Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

XV Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Portland, OR

06-14-2018

Zarząd CPSD z p....
Rozpoczęcie XV...
Warsztaty i...
Panel...
Symboliczne...
Uczniowie Polskiej...
Uroczystość...
Zarząd CPSD z...
Grupa uczestników...

XV Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich odbył się w dniach 25-28 maja 2018 roku w Portland, Oregon, przepięknym miejscu na ziemi, gdzie Pacyfik spotyka się z rzeką Kolumbią. Honorowym patronatem zjazd objęła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

Goście z Polski

Całego przedsięwzięcia podjęła się skromna liczebnie, ale jakże zorganizowana, prężna i gotowa do poświęceń grupa ludzi skupiona przy Komisji Kulturalno-Oświatowej „Szkoła Polska” przy Towarzystwie Biblioteki Polskiej w Portland z Renatą Dajnowską na czele. W zjeździe wzięło udział ok. 300 osób, wszyscy zaangażowani w pracę w szkolnictwie polonijnym, promujący w różnoraki sposób w swoich środowiskach polskie tradycje i kulturę. Wśród gości byli przedstawiciele 19 stanów Ameryki skupieni w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich z Chicago, Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża, Kongresie Oświaty Polonijnej, Konsulacie RP w Los Angeles, jak również pedagodzy i goście z Kanady, Irlandii i Polski.

Na zjazd przybyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej z minister Anną Zalewską, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Muzycznego z Warszawy, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Języka Polskiego GLOSSA.

Stulecie niepodległości

Tematami przewodnimi zjazdu były „Sto lat niepodległości Polski” oraz „Szkoła Polska – twórcza i z inicjatywą”. XV zjazd był znaczącym wydarzeniem kulturalnym i oświatowym. Zaplanowane przez organizatorów interesujące wykłady, warsztaty artystyczne, dyskusje panelowe oraz szkolenia, które prowadzili doświadczeni pedagodzy z Polski i Stanów Zjednoczonych, odbywały się w blokach przeznaczonych dla nauczycieli uczących w różnych grupach wiekowych, osób odpowiedzialnych za zarządzanie szkołami polonijnymi, instruktorów harcerstwa i katechetów.

Rok 2018 jest też szczególnym czasem i zarazem wspaniałą okazją do pokazania patriotyzmu, polskiej tożsamości i dumy narodowej wszystkich Polaków na obczyźnie ludziom innych narodowości. Z racji przypadającej rocznicy stulecia niepodległości Polski organizatorzy przygotowali konkurs na najciekawszą lekcję historii pt. „Stulecie niepodległości Polski”. Nagrody za interesujące konspekty ufundowane m.in przez konsula RP w Los Angeles wręczyła na bankiecie grupie czworga nauczycieli poseł Joanna Fabisiak, a wśród nagrodzonych była Anna Drężek ze Szkoły Ogniwo w Pensylwanii i Justyna Bereza z Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ. Organizatorzy wyróżnili ponadto wszystkie nadesłane prace. Spotkanie to pozwoliło też na wyróżnienie przez prezesa Fundacji „Świat na Tak”, poseł Joannę Fabisiak, najlepszych konspektów lekcji o niepodległości pt. „Rok 1918 – Spełnione marzenia pokoleń”, gdzie II miejsce przypadło jedynej przedstawicielce USA, Justynie Bereza z AJP w Manchester.

Kreatywnie i aktywnie

Zjazd rozpoczął się oficjalnie w piątek wieczorem wykładem prof. J. Sienkiewicza przedstawiającym „Drogi do niepodległości Polski”, uroczystą kolacją oraz występem lokalnego chóru z Portland, a pełen wrażeń wieczór zakończył się Polskim Maratonem Artystycznym Muzylek Moni. Sobota wypełniona była zajęciami i wykładami, w czasie których każdy uczestnik zjazdu z pewnością znalazł dla siebie coś, co go zainteresowało i zainspirowało do dalszej, kreatywnej pracy. Były zajęcia interaktywne, warsztaty promujące pracę z dziećmi dwujęzycznymi, edukacja z wyobraźnią, oferty edukacyjne IPN, prezentacje i dyskusje dotyczące egzaminów z jęz. polskiego, zajęcia filmowe, prezentacje o lokalnych ośrodkach metodycznych oraz doradztwie metodycznym na świecie, propedeutyka problemu oświaty polonijnej na świecie, zagadnienia katechetyczne, spotkania, a wszystko w oprawie dowolności wyboru oraz ubogacone szeroką gamą zajęć artystycznych i tanecznych. Należy podkreślić, że nauczyciele ze szkół polonijnych skupionych w CPSD czynnie zaangażowali się w przygotowanie i prowadzenie warsztatów, wśród nich byli: dr Dorota Andraka, dr K. Gospodarzec, Anna Tracz, Justyna Bereza i Sylwia Wadach-Kloczkowska.

