Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Zdaniem Adama Bąka,...

Adam Bąk rezygnuje z członkostwa w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy marszałku Senatu

05-23-2018

– Jesteśmy otwarci na wszystkich i będziemy ze wszystkimi współpracować. Nic o Polonii bez Polonii. Będziemy Was słuchać i działać razem z Wami – obiecywał marszałek Senatu Stanisław Karczewski we wrześniu 2016 r. podczas uroczystości, w trakcie której miało miejsce oficjalne powołanie szesnastu członków nowo powstałej Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu RP. Jak wygląda realizacja tej obietnicy w praktyce po prawie dwóch latach, odkąd padła? W ocenie Adama Bąka, prezesa Adam M. Bak Foundation (USA) i członka Polonijnej Rady Konsultacyjnej, bardzo rozczarowująco…

„Dla mnie osobiście, działanie tej Rady nie służy ani Polonii Świata, ani Rzeczypospolitej Polskiej i jest marnowaniem pieniędzy polskiego podatnika, moich własnych fundusz oraz cennego czasu” – czytamy w liście rezygnacyjnym skierowanym przez Adama Bąka do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który to list został przesłany również do redakcji „Białego Orła”.

Uzasadniając swoją rezygnację z członkostwa w Radzie, Adam Bąk nawiązuje do otrzymanej dyrektywy dyrektora biura Marszałka Senatu RP adresowanej do Rady, z której jak twierdzi wynika, iż „członkowie Rady nie mają prawa do dyskutowania czy sugerowania jakichkolwiek decyzji politycznych; pozostaje im tylko „ustosunkowywanie się” do tych już podjętych przez rząd, a więc niepodważalnych”. W swoim liście Adam Bąk zauważa, że to rozporządzenie stoi w sprzeczności z demokratycznym porządkiem, logiką oraz świadczy o niezrozumieniu tego, że – jak twierdzi – Polonia sama w sobie jest podmiotem politycznym.

W liście Adam Bąk wyraża także swoje zastrzeżenia do sposobu finansowania organizacji polonijnych przez obecny rząd, działalności komisji ds. Polonii powstałych w biurze prezydenta, w Senacie i Sejmie, które według niego nie mogą wykazać się żadnymi znaczącymi osiągnięciami, pisze także o „braku zrozumienia dla zaniedbanej i naglącej potrzeby budowy prężnego lobbingu w świecie z zaangażowaniem środowisk polonijnych”.

„Po głębokiej rozwadze, doszedłem do jednoznacznego wniosku, iż administracja RP nie jest zainteresowana konkretną współpracą na rzecz Kraju (…) W związku z powyższym, nie widzę dla siebie miejsca w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej” – tymi słowami kończy swój list rezygnacyjny Adam Bąk.

Przypomnijmy, że Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu RP została powołana na nowo do życia uchwałą Senatu RP z dnia 7 lipca 2016 r. Jej zadaniem jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, na temat projektów aktów normatywnych dotyczących Polonii i Polaków za granicą oraz o kierunkach działań Senatu i jego organów w sprawach dotyczących Polonii i Polaków za granicą. Ideą jej powołania było utworzenie wielopłaszczyznowej platformy współpracy w wielu dziedzinach, m.in. w nauczaniu języka polskiego, kultywowaniu polskiej tradycji, a także w oświacie, nauce, kulturze.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com