Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Polish Billingual...

20-21 października Polonijny Dzień Dwujęzyczności

06-07-2018

Polonijny Dzień Dwujęzyczności, czyli Polish Billingual Day, jest młodym ogólnoświatowym świętem polonijnym. Dlaczego młodym? Święto zostało ustanowione w 2015 roku przez nowojorską fundację i portal informacyjno-edukacyjny Dobra Polska Szkoła. Inicjatywa wspierana jest przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP. Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony jest w każdy trzeci weekend października – w roku 2018 święto wypada w dniach 20-21.

Idea ustanowienia nowego, tak ważnego dla Polonii święta, zrodziła się już wiele lat temu. Portal i fundacja DobraPolskaSzkola.com od wielu lat prowadzi w USA kampanię na rzecz dwujęzyczności „W naszym domu mówimy po polsku!”. Celem wszystkich działań jest promowanie rozmów i edukacji w języku ojczystym w rodzinach mieszkających poza granicami Polski.

Polonijny Dzień Dwujęzyczności ma celebrować język polski oraz przypominać Polakom mieszkających poza ojczyzną o wartościach, które niesie dwujęzyczna edukacja oraz przekazywać polonijnym dzieciom mowę ojczystą. Jest to także działanie na rzecz promowania dobrego imienia Polski oraz jej współczesnych interesów na międzynarodowej arenie. Nie zapominajmy, że przekazując dziecku ojczysty język, przekazujemy mu polskie korzenie, co wzbogaca jego osobowość i poszerza horyzonty.

Polish Billingual Day z roku na rok zyskuje coraz większy rozgłos. Przybywa również entuzjastów, którzy rozpowszechniają ideę dwujęzyczności i promują polskie dziedzictwo w polonijnych rodzinach.

W zeszłym roku Polski Dzień Dwujęzyczności świętowano w ponad 200 ośrodkach polonijnych na czterech kontynentach! Prognozy na rok 2018 są jeszcze bardziej obiecujące. Przygotowania do tegorocznego świętowania Polonijnego Dnia Dwujęzyczności już trwają. Na stronie http://www.polishbilingualday.com już można znaleźć grafiki, klipy, prezentacje i hasła promujące święto.

opr. MM

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com