Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Zdaniem Adama Bąka,...

Adam Bąk rezygnuje z członkostwa w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy marszałku Senatu

05-23-2018

– Jesteśmy otwarci na wszystkich i będziemy ze wszystkimi współpracować. Nic o Polonii bez Polonii. Będziemy Was słuchać i działać razem z Wami – obiecywał marszałek Senatu Stanisław Karczewski we wrześniu 2016 r. podczas uroczystości, w trakcie której miało miejsce oficjalne powołanie szesnastu członków nowo powstałej Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu RP. Jak wygląda realizacja tej obietnicy w praktyce po prawie dwóch latach, odkąd padła? W ocenie Adama Bąka, prezesa Adam M. Bak Foundation (USA) i członka Polonijnej Rady Konsultacyjnej, bardzo rozczarowująco…

„Dla mnie osobiście, działanie tej Rady nie służy ani Polonii Świata, ani Rzeczypospolitej Polskiej i jest marnowaniem pieniędzy polskiego podatnika, moich własnych fundusz oraz cennego czasu” – czytamy w liście rezygnacyjnym skierowanym przez Adama Bąka do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który to list został przesłany również do redakcji „Białego Orła”.

Uzasadniając swoją rezygnację z członkostwa w Radzie, Adam Bąk nawiązuje do otrzymanej dyrektywy dyrektora biura Marszałka Senatu RP adresowanej do Rady, z której jak twierdzi wynika, iż „członkowie Rady nie mają prawa do dyskutowania czy sugerowania jakichkolwiek decyzji politycznych; pozostaje im tylko „ustosunkowywanie się” do tych już podjętych przez rząd, a więc niepodważalnych”. W swoim liście Adam Bąk zauważa, że to rozporządzenie stoi w sprzeczności z demokratycznym porządkiem, logiką oraz świadczy o niezrozumieniu tego, że – jak twierdzi – Polonia sama w sobie jest podmiotem politycznym.

W liście Adam Bąk wyraża także swoje zastrzeżenia do sposobu finansowania organizacji polonijnych przez obecny rząd, działalności komisji ds. Polonii powstałych w biurze prezydenta, w Senacie i Sejmie, które według niego nie mogą wykazać się żadnymi znaczącymi osiągnięciami, pisze także o „braku zrozumienia dla zaniedbanej i naglącej potrzeby budowy prężnego lobbingu w świecie z zaangażowaniem środowisk polonijnych”.

„Po głębokiej rozwadze, doszedłem do jednoznacznego wniosku, iż administracja RP nie jest zainteresowana konkretną współpracą na rzecz Kraju (…) W związku z powyższym, nie widzę dla siebie miejsca w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej” – tymi słowami kończy swój list rezygnacyjny Adam Bąk.

Przypomnijmy, że Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu RP została powołana na nowo do życia uchwałą Senatu RP z dnia 7 lipca 2016 r. Jej zadaniem jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, na temat projektów aktów normatywnych dotyczących Polonii i Polaków za granicą oraz o kierunkach działań Senatu i jego organów w sprawach dotyczących Polonii i Polaków za granicą. Ideą jej powołania było utworzenie wielopłaszczyznowej platformy współpracy w wielu dziedzinach, m.in. w nauczaniu języka polskiego, kultywowaniu polskiej tradycji, a także w oświacie, nauce, kulturze.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dni Polskie w Lake Compounce

W dniach 9 i 10 czerwca w parku rozrywki w Lake Compounce (Bristol, CT) odbyła się kolejna edycja Dni Polskich – imprezy organizowanej już od dwudziestu lat przez Kongres Polonii Amerykańskiej oddział w Connecticut. Fot. Asha Lassen, Robert Iwanicki

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
06-20-2018
5. doroczny festiwal Polka Days w Ocean Beach Park w New London
06-21-2018
Doroczny BAZAR parafialny w parafii św. Wojciecha w Filadelfii
06-21-2018
Koncert Mateusz Smoczyński Quintet
06-22-2018
VI Forum Charyzmatyczne w Narodowym Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
06-22-2018
Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com