Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Polska Izba Handlowa pomoże polskim przedsiębiorcom

05-11-2018

Polska i USA...
- Izba ma promować...
Powstanie nowej...

– Jesteśmy przekonani, że Izba przyczyni się do przyspieszenia dwustronnego handlu i wzmocnienia relacji gospodarczych między oboma krajami – mówi prezes nowo utworzonej Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych Christopher Jamroz. Jej powstanie ogłosili w kwietniu premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Paul Wayne Jones. Obydwa kraje podpisały też nową umowę o współpracy w dziedzinie nauki.

Polska Izba Handlowa w USA ma zajmować się promowaniem i umacnianiem więzi biznesowych i gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jej siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Głównym celem organizacji jest ułatwianie wymiany handlowej i inwestycji między amerykańskimi firmami oraz sektorem publicznym. Będzie też pełniła rolę partnera polskich firm inwestujących w USA oraz amerykańskich przedsiębiorstw uruchamiających lub rozwijających działalność na polskim rynku. Ma również aktywnie współpracować z polskim rządem oraz amerykańskimi i polskimi organizacjami handlowymi.

Wchodzimy w kolejną fazę pogłębionych relacji polsko-amerykańskich i utworzenie Izby polsko-amerykańskiej jest ważnym elementem budowy mocnej obecności naszego biznesu w Stanach Zjednoczonych, ale również wzmocnienia obecności przedsiębiorców amerykańskich w Polsce – powiedział szef polskiego rządu.

Coraz lepiej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego obroty handlowe Polski ze Stanami w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12.7 mld dolarów (+22% w porównaniu do roku 2016, kiedy wartość obrotów handlowych wyniosła 10.5 mld dolarów). Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 42 mld dolarów.

Obecnie w USA działa ok. 60 polskich firm, m.in. Com.40 (produkcja materacy dla sieci IKEA w USA), Korona Candles Inc. (produkcja świec ozdobnych). KGHM Polska przejął kanadyjską spółkę Quadra FNX, która posiada kopalnie nie tylko w Kanadzie, ale także w Stanach Zjednoczonych i Chile. W USA kopalnie znajdują się w Arizonie (Carlota Mine) i w Nevadzie (Robinson Mine).

Polska jest obecnie jednym z największych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych w Europie środkowej – rosnącym rynkiem eksportowym dla wyrobów amerykańskich, w tym samochodów, urządzeń medycznych, leków, produktów chemicznych, produktów przemysłu rolnego, lotniczego i zbrojeniowego. Niedawno polski rząd ogłosił cykl wielomiliardowych projektów z amerykańskimi podmiotami przemysłu lotniczego i zbrojeniowego, co ma pomóc zmodernizować polską armię i zwiększyć poziom bezpieczeństwa kraju.

Podczas konferencji, na której ogłoszono powstanie nowej Izby, premier Morawiecki podkreślił, że atrakcyjna sytuacja gospodarcza, mocne fundamenty makroekonomiczne oraz dynamiczny wzrost PKB w naszym kraju to kwestie, które interesują przedsiębiorców, chcących angażować się we wspólne przedsięwzięcia polsko-amerykańskie.

Bardzo się cieszę, że uczestniczę w prezentacji tej ważnej inicjatywy. Relacje handlowe i inwestycyjne między Stanami Zjednoczonymi a Polską są dobre, a powołana właśnie Polska Izba Handlowa w USA może odegrać istotną rolę w stymulowaniu ich dalszego rozwoju – powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul W. Jones.

Funkcję prezesa zarządu Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych objął Christopher Jamroz – urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Obecnie pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego w St. George Logistics, jednej z największych firm logistycznych w Ameryce Północnej.

To dla mnie wielki zaszczyt, że będę mógł kierować tą ważną dla relacji polsko-amerykańskich inicjatywą – powiedział Jamroz. – Wymiana handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską szybko się rozwija i wierzymy, że istnieją duże niewykorzystane możliwości dla amerykańskich firm w Polsce oraz polskich w USA. Jesteśmy przekonani, że Izba przyczyni się do przyspieszenia dwustronnego handlu i wzmocnienia relacji gospodarczych między oboma krajami – dodał.

Nauka i biznes

Także w kwietniu Polska i USA podpisały w Waszyngtonie umowę o wzajemnej współpracy naukowo-technicznej. Dotychczasowa wygasła w listopadzie 2016 roku. Ta nowa stanowi podstawę dla wszelkich projektów i wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez naukowców z Polski i USA. Do istotnych korzyści wynikających z uregulowania współpracy w formie umowy międzynarodowej należy m.in. możliwość rozwijania kontaktów między naukowcami na różnych etapach ich karier. Bezpośrednie kontakty, udział w konferencjach i spotkaniach eksperckich czy też wspólne prowadzenie badań naukowych mają kluczowe znaczenie dla budowania szerokiego partnerstwa między Polską i USA.

To ważny dzień dla polskiej nauki. Podpisanie umowy z rządem amerykańskim otwiera nowe perspektywy przed polskimi naukowcami i polskimi uczelniami – powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. – To jest także ważny dzień dla polskiej gospodarki, bo współpraca naukowo-techniczna ze Stanami Zjednoczonymi zintensyfikuje wzajemną współpracę gospodarczą. Nasz rząd ma śmiały plan – Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z jej głównych założeń jest zmiana charakteru polskiej gospodarki na gospodarkę bardziej innowacyjną, opartą w większym stopniu o badania polskich naukowców – dodał.

Podczas spotkania w Press Clubie w Waszyngtonie ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek przypomniał, że Polska jest w czołówce rankingu krajów, w których najbardziej opłaca się inwestować. – Teraz jest czas dla polskich firm – zarówno tych dużych, jak i małych, dla start-upów, dla innowacyjnych biznesów, by działać także tutaj, w Stanach Zjednoczonych. Ale by odnieśli sukces na olbrzymim amerykańskim rynku, musimy im zapewnić know-how i kontakty – dodał ambasador.

Obecna na spotkaniu w Waszyngtonie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że dobry rok we wzajemnych obrotach handlowych to dopiero punkt wyjścia do rozwoju współpracy, a nie jej kulminacja. – Izba ma promować i umacniać więzi biznesowe, gospodarcze między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jej zadaniem jest także ułatwianie wymiany handlowej między oboma krajami – podkreśliła.

Z kolei Dale Tasharski – pełniący w Departamencie Handlu USA obowiązki zastępcy dyrektora generalnego na obszar Europy – podkreślił rolę dwustronnych spotkań biznesowych, które odbywają się zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Najbliższe zaplanowane jest na czerwiec w Warszawie. – Przed naszymi firmami i narodami jest naprawdę świetlana przyszłość – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com