Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Tak szybkie...

Kongres USA przegłosował kontrowersyjną ustawę 447

04-25-2018

Niespodziewanie we wtorek 24 kwietnia br. amerykański Kongres przystąpił do głosowania słynnej już ustawy nr 447, znanej również jako JUST Act. Dzięki niej Departament Stanu USA ma prawo do wspierania międzynarodowych organizacji w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. Dotyczy to również Polski. Przeciwko ustawie 447 mocno protestowała amerykańska Polonia, która natychmiast po jej przegłosowaniu napisała specjalną petycję do prezydenta Donalda Trumpa o niepodpisywanie nowego prawa.

Jako pierwszy informacje o przegłosowaniu kontrowersyjnej ustawy w Kongresie podał korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski. „Izba Reprezentantów przyjęła ustawę JUST Act (S.447), która zobowiązuje Departament Stanu do formalnego informowania Kongresu, które kraje ociągają się z restytucją mienia” – napisał na Twitterze dziennikarz.           

Przypomnijmy, że ustawa 447 nakłada na Departament Stanu USA stałe raportowanie do Kongresu, które kraje nie wywiązują się obowiązku restytucji mienia nielegalnie przejętego w czasie II wojny światowej przez rządy komunistyczne. Jej autorami są republikański senator Marco Rubio oraz senator Demokratów Tammy Baldwin. Zdaniem wielu ekspertów i komentatorów, organizacje żydowskie chcą w ten sposób wejść w rolę spadkobierców pożydowskich majątków. W Polsce ich wartość szacuje się na 65 mld dolarów.

Ustawa została przyjęta w Izbie Reprezentantów w głosowaniu ustnym, bez głosu sprzeciwu. Sama debata odbyła się natomiast przy pustej sali. Reprezentująca Florydę Ileana Ros-Lehtinen skrytykowała brak mechanizmu egzekucji legislacji. – Ta ustawa ma ładną nazwę, ale niczego nie zmieni. To zwykły wymóg raportowania – mówiła. Z kolei kongresman Ed Royce z Kalifornii stwierdził, że ustawa pomoże wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia.

Amerykańska Polonia już pod koniec ubiegłego roku podjęła działania na rzecz zablokowania ustawy 447, między innymi poprzez akcje wysyłania listów i dzwonienia do kongresmenów z Komisji Zagranicznej Izby Reprezentantów. Stworzyła też specjalną stronę internetową: www.stopacthr1226.org, na której polonijni działacze przekonują, że przyjęcie legislacji będzie bardzo groźne dla Polski i może ją doprowadzić na skraj bankructwa.

Inaczej do przyjętej ustawy 447 podchodzą przedstawiciele polskiego rządu. – Chcę wszystkich uspokoić. Tak zwany JUST Act nie ma żadnego znaczenia prawnego, nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń wobec państwa polskiego – mówił podczas wizyty w Nowym Jorku wicepremier Jarosław Gowin.

Na inny aspekt JUST Act zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz. – Nie możemy uprzywilejowywać żadnej grupy; ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztę Polaków – powiedział. – Ja bym nie przywiązywał do tego zbyt dużej wagi. (...) Myślę, że tak, jak jest to prezentowane przez komentatorów, że tutaj środowiska żydowskie miałyby otrzymać jakieś mienia, a inne nie – to byłoby sprzeczne ze standardami obowiązującymi w Polsce i ze standardami sprawiedliwości i prawa – dodał w Polsat News szef MSZ.

Kilka godzin po przegłosowaniu ustawy 447 w Izbie Reprezentantów, działacz polonijny z Kansas Waldemar Biniecki wystosował petycję do prezydenta Donalda Trumpa z apelem o niepodpisywanie aktu.

„JUST Act, czyli ustawa z 2017 roku, zawiera „artykuł trzeci”, który mówi o zwrocie własności bez spadkobierców w celu pomocy potrzebującym ocalałym z Holokaustu. „Restytucja bezspadkowej własności” opartej na pochodzeniu plemienno-etnicznym jest bezprecedensowa w historii prawa i doprowadzi do chaosu w wielu dziedzinach. W szczególności ustawa ta skierowana jest przeciwko Polsce, która w przeszłości udzielała schronienia wielu polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego. „Organizacje Holokaustu” żądają od Polski co najmniej sześćdziesięciu pięciu miliardów dolarów mienia, które pozostało bez spadkobierców. To jest niesprawiedliwe i nie fair” – czytamy w petycji, którą można podpisywać na stronie www.petitions.whitehouse.gov.

Aby petycja miała sens prawny, musi być zebrane 100,000 podpisów. Do dzieła. Rozsyłajmy ją naszym znajomym i przyjaciołom. Jeśli nie masz amerykańskiego obywatelstwa też możesz pomóc poprzez popularyzację jej w internecie. Opublikuj ją w mediach, grupach FB i wyślij komunikatorem do znajomych – zachęca Waldemar Biniecki.

opr. bo

wróć
~Andrzej
2018-04-30 19:38:26
Zgłoś do moderacji
Czy istnieje możliwość sporządzania listy posłów i senatorów, którzy głosowali za przyjęciem tej ustawy i opublikowanie tej listy ,żebyśmy wiedzieli na kogo nie głosować. I tak przypominać co jakiś czas aby pamiętać kto swój A kto nie .

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com