Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Warto zadbać o...

Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego mieszkając za granicą?

07-26-2018

W porównaniu do dorosłych, to dzieciom znacznie łatwiej idzie nauka, zwłaszcza języków obcych. Dzieci są w stanie szybko i efektywnie opanować drugi język, jednak aby to było możliwe, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Aby dziecko stało się naturalnie dwujęzyczne konieczny jest kontakt z dwoma językami już od najmłodszych lat.

Jakie zalety oferuje dziecku dwujęzyczność?

Oprócz oczywistego atutu, jakim jest umiejętność biegłego komunikowania się w dwóch językach, dwujęzyczność oferuje także szereg innych zalet. Dziecko dwujęzyczne rozwija się znacznie szybciej niż jego rówieśnicy, którzy mówią tylko w jednym języku. Co więcej, osoba posługująca się dwoma językami staje się bardziej kreatywna, charakteryzuje się nieszablonowym myśleniem, a także rozwija się w niej zdolność empatii. Dodatkowo nauka drugiego języka bardzo często wiąże się również z poznaniem kultury danego kraju. Wpływa to na rozwój intelektualny dziecka, poszerzenie jego wiedzy oraz horyzontów myślenia.

Powrót do kraju a dwujęzyczność

Osoby przebywające za granicą często poważnie rozważają powrót do ojczyzny. Niestety zdarzają się przypadki, w których dzieci wychowywane od małego poza granicami Polski nie są odpowiednio przygotowane do swobodnego rozmawiania i posługiwania się językiem ojczystym. Może to być przyczyną utraty pewności siebie u dziecka, lękiem przed popełnianiem błędów językowych, a nawet strachem przed podjęciem jakiejkolwiek rozmowy w języku polskim. Ponadto rodzice często martwią się, że po powrocie do kraju dziecko będzie miało utrudnioną sytuację w szkole, wynikającą z różnic nauczania oraz właśnie bariery językowej. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zadbać o rozwój językowy swojego dziecka

Jak uczyć się języka polskiego za granicą?

Znaczna większość rodziców rozmawia w domu ze swoimi dziećmi po polsku, mając nadzieję, że to wystarczy do efektywnej nauki i zapamiętania języka polskiego. Niestety, taka metoda jest często niewystarczająca. Istnieją również weekendowe szkoły nauczające języka polskiego, jednak trudno zachęcić dzieci i liczyć na zapał do nauki języka w przypadku, gdy zabiera im się wolny od „normalnej” szkoły weekend. Dlatego warto rozważyć jeszcze jedną opcję, którą oferuje Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa.

Polonijka – namiastka Polski w Twoim domu

Polonijka to szkoła online, która jest wygodnym i elastycznym rozwiązaniem przeznaczonym dla dzieci w wieku 5-15 lat. Dzięki Polskiej Szkole Podstawowej Twoje dziecko będzie w stanie rozwijać znajomość języka polskiego, a także zgłębiać wiedzę o ojczystym kraju. Nauka odbywa się za pośrednictwem Internetowej Platformy Edukacyjnej – nowoczesnego systemu, świetnie przystosowanego do nauki online.

Każdy uczeń Polonijki ma dostęp do polskiej podstawy programowej. Treści przekazywane przez nauczycieli są przedstawiane w sposób przystępny, a cotygodniowe Webinaria stanowią świetne podsumowanie zdobytej wiedzy. Naukę w Polonijce można określić w trzech słowach: prosta, przyjemna i efektywna.

Społeczność uczniowska

Dla każdego dziecka bardzo ważny jest kontakt z rówieśnikami. Z tego powodu w Polonijce działa program „Kolega z ławki”, który ma na celu umożliwienia kontaktu oraz wspólnej nauki dzieci z całego świata. Oprócz nauki możliwe jest również wymienianie swoich doświadczeń, zabawa czy zwyczajna rozmowa z kolegą, który być może mieszka na drugim końcu świata.

Rodzice również mogą się między sobą komunikować – w tym celu zostało stworzone specjalne Forum Polonijnej Społeczności, dzięki czemu cała rodzina może stać się częścią wielkiej społeczności edukacji polonijnej.

PROMOCJA


Zapewnij swojemu dziecku dostęp do polskiej edukacji! Zapisz się i podaruj dziecku najpiękniejszy prezent – język ojczysty! 
Wejdź na: www.polonijka.edu.pl i dowiedz się wiecej!

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com