Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

XV Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Portland, OR

06-14-2018

Zarząd CPSD z p....
Rozpoczęcie XV...
Warsztaty i...
Panel...
Symboliczne...
Uczniowie Polskiej...
Uroczystość...
Zarząd CPSD z...
Grupa uczestników...

XV Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich odbył się w dniach 25-28 maja 2018 roku w Portland, Oregon, przepięknym miejscu na ziemi, gdzie Pacyfik spotyka się z rzeką Kolumbią. Honorowym patronatem zjazd objęła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

Goście z Polski

Całego przedsięwzięcia podjęła się skromna liczebnie, ale jakże zorganizowana, prężna i gotowa do poświęceń grupa ludzi skupiona przy Komisji Kulturalno-Oświatowej „Szkoła Polska” przy Towarzystwie Biblioteki Polskiej w Portland z Renatą Dajnowską na czele. W zjeździe wzięło udział ok. 300 osób, wszyscy zaangażowani w pracę w szkolnictwie polonijnym, promujący w różnoraki sposób w swoich środowiskach polskie tradycje i kulturę. Wśród gości byli przedstawiciele 19 stanów Ameryki skupieni w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich z Chicago, Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża, Kongresie Oświaty Polonijnej, Konsulacie RP w Los Angeles, jak również pedagodzy i goście z Kanady, Irlandii i Polski.

Na zjazd przybyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej z minister Anną Zalewską, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Muzycznego z Warszawy, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Języka Polskiego GLOSSA.

Stulecie niepodległości

Tematami przewodnimi zjazdu były „Sto lat niepodległości Polski” oraz „Szkoła Polska – twórcza i z inicjatywą”. XV zjazd był znaczącym wydarzeniem kulturalnym i oświatowym. Zaplanowane przez organizatorów interesujące wykłady, warsztaty artystyczne, dyskusje panelowe oraz szkolenia, które prowadzili doświadczeni pedagodzy z Polski i Stanów Zjednoczonych, odbywały się w blokach przeznaczonych dla nauczycieli uczących w różnych grupach wiekowych, osób odpowiedzialnych za zarządzanie szkołami polonijnymi, instruktorów harcerstwa i katechetów.

Rok 2018 jest też szczególnym czasem i zarazem wspaniałą okazją do pokazania patriotyzmu, polskiej tożsamości i dumy narodowej wszystkich Polaków na obczyźnie ludziom innych narodowości. Z racji przypadającej rocznicy stulecia niepodległości Polski organizatorzy przygotowali konkurs na najciekawszą lekcję historii pt. „Stulecie niepodległości Polski”. Nagrody za interesujące konspekty ufundowane m.in przez konsula RP w Los Angeles wręczyła na bankiecie grupie czworga nauczycieli poseł Joanna Fabisiak, a wśród nagrodzonych była Anna Drężek ze Szkoły Ogniwo w Pensylwanii i Justyna Bereza z Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ. Organizatorzy wyróżnili ponadto wszystkie nadesłane prace. Spotkanie to pozwoliło też na wyróżnienie przez prezesa Fundacji „Świat na Tak”, poseł Joannę Fabisiak, najlepszych konspektów lekcji o niepodległości pt. „Rok 1918 – Spełnione marzenia pokoleń”, gdzie II miejsce przypadło jedynej przedstawicielce USA, Justynie Bereza z AJP w Manchester.

Kreatywnie i aktywnie

Zjazd rozpoczął się oficjalnie w piątek wieczorem wykładem prof. J. Sienkiewicza przedstawiającym „Drogi do niepodległości Polski”, uroczystą kolacją oraz występem lokalnego chóru z Portland, a pełen wrażeń wieczór zakończył się Polskim Maratonem Artystycznym Muzylek Moni. Sobota wypełniona była zajęciami i wykładami, w czasie których każdy uczestnik zjazdu z pewnością znalazł dla siebie coś, co go zainteresowało i zainspirowało do dalszej, kreatywnej pracy. Były zajęcia interaktywne, warsztaty promujące pracę z dziećmi dwujęzycznymi, edukacja z wyobraźnią, oferty edukacyjne IPN, prezentacje i dyskusje dotyczące egzaminów z jęz. polskiego, zajęcia filmowe, prezentacje o lokalnych ośrodkach metodycznych oraz doradztwie metodycznym na świecie, propedeutyka problemu oświaty polonijnej na świecie, zagadnienia katechetyczne, spotkania, a wszystko w oprawie dowolności wyboru oraz ubogacone szeroką gamą zajęć artystycznych i tanecznych. Należy podkreślić, że nauczyciele ze szkół polonijnych skupionych w CPSD czynnie zaangażowali się w przygotowanie i prowadzenie warsztatów, wśród nich byli: dr Dorota Andraka, dr K. Gospodarzec, Anna Tracz, Justyna Bereza i Sylwia Wadach-Kloczkowska.

