Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Z dotychczasowych...

Przekaż bliskim w Polsce... jak złożyć wniosek o wizę i wygrać

05-01-2018

Od wniosków o wizy składanych przez najbliższych pięć miesięcy zależeć będzie, czy Polska wejdzie do amerykańskiego programu bezwizowego. Uda się, jeśli do placówek dyplomatycznych USA na jeszcze większą skalę niż obecnie ruszą ci, którzy spełniają kryteria. Zapraszając bliskich z Polski warto przekazać im, jak należy ubiegać się o wizę do Stanów Zjednoczonych, aby obniżyć odsetek odmów, a jednocześnie zwiększyć ich własne szanse otrzymania wizy.

Zegar tyka. Już 30 września zakończy się aktualny amerykański rok budżetowy, który trwa od 1 października 2017 r. Żeby Polska została objęta ruchem bezwizowym, czyli weszła do Visa Waiver Program, w tym okresie wskaźnik odmów dla wniosków o wizy B1/B2 (turystyczne i biznesowe) składanych przez obywateli Polski powinien być niższy niż 3 proc. Dla porównania: rok wcześniej było to 5.9 proc. Czy wskaźnik odmów spadnie o prawie 3 pkt. proc.? Na razie wszystko jest na dobrej drodze.

Z dotychczasowych danych Ambasady USA w Warszawie i Konsulatu w Krakowie wynika, że popyt na wizy do USA rośnie w tempie najwyższym od kilkunastu lat (jeśli dynamika się utrzyma, w tym roku budżetowym będzie to ponad 130 tys. wniosków). Jednocześnie wskaźnik odmów spada, a jakość wniosków się poprawia, bo wśród aplikujących więcej jest tych, którzy spełniają kryteria amerykańskiego prawa imigracyjnego. Na rzecz zniesienia wiz dla Polaków działa koalicja biznesu i organizacji pozarządowych, w skład której wchodzi m.in. LOT.

Oto osiem rad dla aplikujących o wizę :

1. Sprecyzuj powód wyjazdu i dopasuj go do rodzaju wizy. Jeśli planujesz spotkania biznesowe albo będziesz uczestnikiem konferencji naukowej seminarium itp., wybierz wizę biznesową B1. Jeśli chcesz zwiedzać Amerykę, odwiedzić rodzinę lub wyjeżdżasz z powodów leczniczych – aplikuj o wizę turystyczną B2. Wizy te zazwyczaj są łączone, czyli wbijane do paszportu jako jedna: B1/B2. Właśnie ta kategoria jest też brana pod uwagę w statystyce decydującej o wejściu do programu bezwizowego.

Poza B1/B2 jest wiele innych kategorii wizowych. Ubiegać można się o wizy załogowe (C-1/D), studenckie (F), dla specjalistów do pracy (H-1B), medialne (I), na wymianę naukową lub program Summer Work & Travel (J) i na występy sportowe lub artystyczne (P).

2. Wypełnij dokładnie internetowy formularz DS-160. Znajduje się on na stronie www.ustraveldocs.com. Wymagane są odpowiedzi na szczegółowe pytania m.in. o cel Twojego wyjazdu, jego planowany przebieg, etapy Twojej kariery zawodowej, ukończone szkoły, sytuację majątkową, innych członków rodziny, odwiedzane wcześniej kraje itd. Na wizę nie mają szans ci, którzy wcześniej dopuścili się naruszenia amerykańskiego prawa imigracyjnego (jeśli w przeszłości zostałeś wydalony z USA, nie dostaniesz zgody na ponowny wjazd) albo mieli poważne zatargi z prawem – w USA lub w Polsce.

Wypełnienie wniosku może potrwać nawet kilka godzin. Tutaj skrupulatność się jednak opłaca, zwiększając szanse na pozytywną decyzję. Formularz DS-160 pomyślany jest tak, że w dowolnym momencie można przerwać jego wypełnianie, zapisując aktualną wersję, a potem do niej wrócić dokładnie w tym samym miejscu. Strona jest dostępna po polsku i po angielsku. Wypełniony dokument posłuży do wykreowania numeru identyfikacyjnego, który przyda się podczas umawiania spotkania w ambasadzie lub konsulacie.