Punktem kulminacyjnym były spotkania z minister Anną Zalewską, przedstawiane oczekiwania oraz możliwości ich realizacji, prezentacja i dyskusja na temat proponowanej ustawy dotyczącej nauczycieli polonijnych wracających do Polski, jak również projekty współpracy szkół w Polsce ze szkołami polonijnymi w USA, czego przykładem jest projekt „Rodzina Polonijna” realizowany już w bieżącym roku przez CPSD w Ameryce.

Elegancki bankiet

Tradycyjnym elementem każdej konferencji nauczycieli polonijnych jest uroczysty bankiet. Nie zabrakło więc przepięknego i jakże wymownego programu artystycznego w wykonaniu uczniów, nauczycieli i rodziców szkoły w Portland, którzy zaprezentowali wiązankę tańców ludowych i nowoczesne układy choreograficzne. Wzajemne podziękowania i skromne pamiątki, ciepłe słowa i zapewnienia o współpracy, towarzyskie rozmowy i integracja wszystkich obecnych ambasadorów języka polskiego, historii i kultury polskiej na emigracji, a potem gorące tańce i śpiewy przy muzyce orkiestry Yazda, na zawsze pozostaną w pamięci wielu z nas. Warto wspomnieć o wyrazach wdzięczności przekazanych rodzinie szkół polonijnych Centrali przez dyr. H. Tomaszkiewicz z Huston, TX- fundusze zebrane w wysokości prawie $11,000 zostały przekazane najbardziej poszkodowanym przez huragan Harvey (wrzesień 2017 roku) polskim rodzinom skupionym przy Szkole Polskiej im. M. Kopernika w Huston.

Na łonie natury

Trzeci dzień zjazdu rozpoczął się mszą św. w parafii św. Stanisława w Portland, którą celebrował proboszcz ks. Piotr Dzikowski. Wraz z nim mszę koncelebrowali m.in. ks. dr hab. Jaroslaw Jęczeń z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. Konstanty Pruszyński z Filadelfii. Jak powiedział ks. Piotr, po raz pierwszy od 111 lat istnienia parafii aż tyle osób brało udział w jednej mszy. Wspólna modlitwa i śpiew zbliżyły nas wszystkich jeszcze bardziej.

Bezpośrednio po mszy św. uczestnicy częstowali się kawą i domowym ciastem w Polskim Domu Narodowym oraz w sali pod kościołem odwiedzili lokalną polską bibliotekę. Tu po raz kolejny wszyscy odczuli polską gościnność, otwarte serca i radość z pobytu wśród Polonii Portland. Dalsza część dnia upłynęła na relaksującej wycieczce statkiem po rzece Columbia, która przybliżyła piękne zakątki przyrody, pokazała w jaki sposób wielu mieszkańców obcuje z przyrodą, jak spędza wolny czas oddając się wodnym szaleństwom typu windsurfing, kitesurfing itp. Podsumowaniem dnia był przejazd autokarem na uśpiony wulkan, górę Mt. Hood, gdzie na wysokości ponad 1,700 m n.p.m., w przepięknym schronisku górskim, goście zjedli pyszny obiad, mieli możliwość pospacerować, zrobić pamiątkowe zdjęcia, jak również podziwiać narciarzy, którzy przez okrągły rok mogą uprawiać zimowe sporty.

Do zobaczenia w Toronto!

W poniedziałek 28 maja przed południem XV zjazd oficjalnie zakończono. Podsumowując, udział wielu z nas był dowodem na to, że szkolnictwo polonijne w Stanach Zjednoczonych prężnie działa i kultywuje piękne tradycje przekazywania kolejnym młodym pokoleniom Polaków naszej historii i bogactwa ojczystego języka. Był również możliwością do podzielenia się i wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów z placówkami dydaktycznymi w Polsce i polonijnymi w Ameryce, zapoznania się z nowościami wydawniczymi i medialnymi.

Wyrazy uznania spłynęły z wielu ośrodków dla kwartalnika Centrali „Asystent” i zespołu redakcyjnego z redaktor R. Jujka na czele.

Spotykamy się za dwa lata w Toronto w Kanadzie na XVI konferencji!

Anna Tracz


Wcześniejsze zjazdy nauczycieli polonijnych odbyły się w Cambridge Springs w Pensylwanii (1985 i 1987), Waszyngtonie, DC (1991), Mundelein koło Chicago, IL (1995), w Nowym Jorku (1997), Los Angeles, CA (2000), Las Vegas, NV (2002), Buffalo, NY (2004), Houston, TX (2006) i Bostonie, MA (2008), San Francisco, CA (2010), Chicago, IL (2012), Nowym Jorku (2014), Orlando, FL (2016).

wróć

Fotorelacje

Zabawa walentynkowa u „Polan”

9 lutego był wyjątkową datą dla 260 uczestników walentynkowej zabawy odbywającej się w Klubie Białego Orła w Bridgeport, CT. Czekały na nich: ogromna sala, piękne dekoracje, wiele doskonałych pomysłów na zabawy i stoły zastawione polskimi przysmakami. Nie brakowało serduszek ani nawet specjalnego kącika fotograficznego. Gospodarzem i organizatorem balu był zespół pieśni i tańca „Polanie”. Fot. Magdalena Kalkowska

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com