Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Polska Izba Handlowa pomoże polskim przedsiębiorcom

05-11-2018

Polska i USA...
- Izba ma promować...
Powstanie nowej...

– Jesteśmy przekonani, że Izba przyczyni się do przyspieszenia dwustronnego handlu i wzmocnienia relacji gospodarczych między oboma krajami – mówi prezes nowo utworzonej Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych Christopher Jamroz. Jej powstanie ogłosili w kwietniu premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Paul Wayne Jones. Obydwa kraje podpisały też nową umowę o współpracy w dziedzinie nauki.

Polska Izba Handlowa w USA ma zajmować się promowaniem i umacnianiem więzi biznesowych i gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jej siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Głównym celem organizacji jest ułatwianie wymiany handlowej i inwestycji między amerykańskimi firmami oraz sektorem publicznym. Będzie też pełniła rolę partnera polskich firm inwestujących w USA oraz amerykańskich przedsiębiorstw uruchamiających lub rozwijających działalność na polskim rynku. Ma również aktywnie współpracować z polskim rządem oraz amerykańskimi i polskimi organizacjami handlowymi.

Wchodzimy w kolejną fazę pogłębionych relacji polsko-amerykańskich i utworzenie Izby polsko-amerykańskiej jest ważnym elementem budowy mocnej obecności naszego biznesu w Stanach Zjednoczonych, ale również wzmocnienia obecności przedsiębiorców amerykańskich w Polsce – powiedział szef polskiego rządu.

Coraz lepiej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego obroty handlowe Polski ze Stanami w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12.7 mld dolarów (+22% w porównaniu do roku 2016, kiedy wartość obrotów handlowych wyniosła 10.5 mld dolarów). Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 42 mld dolarów.

Obecnie w USA działa ok. 60 polskich firm, m.in. Com.40 (produkcja materacy dla sieci IKEA w USA), Korona Candles Inc. (produkcja świec ozdobnych). KGHM Polska przejął kanadyjską spółkę Quadra FNX, która posiada kopalnie nie tylko w Kanadzie, ale także w Stanach Zjednoczonych i Chile. W USA kopalnie znajdują się w Arizonie (Carlota Mine) i w Nevadzie (Robinson Mine).

Polska jest obecnie jednym z największych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych w Europie środkowej – rosnącym rynkiem eksportowym dla wyrobów amerykańskich, w tym samochodów, urządzeń medycznych, leków, produktów chemicznych, produktów przemysłu rolnego, lotniczego i zbrojeniowego. Niedawno polski rząd ogłosił cykl wielomiliardowych projektów z amerykańskimi podmiotami przemysłu lotniczego i zbrojeniowego, co ma pomóc zmodernizować polską armię i zwiększyć poziom bezpieczeństwa kraju.

Podczas konferencji, na której ogłoszono powstanie nowej Izby, premier Morawiecki podkreślił, że atrakcyjna sytuacja gospodarcza, mocne fundamenty makroekonomiczne oraz dynamiczny wzrost PKB w naszym kraju to kwestie, które interesują przedsiębiorców, chcących angażować się we wspólne przedsięwzięcia polsko-amerykańskie.

Bardzo się cieszę, że uczestniczę w prezentacji tej ważnej inicjatywy. Relacje handlowe i inwestycyjne między Stanami Zjednoczonymi a Polską są dobre, a powołana właśnie Polska Izba Handlowa w USA może odegrać istotną rolę w stymulowaniu ich dalszego rozwoju – powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul W. Jones.

Funkcję prezesa zarządu Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych objął Christopher Jamroz – urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Obecnie pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego w St. George Logistics, jednej z największych firm logistycznych w Ameryce Północnej.

To dla mnie wielki zaszczyt, że będę mógł kierować tą ważną dla relacji polsko-amerykańskich inicjatywą – powiedział Jamroz. – Wymiana handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską szybko się rozwija i wierzymy, że istnieją duże niewykorzystane możliwości dla amerykańskich firm w Polsce oraz polskich w USA. Jesteśmy przekonani, że Izba przyczyni się do przyspieszenia dwustronnego handlu i wzmocnienia relacji gospodarczych między oboma krajami – dodał.

Nauka i biznes

Także w kwietniu Polska i USA podpisały w Waszyngtonie umowę o wzajemnej współpracy naukowo-technicznej. Dotychczasowa wygasła w listopadzie 2016 roku. Ta nowa stanowi podstawę dla wszelkich projektów i wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez naukowców z Polski i USA. Do istotnych korzyści wynikających z uregulowania współpracy w formie umowy międzynarodowej należy m.in. możliwość rozwijania kontaktów między naukowcami na różnych etapach ich karier. Bezpośrednie kontakty, udział w konferencjach i spotkaniach eksperckich czy też wspólne prowadzenie badań naukowych mają kluczowe znaczenie dla budowania szerokiego partnerstwa między Polską i USA.

To ważny dzień dla polskiej nauki. Podpisanie umowy z rządem amerykańskim otwiera nowe perspektywy przed polskimi naukowcami i polskimi uczelniami – powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. – To jest także ważny dzień dla polskiej gospodarki, bo współpraca naukowo-techniczna ze Stanami Zjednoczonymi zintensyfikuje wzajemną współpracę gospodarczą. Nasz rząd ma śmiały plan – Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z jej głównych założeń jest zmiana charakteru polskiej gospodarki na gospodarkę bardziej innowacyjną, opartą w większym stopniu o badania polskich naukowców – dodał.

Podczas spotkania w Press Clubie w Waszyngtonie ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek przypomniał, że Polska jest w czołówce rankingu krajów, w których najbardziej opłaca się inwestować. – Teraz jest czas dla polskich firm – zarówno tych dużych, jak i małych, dla start-upów, dla innowacyjnych biznesów, by działać także tutaj, w Stanach Zjednoczonych. Ale by odnieśli sukces na olbrzymim amerykańskim rynku, musimy im zapewnić know-how i kontakty – dodał ambasador.

Obecna na spotkaniu w Waszyngtonie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że dobry rok we wzajemnych obrotach handlowych to dopiero punkt wyjścia do rozwoju współpracy, a nie jej kulminacja. – Izba ma promować i umacniać więzi biznesowe, gospodarcze między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jej zadaniem jest także ułatwianie wymiany handlowej między oboma krajami – podkreśliła.

Z kolei Dale Tasharski – pełniący w Departamencie Handlu USA obowiązki zastępcy dyrektora generalnego na obszar Europy – podkreślił rolę dwustronnych spotkań biznesowych, które odbywają się zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Najbliższe zaplanowane jest na czerwiec w Warszawie. – Przed naszymi firmami i narodami jest naprawdę świetlana przyszłość – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Parada Pułaskiego w Northampton

W poniedziałek, 8 października, ulicami Northampton przemaszerowała doroczna Parada Pułaskiego. Licznie wzięła w niej udział nie tylko Polonia, ale również przedstawiciele lokalnych amerykańskich władz i organizacji. Głównym organizatorem parady jest Komitet Dziedzictwa Polskiego. Fot. S. Wójcik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com