Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ważnym aspektem...

Rajd Pamięci 44: polscy weterani w hołdzie poległym w Afganistanie kolegom

05-05-2018

Od 15 czerwca do 22 lipca w Stanach Zjednoczonych odbędzie się rajd rowerowy trzech polskich weteranów misji w Afganistanie, którego celem jest upamiętnienie 44 poległych polskich żołnierzy.

Michał Paćko, Adam Lewkowski i Sebastian Stępniak mają do przejechania ponad 5,800 km. Ideą trwającego 44 dni rajdu jest upamiętnienie każdego z 44 poległych podczas misji polskich żołnierzy. Trasa wiedzie od Los Angeles do Nowego Jorku, będzie przebiegać przez słynną Dolinę Śmierci w Kalifornii, Las Vegas, Wielki Kanion Kolorado, centralną część USA, Chicago i wzdłuż Wielkich Jezior. Przystankiem końcowym będzie Nowy Jork. Organizatorem Rajdu jest Dowództwo Generalne RSZ, a patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ważnym aspektem Rajdu Pamięci 44 jest promocja działań weteranów na rzecz walki z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Pod tym terminem kryje się szeroki zakres objawów psychologicznych, które mogą rozwinąć się u osób doświadczających traumatycznych wydarzeń – mowa o lęku, uczuciu wyczerpania, bezradności, natrętnych i powracających wspomnieniach, które w efekcie prowadzą do trwałej zmiany osobowości.

Sam uczestnik rajdu, Michał Paćko, został ranny w Afganistanie w 2010 roku, kiedy to eksplozja miny uszkodziła mu kręgosłup i rękę. Podczas rehabilitacji odkrył, że pomaga mu aktywność fizyczna, a dokładniej rower, który odegrał znaczącą rolę nie tylko podczas odzyskiwania sił fizycznych, ale i podczas leczenia PTSD.

Inspiracją dla trzech polskich weteranów, którzy stoją za zorganizowaniem rajdu, była działalność organizacji Project Hero, która zrzesza weteranów armii amerykańskiej.

Organizują oni podobne przedsięwzięcia, rajdy rowerowe w różnej skali. Chcielibyśmy więc zaczerpnąć z ich doświadczeń, z tego, w jaki sposób aktywizują oni środowisko weteranów i pokazują, jak aktywność fizyczna może wpływać na poprawę stanu zdrowia i na proces rehabilitacji – mówił Paćko w rozmowie z TVP.

Organizatorzy wyprawy chcą promować również wiedzę na temat polskiego udziału w misjach w Afganistanie i Iraku. Każdego z 44 dni rajdu prezentowana będzie postać jednego z poległych. Ich sylwetki będą również umieszczane w internecie wraz z relacją z przejazdu.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com