3. Utwórz profil internetowy. Wybierz miejsce rozmowy z konsulem. Te czynności także wykonujemy za pośrednictwem strony www.ustraveldocs.com, na której, nawiasem mówiąc, znaleźć można liczne wyczerpujące informacje na temat procedury ubiegania się o wizę. Jeśli chodzi o miejsce spotkania, to na terenie kraju do wyboru są dwa miejsca: Ambasada USA w Warszawie i Konsulat w Krakowie. Dla polskich obywateli mieszkających za granicą w grę wchodzą inne amerykańskie placówki dyplomatyczne na świecie, np. w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka duża grupa Polonii.

4. Zapłać przez internet 160 dolarów za rozpatrzenie wniosku. Szczegóły opcji płatności będą widoczne na stronie. Najszybciej jest to zrobić kartą debetową lub kredytową – to umożliwia natychmiastowe przejście do etapu umawiania się na rozmowę (w ramach dostępnych terminów). Jeżeli płacisz przelewem bankowym lub za pośrednictwem systemu Billbird, na rozmowę będziesz mógł zacząć umawiać się następnego dnia roboczego.

Wniesienie opłaty jest konieczne niezależnie od tego, czy decyzja administracji amerykańskiej w sprawie naszego wniosku będzie pozytywna, czy też nie. To oznacza, że niewłaściwe aplikowanie, które kończy się odmową, oznacza utratę 160 dolarów. Wniosek: warto się przyłożyć.

5. Wybierz datę i godzinę rozmowy z konsulem. System proponuje dostępne terminy. Czas oczekiwania na rozmowę zwykle nie przekracza tygodnia. W nagłych przypadkach, np. kiedy termin wyjazdu jest naprawdę blisko system umożliwia przesłanie prośby o umówienie rozmowy w trybie pilnym.

6. Przyjdź do ambasady lub konsulatu o umówionej godzinie – nie wcześniej. Kolejka ustawiająca się np. przed ambasadą w Warszawie jest efektem tego, że wielu aplikujących przychodzi nawet kilka godzin przed czasem, co de facto wydłuża innym czas oczekiwania.

Przed wejściem czeka Cię kontrola bezpieczeństwa (jak na lotnisku). Warto wcześniej zapoznać się z informacją, czego nie można wnosić do środka. W przechowalni zostają np. komórki i laptopy. Na miejsce przyjdź wraz z wydrukowanym potwierdzeniem wypełnienia formularza wizowego DS-160, z paszportem i z dokumentami, które mogą być pomocne podczas ubiegania się o wizę, np. listem polecającym, zaproszeniem do USA itd.

7. Odpowiedz na pytania konsula dotyczące wyjazdu i Twoich planów. Pracownicy Ambasady i Konsulatu są mili i dobrze nastawieni do klientów. Pamiętaj, że odmowy mogą być udzielane, jeśli podczas rozmowy z konsulem pojawi się wątpliwość, czy aplikujący na pewno zamierza wykorzystać wizę w takim celu jak deklarowany w internetowym formularzu. Odpowiadaj więc zgodnie z prawdą i ze złożonym wcześniej wnioskiem DS-160.

8. Odbierz wizę. Misja zakończona. Paszport z wizą zostanie w ciągu kilku dni dostarczony przez kuriera pod wskazany adres lub będzie do odebrania osobiście w wybranym punkcie poczty kurierskiej – do wyboru. O tym, że wiza już czeka zostaniesz powiadomiony esemesem.

Z wizą w paszporcie można już bez cienia wątpliwości kupować bilet LOT-u do USA. Do wyboru są rejsy Dreamlinerami (w tym najnowszym, większym B787-9) z Warszawy: do Nowego Jorku (JFK i Newark), Chicago i Los Angeles oraz z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark. Zapraszamy na nasze gościnne pokłady!

Konrad Majszyk

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com