Punktem kulminacyjnym były spotkania z minister Anną Zalewską, przedstawiane oczekiwania oraz możliwości ich realizacji, prezentacja i dyskusja na temat proponowanej ustawy dotyczącej nauczycieli polonijnych wracających do Polski, jak również projekty współpracy szkół w Polsce ze szkołami polonijnymi w USA, czego przykładem jest projekt „Rodzina Polonijna” realizowany już w bieżącym roku przez CPSD w Ameryce.

Elegancki bankiet

Tradycyjnym elementem każdej konferencji nauczycieli polonijnych jest uroczysty bankiet. Nie zabrakło więc przepięknego i jakże wymownego programu artystycznego w wykonaniu uczniów, nauczycieli i rodziców szkoły w Portland, którzy zaprezentowali wiązankę tańców ludowych i nowoczesne układy choreograficzne. Wzajemne podziękowania i skromne pamiątki, ciepłe słowa i zapewnienia o współpracy, towarzyskie rozmowy i integracja wszystkich obecnych ambasadorów języka polskiego, historii i kultury polskiej na emigracji, a potem gorące tańce i śpiewy przy muzyce orkiestry Yazda, na zawsze pozostaną w pamięci wielu z nas. Warto wspomnieć o wyrazach wdzięczności przekazanych rodzinie szkół polonijnych Centrali przez dyr. H. Tomaszkiewicz z Huston, TX- fundusze zebrane w wysokości prawie $11,000 zostały przekazane najbardziej poszkodowanym przez huragan Harvey (wrzesień 2017 roku) polskim rodzinom skupionym przy Szkole Polskiej im. M. Kopernika w Huston.

Na łonie natury

Trzeci dzień zjazdu rozpoczął się mszą św. w parafii św. Stanisława w Portland, którą celebrował proboszcz ks. Piotr Dzikowski. Wraz z nim mszę koncelebrowali m.in. ks. dr hab. Jaroslaw Jęczeń z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. Konstanty Pruszyński z Filadelfii. Jak powiedział ks. Piotr, po raz pierwszy od 111 lat istnienia parafii aż tyle osób brało udział w jednej mszy. Wspólna modlitwa i śpiew zbliżyły nas wszystkich jeszcze bardziej.

Bezpośrednio po mszy św. uczestnicy częstowali się kawą i domowym ciastem w Polskim Domu Narodowym oraz w sali pod kościołem odwiedzili lokalną polską bibliotekę. Tu po raz kolejny wszyscy odczuli polską gościnność, otwarte serca i radość z pobytu wśród Polonii Portland. Dalsza część dnia upłynęła na relaksującej wycieczce statkiem po rzece Columbia, która przybliżyła piękne zakątki przyrody, pokazała w jaki sposób wielu mieszkańców obcuje z przyrodą, jak spędza wolny czas oddając się wodnym szaleństwom typu windsurfing, kitesurfing itp. Podsumowaniem dnia był przejazd autokarem na uśpiony wulkan, górę Mt. Hood, gdzie na wysokości ponad 1,700 m n.p.m., w przepięknym schronisku górskim, goście zjedli pyszny obiad, mieli możliwość pospacerować, zrobić pamiątkowe zdjęcia, jak również podziwiać narciarzy, którzy przez okrągły rok mogą uprawiać zimowe sporty.

Do zobaczenia w Toronto!

W poniedziałek 28 maja przed południem XV zjazd oficjalnie zakończono. Podsumowując, udział wielu z nas był dowodem na to, że szkolnictwo polonijne w Stanach Zjednoczonych prężnie działa i kultywuje piękne tradycje przekazywania kolejnym młodym pokoleniom Polaków naszej historii i bogactwa ojczystego języka. Był również możliwością do podzielenia się i wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów z placówkami dydaktycznymi w Polsce i polonijnymi w Ameryce, zapoznania się z nowościami wydawniczymi i medialnymi.

Wyrazy uznania spłynęły z wielu ośrodków dla kwartalnika Centrali „Asystent” i zespołu redakcyjnego z redaktor R. Jujka na czele.

Spotykamy się za dwa lata w Toronto w Kanadzie na XVI konferencji!

Anna Tracz


Wcześniejsze zjazdy nauczycieli polonijnych odbyły się w Cambridge Springs w Pensylwanii (1985 i 1987), Waszyngtonie, DC (1991), Mundelein koło Chicago, IL (1995), w Nowym Jorku (1997), Los Angeles, CA (2000), Las Vegas, NV (2002), Buffalo, NY (2004), Houston, TX (2006) i Bostonie, MA (2008), San Francisco, CA (2010), Chicago, IL (2012), Nowym Jorku (2014), Orlando, FL (2016).

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-22-2018
Octoberfest w Polskim Klubie w Colchester
09-22-2018
Zabawa Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford
09-22-2018
Bankiet ZPA z okazji Parady Pułaskiego w Perth Amboy
09-22-2018
Koncert Paula Stepnia
09-22-2018
Zabawa taneczna w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com