Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Projekt „Find Your Kościuszko” nominowany do nagrody Muzeum Historii Polski

05-04-2018

„Find Your Kościuszko” – Projekt Ambasady RP w Waszyngtonie, przygotowany w ramach obchodów Roku Kościuszki w 2017 roku, został zakwalifikowany do finału konkursu Muzeum Historii Polski „Wydarzenie historyczne roku 2017”.

Projekt polegał na zorganizowaniu lokalnych obchodów Roku Kościuszki w miejscach poświęconych pamięci generała na terenie Stanów Zjednoczonych. Z okazji 200. rocznicy śmierci generała ambasada stworzyła logo Kosciuszko Means Freedom, hashtag #Kosciuszko200, oraz stronę internetową Kościuszko200 z mapą Stanów Zjednoczonych, gdzie można było dodawać lokalne wydarzenia. Ambasada RP w Waszyngtonie przygotowała również krótki film edukacyjny pt. „Kościuszko Means Freedom”, opublikowany w mediach społecznościowych.

W ramach projektu w 2017 roku odbyło się też kilka wydarzeń publicznych poświęconych postaci Tadeusza Kościuszki, w tym m.in. seminarium „The Purest Son of Liberty: Thaddeus Kosciuszko in America”, we współpracy z Biblioteką Kongresu w Waszyngtonie, oraz bieg Kosciuszko Freedom Run, w którym udział wzięło kilkuset biegaczy, w tym wielu dyplomatów, kadeci z West Point, a także dzieci.

Z kolei 15 października 2017 r. pod pomnikiem Kościuszki na Lafayette Square przy Białym Domu miała miejsce uroczystość upamiętnienia Kościuszki i złożenia wieńców. W ramach obchodów Roku Kościuszki w 2017 roku odbyły się też lokalne wydarzenia poświęcone pamięci Kościuszki w stanach Connecticut, Illinois, Massachusetts, Pensylwania, Nowy Jork, Wisconsin, New Jersey i w Południowej Karolinie.

Na projekt ambasady można głosować na stronie Muzeum Historii Polski http://whr.muzhp.pl/#vote.

Aby zagłosować należy wybrać po jednym finaliście z każdej kategorii – edukacja i multimedia, wydarzenie i wystawa, a następnie oddać głos.

wem

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com