Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Prezydent Donald...

Prezydent Trump podpisał ustawę 447

05-20-2018

Na nic zdały się apele i petycje amerykańskiej Polonii. 10 maja 2018 roku prezydent Donald Trump podpisał kontrowersyjną ustawę nr 447, która daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania międzynarodowych organizacji w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. Przedstawiciele polskiego rządu uspokajają, że Polsce nic nie grozi, ale wielu publicystów i polityków uważa, że ustawa 447 jest dla nas bardzo groźna.

Jak czytamy w komunikacie Białego Domu, tzw. JUST Act (Justice for Uncompensated Survivors Today) wymaga sprawozdania z działań niektórych krajów w odniesieniu do rozporządzania majątkiem z czasów Holokaustu. Na mocy ustawy Departament Stanu USA ma prawo nie tylko wspierać organizacje żydowskie, ale również udzielać im pomocy poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu bezdziedzicznych żydowskich majątków.

Chodzi o mienie „bezprawnie przejęte lub przekazane”, obejmujące „konfiskatę, wywłaszczenie, nacjonalizację, wymuszoną sprzedaż lub przeniesienie oraz sprzedaż bądź przekazanie pod przymusem mienia w okresie Holokaustu lub w czasach rządów komunistycznych w państwie podlegającym ustawie. W Polsce wartość takiego majątku szacowana jest na ponad 60 mld dolarów i zgodnie z polskim prawem jest własnością Skarbu Państwa.

Ponadto ustawa 447 przewiduje, że w ciągu 18 miesięcy od jej wejścia w życie sekretarz stanu USA ma przedstawić Kongresowi raport oceniający stan ustawodawstwa 46 państw, które w 2009 roku podpisały deklarację terezińską, mówiącą o zwrocie majątku ofiar Holokaustu, nawet wtedy, gdy zmarły one bezpotomnie. Sprawozdanie ma opisywać, jak postępują wybrane państwa, gdy „zwrot mienia nie jest już możliwy”, a wtedy wskazane jest zapewnienie „prawowitemu właścicielowi porównywalnej własności zastępczej lub wypłacenie mu godziwej rekompensaty zgodnie z zasadami sprawiedliwości i szybkiego postępowania administracyjnego opartego na zasadach sprawiedliwości, przejrzystości i uczciwości”.

W Polsce prace nad tzw. ustawą reprywatyzacyjną toczą się od wielu lat. Zdaniem wielu obserwatorów i ekspertów, ustawa 447 daje władzom USA możliwość wywierania nacisku na Polskę także w tej kwestii.  

Grozi nam to, że Ameryka będzie wywierała presję na takie państwa jak Polska, żeby – czy to przy ustawie o reprywatyzacji, czy dotyczącej restytucji mienia, czy w prawie spadkowym – stworzyć jakąś furtkę do tego, aby tak jak przekazywano wartość mienia gminom żydowskim pewnych obiektów, żeby jakąś rekompensatę przekazywać na rzecz organizacji zajmujących się oficjalnie pomocą ofiarom po Holokauście, a tak naprawdę żyjących sobie z tego dobrze. I nie ma co ukrywać, że Stany Zjednoczone mają środki nacisku bardzo skuteczne – uważa poseł Partii Wolność Jacek Wilk.

Jako przykład skutecznego nacisku podawana jest Szwajcaria. Stanisław Janecki, publicysta tygodnika „Sieci”, opisał kampanię przeciwko szwajcarskim bankom, które zostały oskarżone o przywłaszczenie 7 mld dolarów (wraz z odsetkami 9.5 mld dolarów) należących do europejskich Żydów, którzy zginęli w niemieckich obozach zagłady. Specjalna komisja (tzw. Komisja Volckera) oszacowała wartość ich depozytów tylko na 44.2 mln franków, czyli ok. 32 mln dolarów. A jak zakończyła się cała spraw?

Pod wpływem medialnej nagonki, działań komisji (szczególnie rekomendacji Komisji Volckera) oraz nacisków autorów zbiorowego pozwu szwajcarskie banki zmuszono do opublikowania list posiadaczy kont, które były martwe od zakończenia II wojny światowej. Zmuszono też do zadeklarowania, iż wszyscy żyjący właściciele i spadkobiercy odzyskają depozyty wraz z odsetkami za kilkadziesiąt lat. Dodatkowo rząd Szwajcarii zobowiązał się do utworzenia specjalnego funduszu charytatywnego dla ofiar Holokaustu. Szwajcarskie banki zgodziły się wypłacić odszkodowanie w wysokości 1.25 mld dolarów, a Rada Federalna zdecydowała się przeznaczyć na specjalny fundusz 200 mln franków szwajcarskich, czyli łącznie było to prawie 1.5 mld dolarów. W efekcie wszystkie indywidualne skargi zostały wycofane” – pisze Janecki.

Na ten szwajcarski casus zwracała uwagę także amerykańska Polonia, która od samego początku protestowała i organizowała akcje przeciwko ustawie 447. Jej ostatnią odsłoną była petycja do prezydenta Donalda Trumpa o niepodpisywanie legislacji.

„Restytucja bezspadkowej własności opartej na pochodzeniu plemienno-etnicznym jest bezprecedensowe w historii prawa i doprowadzi do chaosu w wielu dziedzinach. W szczególności ustawa ta skierowana jest przeciwko Polsce, która w przeszłości udzielała schronienia wielu polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego. Organizacje Holokaustu żądają od Polski co najmniej sześćdziesięciu pięciu miliardów dolarów mienia, które pozostało bez spadkobierców. To jest niesprawiedliwe i nie fair” – czytamy w petycji autorstwa działacza polonijnego z Kansas Waldemara Binieckiego.

Ministrowie polskiego rządu podkreślają jednak, że ustawa 447 obowiązuje w USA, a nie w Polsce. – Nie wolno tej ustawy bagatelizować, ale nie ma powodu, by wpadać w panikę. Ta ustawa wprowadza pewien rodzaj presji na 46 krajów, w tym Polskę. Powiedziałem moim żydowskim partnerom, że nie ma i nie będzie rządu w Polsce, który zgodziłby się na przekazanie mienia nie ich bezpośrednim spadkobiercom, ale jakimś międzynarodowym organizacjom żydowskim – powiedział w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com