Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Warto zadbać o...

Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego mieszkając za granicą?

07-26-2018

W porównaniu do dorosłych, to dzieciom znacznie łatwiej idzie nauka, zwłaszcza języków obcych. Dzieci są w stanie szybko i efektywnie opanować drugi język, jednak aby to było możliwe, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Aby dziecko stało się naturalnie dwujęzyczne konieczny jest kontakt z dwoma językami już od najmłodszych lat.

Jakie zalety oferuje dziecku dwujęzyczność?

Oprócz oczywistego atutu, jakim jest umiejętność biegłego komunikowania się w dwóch językach, dwujęzyczność oferuje także szereg innych zalet. Dziecko dwujęzyczne rozwija się znacznie szybciej niż jego rówieśnicy, którzy mówią tylko w jednym języku. Co więcej, osoba posługująca się dwoma językami staje się bardziej kreatywna, charakteryzuje się nieszablonowym myśleniem, a także rozwija się w niej zdolność empatii. Dodatkowo nauka drugiego języka bardzo często wiąże się również z poznaniem kultury danego kraju. Wpływa to na rozwój intelektualny dziecka, poszerzenie jego wiedzy oraz horyzontów myślenia.

Powrót do kraju a dwujęzyczność

Osoby przebywające za granicą często poważnie rozważają powrót do ojczyzny. Niestety zdarzają się przypadki, w których dzieci wychowywane od małego poza granicami Polski nie są odpowiednio przygotowane do swobodnego rozmawiania i posługiwania się językiem ojczystym. Może to być przyczyną utraty pewności siebie u dziecka, lękiem przed popełnianiem błędów językowych, a nawet strachem przed podjęciem jakiejkolwiek rozmowy w języku polskim. Ponadto rodzice często martwią się, że po powrocie do kraju dziecko będzie miało utrudnioną sytuację w szkole, wynikającą z różnic nauczania oraz właśnie bariery językowej. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zadbać o rozwój językowy swojego dziecka

Jak uczyć się języka polskiego za granicą?

Znaczna większość rodziców rozmawia w domu ze swoimi dziećmi po polsku, mając nadzieję, że to wystarczy do efektywnej nauki i zapamiętania języka polskiego. Niestety, taka metoda jest często niewystarczająca. Istnieją również weekendowe szkoły nauczające języka polskiego, jednak trudno zachęcić dzieci i liczyć na zapał do nauki języka w przypadku, gdy zabiera im się wolny od „normalnej” szkoły weekend. Dlatego warto rozważyć jeszcze jedną opcję, którą oferuje Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa.

Polonijka – namiastka Polski w Twoim domu

Polonijka to szkoła online, która jest wygodnym i elastycznym rozwiązaniem przeznaczonym dla dzieci w wieku 5-15 lat. Dzięki Polskiej Szkole Podstawowej Twoje dziecko będzie w stanie rozwijać znajomość języka polskiego, a także zgłębiać wiedzę o ojczystym kraju. Nauka odbywa się za pośrednictwem Internetowej Platformy Edukacyjnej – nowoczesnego systemu, świetnie przystosowanego do nauki online.

Każdy uczeń Polonijki ma dostęp do polskiej podstawy programowej. Treści przekazywane przez nauczycieli są przedstawiane w sposób przystępny, a cotygodniowe Webinaria stanowią świetne podsumowanie zdobytej wiedzy. Naukę w Polonijce można określić w trzech słowach: prosta, przyjemna i efektywna.

Społeczność uczniowska

Dla każdego dziecka bardzo ważny jest kontakt z rówieśnikami. Z tego powodu w Polonijce działa program „Kolega z ławki”, który ma na celu umożliwienia kontaktu oraz wspólnej nauki dzieci z całego świata. Oprócz nauki możliwe jest również wymienianie swoich doświadczeń, zabawa czy zwyczajna rozmowa z kolegą, który być może mieszka na drugim końcu świata.

Rodzice również mogą się między sobą komunikować – w tym celu zostało stworzone specjalne Forum Polonijnej Społeczności, dzięki czemu cała rodzina może stać się częścią wielkiej społeczności edukacji polonijnej.

PROMOCJA


Zapewnij swojemu dziecku dostęp do polskiej edukacji! Zapisz się i podaruj dziecku najpiękniejszy prezent – język ojczysty! 
Wejdź na: www.polonijka.edu.pl i dowiedz się wiecej!

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com