – zarówno Polski, jak i USA. Służył jako doradca i konsultant dla U.S. Commission on Civil Rights oraz U.S. Bureau of the Census, był członkiem the Ford Foundation Commission on Ethnicity on American Life, był także weteranem armii amerykańskiej (służył w Wietnamie). W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dr Tadeusz Radziłowski pozostawił pogrążonych w żałobie żonę Kathleen, trzech synów: Johna, Paula i Stefana, wnuki Radka i Dianę, siostry Fran i Cynthię oraz braci Norberta i Freda.

Msza św. pogrzebowa odprawiona została w środę 25 lipca w St. Gerald Catholic Church w Farmington, MI. Dr Radziłowski został pochowany na cmentarzu Holy Sepuclhre Cemetery w Southfield, MI.

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com