Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Przystanek Dwujęzyczność w Nowym Jorku i New Jersey

05-29-2018

W New Jersey...
Pamiątkowe zdjęcie...
W Centrum...
W akcji udział...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

Przystanek Dwujęzyczność to idea, która zwraca uwagę na rozwój osoby wielojęzycznej i wielokulturowej. To pomysł dla nauczycieli polonijnych, rodziców i dzieci, promujący dwujęzyczność wśród Polonii poprzez wydarzenia kulturalne i szkolenia dla nauczycieli i rodziców. Ważnym elementem Przystanku Dwujęzyczność było otwarcie Lokalnego Ośrodka Metodycznego ODN SWP przy Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Program wydarzenia obejmował panel dyskusyjny z udziałem prezesa Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających Doroty Andraki, Ilony Szliter-Wyzińskiej i Justyny Berezy – Polonijnych Nauczycieli Roku 2017 oraz innych ważnych gości honorowych.

Zajęcia pokazowe

Pierwsze zajęcia pokazowe odbywały się w dwóch miejscach jednocześnie. W Polskiej Szkole przy parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ Justyna Bereza – Polonijny Nauczyciel Roku 2017 – pokazywała, jak prowadzić lekcje języka polskiego aktywnymi metodami nauczania, a Katarzyna Czyżycka – logopeda i terapeuta – w czasie zajęć w młodszych klasach prezentowała sposób radzenia sobie ze skrzyżowaną lateralizacją uczniów. W tym samym czasie w Polskiej Szkole Dokształcającej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie, NY Ilona Szliter-Wyzińska - Polonijny Nauczyciel Roku 2017 prowadziła metodami aktywnymi lekcje pokazowe historii, a Anna Nepomuceno - psycholog i terapeutka – zajęcia z czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną. Lekcje pokazowe w Polskiej Szkole św. Jadwigi w Trenton w czasie trwania Przystanku Dwujęzyczność poprowadziła, wzbudzając duże emocje wśród młodzieży, Justyna Bereza.

Konsultacje i warsztaty

Czy na lekcjach historii można się bawić i uczyć jednocześnie? Oczywiście, że tak! W ramach akcji Przystanek Dwujęzyczność takie zajęcia prowadziła w sobotę 19 maja w Polskiej Szkole Dokształcającej im. H. Sienkiewicza na Brooklynie Ilona Szliter-Wyzińska. Tego samego dnia w obu szkołach (w Trenton i na Brooklynie) odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców. Nie obyło się także bez konsultacji logopedycznych, psychologicznych i spotkań z rodzicami. Sobotnie warsztaty spotkały się też z dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli. Przyświecało im hasło „Uczymy, jak uczyć”, a z poruszanych zagadnień warto wymienić choćby:

  • Dwukulturowość – wyzwanie dla polskich rodziców w USA;
  • Słuchać, słyszeć, usłyszeć – czyli kilka słów o percepcji słuchowej;
  • Historia Polski dla dzieci polonijnych.

Gry edukacyjne w CP-S

W niedzielę 20 maja w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie Przystanek Dwujęzyczność odwiedziło prawie 600 osób! W ciągu dnia dzieci i rodzice mieli możliwość uczestniczenia w zabawach rozwijających dwujęzyczność i poczucie polskości oraz skorzystania z konsultacji z logopedą i psychologiem. Były pląsy, megapuzzle z sylabami, rysowanie najdłuższej pocztówki. Zajęcia z dziećmi prowadziły osoby mające doświadczenia z dwujęzycznością od dawna: Justyna Bereza, Maria Marchwiński, Anna Tracz i Aneta Matyszczyk. Z porad specjalistów: Anny Nepomuceno i Katarzyny Czyżyckiej skorzystały 42 osoby.

W akcji Przystanek Dwujęzyczność w CP-S wzięli udział także uczniowie z Polskiej Szkoły „Ogniwo” w Morrisville, PA.

Wykłady i spotkania

21 maja trenerki Ilona Szliter-Wyzińska i Katarzyna Czyżycka udały się do przedszkoli Happy Time Day Care w Garfield i Wallington w New Jersey, gdzie przeprowadziły lekcje pokazowe „Księżniczki i rycerze w dawnej Polsce”. Następnie nauczyciele z placówek uczestniczyli w warsztatach metodycznych. Po południu natomiast warsztaty z nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną poprowadziła w Polskiej Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego (Brooklyn, NY) Katarzyna Czyżycka.

Kolejnego dnia trenerki Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” udały się na Long Island, gdzie najpierw w Kids Academy w Lindenhurst przeprowadziły lekcję pokazową, której motywem przewodnim była „Legenda o Czechu, Lechu i Rusie”, a następnie w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague, NY Anna Nepomuceno przeprowadziła wykład „Dwujęzyczność w Praktyce”, a Ilona Szliter-Wyzińska wygłosiła prelekcję pt. „Rola historii w nauczaniu polonijnym”. W obu miejscach odbyły się również warsztaty i spotkania z rodzicami.

Podsumowanie akcji

Zwieńczeniem akcji było uroczyste otwarcie Lokalnego Ośrodka Metodycznego ODN SWP przy Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku.

Podczas czterech dni działań ze szkoleń skorzystało prawie 100 nauczycieli, z konsultacji psychologicznych i logopedycznych 70 osób, natomiast w ramach akcji bawiło się, wzmacniając swoją dwujęzyczność, ponad 1,000 dzieci w Centrum Polsko-Słowiańskim i w pięciu szkołach na terenie Nowego Jorku i New Jersey.

Serdeczne podziękowania należą się zarządowi Centrali Polskich Szkół Dokształcających za współpracę, pani Marii Marchwiński za koordynację Przystanku na terenie USA, trenerkom: Ilonie Szliter-Wyzińskiej, Justynie Berezie i Ani Nepomuceno oraz pomysłodawcy akcji: prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariuszowi Piotrowi Bonisławskiemu.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com