Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ważnym aspektem...

Rajd Pamięci 44: polscy weterani w hołdzie poległym w Afganistanie kolegom

05-05-2018

Od 15 czerwca do 22 lipca w Stanach Zjednoczonych odbędzie się rajd rowerowy trzech polskich weteranów misji w Afganistanie, którego celem jest upamiętnienie 44 poległych polskich żołnierzy.

Michał Paćko, Adam Lewkowski i Sebastian Stępniak mają do przejechania ponad 5,800 km. Ideą trwającego 44 dni rajdu jest upamiętnienie każdego z 44 poległych podczas misji polskich żołnierzy. Trasa wiedzie od Los Angeles do Nowego Jorku, będzie przebiegać przez słynną Dolinę Śmierci w Kalifornii, Las Vegas, Wielki Kanion Kolorado, centralną część USA, Chicago i wzdłuż Wielkich Jezior. Przystankiem końcowym będzie Nowy Jork. Organizatorem Rajdu jest Dowództwo Generalne RSZ, a patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ważnym aspektem Rajdu Pamięci 44 jest promocja działań weteranów na rzecz walki z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Pod tym terminem kryje się szeroki zakres objawów psychologicznych, które mogą rozwinąć się u osób doświadczających traumatycznych wydarzeń – mowa o lęku, uczuciu wyczerpania, bezradności, natrętnych i powracających wspomnieniach, które w efekcie prowadzą do trwałej zmiany osobowości.

Sam uczestnik rajdu, Michał Paćko, został ranny w Afganistanie w 2010 roku, kiedy to eksplozja miny uszkodziła mu kręgosłup i rękę. Podczas rehabilitacji odkrył, że pomaga mu aktywność fizyczna, a dokładniej rower, który odegrał znaczącą rolę nie tylko podczas odzyskiwania sił fizycznych, ale i podczas leczenia PTSD.

Inspiracją dla trzech polskich weteranów, którzy stoją za zorganizowaniem rajdu, była działalność organizacji Project Hero, która zrzesza weteranów armii amerykańskiej.

Organizują oni podobne przedsięwzięcia, rajdy rowerowe w różnej skali. Chcielibyśmy więc zaczerpnąć z ich doświadczeń, z tego, w jaki sposób aktywizują oni środowisko weteranów i pokazują, jak aktywność fizyczna może wpływać na poprawę stanu zdrowia i na proces rehabilitacji – mówił Paćko w rozmowie z TVP.

Organizatorzy wyprawy chcą promować również wiedzę na temat polskiego udziału w misjach w Afganistanie i Iraku. Każdego z 44 dni rajdu prezentowana będzie postać jednego z poległych. Ich sylwetki będą również umieszczane w internecie wraz z relacją z przejazdu.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com