Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Przystanek Dwujęzyczność w Nowym Jorku i New Jersey

05-29-2018

W New Jersey...
Pamiątkowe zdjęcie...
W Centrum...
W akcji udział...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

Przystanek Dwujęzyczność to idea, która zwraca uwagę na rozwój osoby wielojęzycznej i wielokulturowej. To pomysł dla nauczycieli polonijnych, rodziców i dzieci, promujący dwujęzyczność wśród Polonii poprzez wydarzenia kulturalne i szkolenia dla nauczycieli i rodziców. Ważnym elementem Przystanku Dwujęzyczność było otwarcie Lokalnego Ośrodka Metodycznego ODN SWP przy Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Program wydarzenia obejmował panel dyskusyjny z udziałem prezesa Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających Doroty Andraki, Ilony Szliter-Wyzińskiej i Justyny Berezy – Polonijnych Nauczycieli Roku 2017 oraz innych ważnych gości honorowych.

Zajęcia pokazowe

Pierwsze zajęcia pokazowe odbywały się w dwóch miejscach jednocześnie. W Polskiej Szkole przy parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ Justyna Bereza – Polonijny Nauczyciel Roku 2017 – pokazywała, jak prowadzić lekcje języka polskiego aktywnymi metodami nauczania, a Katarzyna Czyżycka – logopeda i terapeuta – w czasie zajęć w młodszych klasach prezentowała sposób radzenia sobie ze skrzyżowaną lateralizacją uczniów. W tym samym czasie w Polskiej Szkole Dokształcającej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie, NY Ilona Szliter-Wyzińska - Polonijny Nauczyciel Roku 2017 prowadziła metodami aktywnymi lekcje pokazowe historii, a Anna Nepomuceno - psycholog i terapeutka – zajęcia z czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną. Lekcje pokazowe w Polskiej Szkole św. Jadwigi w Trenton w czasie trwania Przystanku Dwujęzyczność poprowadziła, wzbudzając duże emocje wśród młodzieży, Justyna Bereza.

Konsultacje i warsztaty

Czy na lekcjach historii można się bawić i uczyć jednocześnie? Oczywiście, że tak! W ramach akcji Przystanek Dwujęzyczność takie zajęcia prowadziła w sobotę 19 maja w Polskiej Szkole Dokształcającej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie Ilona Szliter-Wyzińska. Tego samego dnia w obu szkołach (w Trenton i na Brooklynie) odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców. Nie obyło się także bez konsultacji logopedycznych, psychologicznych i spotkań z rodzicami. Sobotnie warsztaty spotkały się też z dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli. Przyświecało im hasło „Uczymy, jak uczyć”, a z poruszanych zagadnień warto wymienić choćby:

  • Dwukulturowość – wyzwanie dla polskich rodziców w USA;
  • Słuchać, słyszeć, usłyszeć – czyli kilka słów o percepcji słuchowej;
  • Historia Polski dla dzieci polonijnych.

Gry edukacyjne w CP-S

W niedzielę 20 maja w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie Przystanek Dwujęzyczność odwiedziło prawie 600 osób! W ciągu dnia dzieci i rodzice mieli możliwość uczestniczenia w zabawach rozwijających dwujęzyczność i poczucie polskości oraz skorzystania z konsultacji z logopedą i psychologiem. Były pląsy, megapuzzle z sylabami, rysowanie najdłuższej pocztówki. Zajęcia z dziećmi prowadziły osoby mające doświadczenia z dwujęzycznością od dawna: Justyna Bereza, Maria Marchwiński, Anna Tracz i Aneta Matyszczyk. Z porad specjalistów: Anny Nepomuceno i Katarzyny Czyżyckiej skorzystały 42 osoby.

W akcji Przystanek Dwujęzyczność w CP-S wzięli udział także uczniowie z Polskiej Szkoły „Ogniwo” w Morrisville, PA.

Wykłady i spotkania

21 maja trenerki Ilona Szliter-Wyzińska i Katarzyna Czyżycka udały się do przedszkoli Happy Time Day Care w Garfield i Wallington w New Jersey, gdzie przeprowadziły lekcje pokazowe „Księżniczki i rycerze w dawnej Polsce”. Następnie nauczyciele z placówek uczestniczyli w warsztatach metodycznych. Po południu natomiast warsztaty z nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną poprowadziła w Polskiej Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego (Brooklyn, NY) Katarzyna Czyżycka.

Kolejnego dnia trenerki Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” udały się na Long Island, gdzie najpierw w Kids Academy w Lindenhurst przeprowadziły lekcję pokazową, której motywem przewodnim była „Legenda o Czechu, Lechu i Rusie”, a następnie w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague, NY Anna Nepomuceno przeprowadziła wykład „Dwujęzyczność w Praktyce”, a Ilona Szliter-Wyzińska wygłosiła prelekcję pt. „Rola historii w nauczaniu polonijnym”. W obu miejscach odbyły się również warsztaty i spotkania z rodzicami.

Podsumowanie akcji

Zwieńczeniem akcji było uroczyste otwarcie Lokalnego Ośrodka Metodycznego ODN SWP przy Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku.

Podczas czterech dni działań ze szkoleń skorzystało prawie 100 nauczycieli, z konsultacji psychologicznych i logopedycznych 70 osób, natomiast w ramach akcji bawiło się, wzmacniając swoją dwujęzyczność, ponad 1,000 dzieci w Centrum Polsko-Słowiańskim i w pięciu szkołach na terenie Nowego Jorku i New Jersey.

Serdeczne podziękowania należą się zarządowi Centrali Polskich Szkół Dokształcających za współpracę, pani Marii Marchwiński za koordynację Przystanku na terenie USA, trenerkom: Ilonie Szliter-Wyzińskiej, Justynie Berezie i Ani Nepomuceno oraz pomysłodawcy akcji: prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariuszowi Piotrowi Bonisławskiemu.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com