Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Arkadiusz Górecki Arkadiusz Górecki...

Nowy dyrektor Polskiej Misji w Orchard Lake

05-01-2018

Celem Polskiej Misji w Orchard Lake, MI jest zachowanie i promocja polskiej i polsko-amerykańskiej kultury, tradycji i historii dla obecnych i przyszłych pokoleń. Polska Misja organizuje programy, kursy i wydarzenia, które podkreślają polską i polsko-amerykańską kulturę oraz zapewnia repozytorium dla artefaktów, materiałów archiwalnych, dzieł sztuki i publikacji. Realizacja tych celów znajdzie się w gestii nowego dyrektora Polskiej Misji w Orchard Lake, którym został dr Arkadiusz Górecki.

Arkadiusz Górecki urodził się w Olsztynie, a obecnie mieszka w Chicago i jest obywatelem USA. Jest światowej sławy muzykiem. Uzyskał dyplom doktora w dziedzinie muzyki na Uniwersytecie Roosevelta w Chicago, koncentrujący się na studiach orkiestrowych oraz zarządzaniu instytucjami kultury. Ukończył również z najwyższym wyróżnieniem Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris – Paryż, Île-de-France, Francja, na wydziale instrumentalnym w klasie puzonu. Uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Dr Górecki włada biegle językiem angielskim i polskim, a także mówi po francusku.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. Jako puzonista występował m.in. z takimi orkiestrami jak: The Chicago Symphony Orchestra, Northwest Indiana Symphony Orchestra, Simfonia da Camera, Glenview Symphony Orchestra, Lincolnwood Chamber Orchestra.

Jest również aktywnym promotorem kultury, wartości i tradycji polskiej, polsko-amerykańskiej i amerykańskiej. Jego głównym celem jest kontynuowanie rozwoju polsko-amerykańskiego i amerykańskiego krajobrazu kulturowego. Jako osoba z doświadczeniem zarówno w dziedzinie artystycznej, jak i administracyjnej, promuje i realizuje założenia i cele organizacyjne. Docenia ważną rolę sztuki i kultury w życiu społecznym. Od 2013 roku jest członkiem katolickiego stowarzyszenia Rycerzy Kolumba czwartego stopnia.

Arkadiusz Górecki jest dyrektorem World Music Production, Co. w Chicago. Jako animator kultury zorganizował wiele koncertów, tras koncertowych i wydarzeń artystycznych w Polsce i USA, z udziałem czołowych artystów, takich jak np. Stanisław Soyka, Golec uOrkiestra, Aga Zaryan. Sprawował również funkcję dyrektora Katolickiej Fundacji Kultury w Chicago. Jako członek Komisji Konsulatu Generalnego w Chicago wspiera i organizuje kluczowe wydarzenia promujące polską kulturę, historię i dziedzictwo.

Ks. kanonik Mirosław Król, kanclerz Zespołu Szkół w Orchard Lake, pozytywnie ocenia powierzenie funkcji dyrektora Polskiej Misji dr. Góreckiemu. Ks. Król pragnie znacząco poszerzyć działalność kulturalną Szkół w Orchard Lake wśród społeczności polskiej i polsko-amerykańskiej w kraju i za granicą i wyraża radość i nadzieję, iż pod kierownictwem dr. Arkadiusza Góreckiego cel ten będzie możliwy do zrealizowania.

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com